ماشین سمند یکی از پرطرفدارترین ماشین‌های تولید خودروسازان داخلی است که در چند تیپ و مدل مختلف (سورن، ایکس 7، ال‌ایکس، اس‌ای، ای‌اف 7 و ای‌ال‌ایکس) تولید می‌شود. جادار بودن نسبی سمند نسبت به ماشین‌هایی مثل پراید و پژو 206 باعث شده تا خانواده‌های ایرانی زیادی از این ماشین استفاده کنند. انواع مدل‌ها تیپ‌های سمند ممکن است گازسوز یا بنزینی باشند و همین امر هم باعث شده دسترسی به سوخت راحت‌تری هم داشته باشند. این ماشین جزو ماشین‌های گران‌قیمت یا لاکچری محسوب نمی‌شود اما چندان هم ارزان قیمت نیست و هزینه تعمیر و بازسازی یا تهیه لوازم یدکی آن هم بالاست. برای همین هم مهم است که رانندگان و مالکان سمند حتما یک بیمه ماشین (بیمه بدنه و بیمه شخص ثالث) مناسب با پوشش‌های کافی برای آن تهیه کنند.

بیمه شخص ثالث سمند

واقعیت این است که به‌دلیل تعداد بالای ماشین‌های سمند در حال تردد در شهرهای کشور و با توجه به اجباری بودن بیمه شخص ثالث برای تمام ماشین‌ها، بیمه‌ شخص ثالث سمند یکی از بیشترین بیمه‌نامه‌هائیست که بالاترین تعداد نرخ صدور را در صنعت بیمه کشور دارد. بیمه شخص ثالث در مواقع نیاز و درصورت حادثه و تصادف‌هایی که باعث خسارت‌های جانی و مالی به فرد دیگری می‌شوند، هزینه‌های خسارت را از طرف راننده مقصر برای شخص زیان‌دیده جبران می‌کند.

بیمه شخص ثالث برای هر ماشینی و از جمله سمند بسیار مهم است. چراکه این بیمه‌نامه خسارت‌های جانی اشخاص ثالث ازجمله فوت، نقص عضو و هزینه‌های پزشکی ناشی از حادثه را پرداخت می‌کند و نداشتن آن می‌تواند راننده مقصر را دچار یک مشکل جدی مالی و حقوقی یا مجبور به پرداخت جریمه‌های سنگین بکند.

برای خرید بیمه شخص ثالث لینک زیر را کلیک کنید:

https://www.azki.com/car-insurance/third-party-insurance

نحوه محاسبه نرخ قیمت بیمه شخص ثالث سمند

معمولا هرساله نرخ قیمت بیمه شخص ثالث برای ماشین‌های مختلف براساس نرخ دیه همان سال تعیین می‌شود. خوشبختانه در بین ماشین‌های 4 سیلندر حق بیمه چندان بالایی ندارد و بیمه مرکزی نرخ پایه بیمه شخص ثالث برای تمامی تیپ و مدل‌های این ماشین را 2697100 تومان تصویب کرده است. البته این مبلغ برای زمانی است که یک بیمه شخص ثالث با حداقل تعهدات را خریداری کنید. باتوجه به بالارفتن هرروز قیمت ماشین و قطعات یدکی آن در کشور کارشناسان توصیه می‌کنند که بهتر است بیمه‌نامه شخص ثالث را با میزان تعهداتی بیشتر از کف مبلغ تعیین‌شده از سوی بیمه مرکزی برای ماشین خود تهیه کنیم.

مبلغ حق بیمه با درخواست افزایش سقف تعهدات هم معمولا باتوجه به عواملی مثل مدل و سال ساخت نرخ بیمه برای هر ماشین محاسبه می‌شود. در مورد ماشین سمند هم قیمت بیمه شخص ثالث سمند  هرکدام از مدل‌ها و تیپ‌های آن هنگام محاسبه نرخ قیمت، بر اساس شماره تیپ درج‌شده بر روی کارت ماشین ممکن است متفاوت باشد.

علاوه‌براین‌ها اگر کاربری ماشین سمند بیمه‌شده تاکسی یا ماشین آموزش رانندگی باشد، چون ریسک تصادف و دریافت خسارت بالاتر می‌رود پس حق بیمه شخص ثالث بیشتری هم خواهد داشت. مثلا برای ماشین‌هایی با کاربری تاکسی، آژانس و مسافربر درون‌شهری  و برون‌شهری10% و20% و ماشین‌های آموزش رانندگی %15 حق بیمه بیشتری نسبت به نرخ پایه محاسبه می‌شود.

سقف تعهدات بیمه ثالث برای سمند چقدر است؟

هرسال بیمه مرکزی با توجه به نرخ دیه اعلام شده همان سال کمترین و بیشترین میزان پوشش مالی بیمه‌های شخص ثالث ماشین‌ها را اعلام می‌کند. قوه قضاییه رقم دیه سال 1400 را در ماه‌های غیرحرام 480 میلیون تومان اعلام کرده است. بر همین اساس میزان پوشش جانی بیمه شخص ثالث در ماه‎‌های حرام (رجب، محرم، ذی‌القعده و ذی‌الحجه)  معادل 640 میلیون تومان خواهد بود.

همچنین حداقل پوشش مالی بیمه شخص ثالث در سال 1400 مبلغ 16 میلیون تومان است و سقف تعهدات پرداخت آن هم 320 میلیون تومان خواهد بود. البته درصورتی می‌توانید از این میزان سقف پرداخت استفاده کنید که در هنگام خرید درخواست افزایش سقف تعهدات خود را ثبت کرده و حق بیمه متناسب با آن پرداخته باشید. به‌طور کلی همه شرکت‌های بیمه موظف هستند تا حداقل پوشش‌های مالی بیمه شخص ثالث را به مشتریان ارائه کنند و هر شرکت بیمه هم با توجه به سطح توانگری خود، یک حداکثر پوشش بیمه‌ از 30 میلیون تومان و 50 میلیون گرفته تا 100 میلیون تومان و 260 میلیون نهایتا تا سقف 320 میلیون تومان در اختیار بیمه‌شدگان خود قرار می‌دهد.

2

خرید بیمه شخص ثالث سمند با بهترین قیمت

برای اینکه بتوانید بیمه ثالث سمندی با قیمت مناسب و پوشش‌های کافی خریداری کنید می‌توانید از    تخفیف بیمه شخص ثالث (تخفیف عدم خسارت ماشین) یا امکان خرید بیمه شخص ثالث مدت‌دار استفاده کنید. تقریبا تمام شرکت‌های بیمه تخفیف عدم خسارت را روی بیمه‌های ثالث خود اعمال می‌کنند. نرخ این تخفیف‌ها هم یکسان است و براساس تعرفه‌های مصوب برای سال اول 5 درصد، برای سال دوم 10درصد، برای سال سوم 15درصد است و می‌تواند درصورت ادامه تمدید‌ها تا سال چهاردم به 70درصد هم برسد. همچنین اکثر شرکت‌های بیمه فعال در کشور امکان صدور بیمه نامه کوتاه مدت در دوره‌های دو ماهه، چهارماهه ، شش‌ماهه با 25% و 40% و 60% حق بیمه سالیانه را به مشتریان خود می‌دهند.

البته همیشه برای خرید بهترین بیمه‌نامه شخص ثالث می‌توانید ملاک‌هایی مثل سطح توانگری شرکت‌ بیمه، تعدد مراکز پرداخت خسارت، میزان تخفیفات بیمه شخص ثالث، پوشش‌های مالی مختلف بیمه‌نامه‌های ثالث عرضه شده آن شرکت را درنظر بگیرید.

ارزان‌ترین بیمه شخص ثالث سمند را از کجا بخریم؟

برای استعلام قیمت بیمه و خرید آنلاین بیمه شخص ثالث سمند تمامی مدل‌ها و پیدا کردن ارزان‌ترین بیمه شخص ثالث سمند می‌توایند سری به وب سایت azki.com بزنید و با وارد کردن اطلاعاتی مثل مدل سمند،‌ سال ساخت،‌ تعداد سال‌های تخفیف عدم خسارت،‌ میزان پوشش مالی دلخواه،‌ مدت قرارداد و ... مبلغ بیمه ثالث برای سمند در شرکت‌های مختلف را ببینید و با هم مقایسه کنید.