امروز خرید محصولات آرایشی و بهداشتی جایگاه ویژه‌ای پیدا کرده است و با توجه به اینکه این محصولات ارتباط مستقیم با سلامت پوست و موی ما دارند، باید در خرید آنها دقت کافی شود. کاج شاپ یک سایت معتبر در زمینه خرید لوازم آرایشی و بهداشتی اصل می‌باشد که کلیه محصولات خود را با گارانتی و از بهترین مارک‌های لوازم آرایشی، به مشتریان خود ارائه می‌دهد.

محصولات آرایشی و بهداشتی که به طور روزانه در بین بسیاری از افراد استفاده می شود و متاسفانه روز به روز هم مصرف آن زیادتر می شود، حاوی مواد شیمیایی زیادی هستند که این موارد شیمیایی در بیشتر مواقع تجزیه ناپذیر و غیر قابل تغییر هستند که می توانند بسیار برای محیط زیست زیان آور باشد. یکی از مواد شیمیایی رایج در ساخت و تهیه لوازم آرایشی میکروبیدها هستند. این ماده شیمیایی علاوه بر تهیه لوازم آرایشی و مراقبت از پوست، در ساخت خمیر دندان، تحقیقات و پژوهش های علوم پزشکی و... نیز استفاده می شود. علت ضرر و زیان این موارد نیز به این صورت است که آن ها پس از شستشو از طریق فاضلاب وارد آب ها می شوند. ما در این مقاله قصد داریم به بررسی ضرر و زیان لوازم آرایشی و مراقبت از پوست به محیط زیست صحبت کنیم.

چگونه لوازم آرایشی و مراقبت از پوست به محیط زیست آسیب می رساند؟

همان طور که در بالا اشاره شد، استفاده از مواد آرایشی و مراقبت از پوست، گاهی به قیمت نابودی محیط زیست تمام می شود. به طوری که روزانه در هر کشوری، مقادیر بالایی از این مواد شیمیایی تجزیه ناپذیر وارد آب ها و اقیانوس ها می شود. این لوازم ساخته شده از مواد شیمیایی به خودی خود به پوست آسیب می رسانند و باعث بروز مشکلات فراوانی می شوند که آلودگی محیط زیست ه ویژه محیط زیست دریایی را هم باید به آن اضافه کرد.

خوشبختانه امروزه فرهنگ مد به سوی سادگی و ظاهری طبیعی حرکت کرده است و این موضوع باعث شده است که بیش تر زنان از لوازم آرایشی کم تری استفاده کنند. اما موضوع قابل تامین این است که فرهنگ مد همیشه از یک الگوی مصرفی ثابت و غیر قابل تغییر استفاده نمی کند و ممکن است در هر دوره تغییر یابد. بنابراین بهترین راه برای حفظ محیط زیست ایجاد بستری فرهنگی قوی و مناسب برای استفاده از این گونه مواد شیمیایی و حفظ محیط زیست است. یادآور می شود که به دلیل استفاده بیشتر زنان از لوازم آرایشی، این گروه بیش تر از مردان در معرض خطر هستند.

چگونه لوازم آرایشی و مراقبت از پوست به محیط زیست آسیب می رساند؟

مواد آرایشی خطرناک چه موادی هستند؟

علاوه بر تاثیر مخرب مواد آرایشی  و مراقبت از پوست بر روی محیط زیست، این مواد بر روی سلامت افراد نیز تاثیر زیادی دارد. در زیر به چند مورد از مواد شیمیایی خطرناکی که در لوازم آرایشی استفاده می شود، اشاره می کنیم:

ـ دو ماده بی اچ آی و بی اچ تی

طبق تحقیقات صورت گرفته بر روی این دو ماده شیمیایی، سرطان زایی بودن آن ها به اثبات رسیده است. اما برخی از شرکت های سازنده لوازم آرایشی و مراقبت از پوست هم چنان از آن ها استفاده می کنند.

ـ پی دی دی

 پی دی دی یا مواد زغالی نیز از جمله مواد مضر برای سلامتی و حتی محیط زیست هستند که در محصولات زیبایی استفاده می شوند. این مواد خطرناک باعث تثبیت رنگ مواد آرایشی و رنگ موها می شود که استفاده طولانی مدت از آن ها بسیار مخرب است.

ـ مواد سیلوکسان یا همان سیکلومتیکون

از این مواد شیمیایی برای تهیه شیر پاک کن، مام های خشک کردن زیر بغل و زیر سازی آرایشی استفاده می کنند که در سیستم کبدی و هورمونی بدن اختلال ایجاد می کند.

این چند ماده نام برده شده تنها بخشی از مواد شیمیایی مخرب و زیان بار استفاده شده در لوازم آرایشی است که علاوه بر پوست و بدن ما انسان ها بر روی محیط زیست نیز تاثیر مخربی دارند.

اثرات زیان بار مواد آرایشی و مراقبت از پوست بر محیط زیست

برخی از ضرر و زیان های مواد شیمیایی قابل استفاده در تهیه مواد آرایشی بر روی محیط زیست به قرار زیر است.

ـ تجزیه ناپذیر بودن مواد شیمیایی

 این ترکیبات تجزیه ناپذیر هستند و می توانند وارد سلول های ارگانیسم های کوچک شوند. سپس این مواد وارد زنجیره غذایی موجود زنده شوند و همان اثرات زیان باری را برای آن داشته باشند که برای بدن انسان دارند.

دیگر مواد آرایشی خطرناک

ـ سمی بودن مواد شیمیایی برای موجودات زنده

این ترکیبات سمی گاهی مانند انتشار گازهای گلخانه ای عمل می کنند یعنی وجود آن ها در محیط و ورودشان به چرخه اتمسفر موجب باران های اسیدی شود. که مستقیما بر روی موجودات آبزی و دریاچه ها تاثیر می گذارد.

ـ ایجاد مزاحمت در عملیات های حفاری و ساخت و ساز

چون اکثر مواد انباشتی و زباله ها در محیط رها می شوند، ممکن است طی عملیات های ساخت و ساز، حفاری و حتی استخراج معادن ایجاد مزاحمت کنند و علاوه بر آلودگی محیط، برای کارکنان نیز ضرر آفرین باشند.

ـ تاثیر بر روی رشد گیاهان

مواد شیمیایی حاصل از لوازم آرایشی و مراقبت از پوستی که در محیط زیست رها می شوند، بیش تر از هر موجودی بر روی گیاهان تاثیر مخرب دارند به این طریق که گاهی حتی مانع رشد آن ها می شوند و خاک را آلوده می کنند. این آلودگی وارد چرخه غذایی گیاه می شود و وقتی از آن گیاه استفاده می کنیم، مواد شیمیایی نیز وارد سیستم گوارشی ما می شود.

ـ تاثیر بر روی موجودات دریایی و آبزی

شاید بتوان موجودات دریایی و آبزی را اولین و آسیب پذیرترین موجودات در برابر مواد شیمیایی حاصل از مصرف لوازم آرایشی و مراقبت از پوست دانست چرا که زباله ها و پسماند حاصل از این مواد از طریق فاضلاب وارد رودخانه ها، دریاها و اقیانوس ها می شوند و به طور مستقیم وارد چرخه غذایی این موجودات می شوند. طبق آخرین تحقیقات و بررسی ها این مواد غذایی در بدن موجودات دریایی ماندگاری بسیار بالایی دارند و تجزیه پذیر نیستند، بنابراین علاوه بر ایجاد سلول های سرطانی در این موجودات برای انسان ها نیز بسیار مضر و خطرناک هستند.

ـ اثر ماندگاری بسیار بالای مواد شیمیایی

موادی مانند بی اچ آی و بی اچ تی و پی دی دی ماندگاری بالایی در محیط زیست دارند و همین ماندگاری بالا و تجزیه ناپذیر بودن خطر آن ها را صد چندان می کند.

راهکارهای کاهش اثرات مواد شیمیایی حاصل از مواد آرایشی و محصولات مراقبت از پوست بر محیط زیست

کسی نمی تواند منکر این موضوع شود که با افزایش جمعیت انسانی، روز به روز استفاده از مواد آرایشی به ویژه در بین زنان نیز افزایش می یابد و خطرات آن نیز به مراتب بیش تر می شود. یکی از راه های مصون ماندن از خطرات این مواد شیمیایی مشاوره و راهنمایی افراد متخصص برای استفاده و شناخت لوازم آرایشی است. مورد دیگر نیز استفاده از مواد گیاهی و بی خطر به جای مواد آرایشی شیمیایی است. سومین راه موثر برای این کار استفاده از مواد شیمیایی کم تاثیر بر محیط زیست است که خطر کم تری دارند.