کلاه صنعتی که به کلاه ایمنی کارگران معروف یکی از اجزای مهم تجهیزات ایمنی به شمار می‌ رود، که هر فردی باید آن را در اختیار داشته باشد. ایمنی کارکران در هر صنعتی به‌ ویژه در کارهای ساختمانی اجباری می ‌باشد.

اگر کارگران در محل کار خود هوشیار باشند احتمال تصادف و آسیب های جدی و جراحات در آن محل بسیار کمتر خواهد بود، سر به‌ عنوان یکی از حیاتی‌ ترین اعضای بدن به شمار می‌ رود که برای محافظت از آن باید از تجهیزات ایمنی ویژه‌ ای استفاده کرد.

 کلاه‌های ایمنی معمولا از اهداف مختلفی برخوردار هستند، همچنین اگر آن ‌ها را به‌ درستی به کار ببرید، می ‌توانید در برابر هر نوع آسیبی از سر خود محافظت نمایید.

خطر کار همیشه در محل کار وجود دارد، اگر شما از یک سایت ساخت ‌ وساز دیدن کرده باشید مطمئنا دیده اید که کارگران از کلاه ایمنی استفاده می‌ کنند، در واقع کلاه ایمنی در برابر صدماتی که ممکن است به سر وارد شود محافظت زیادی را به عمل خواهد آورد، چرا که ممکن است گاهی اوقات اشیائی از بالا به پایین پرت شوند و سر کارگران را مورد هدف قرار دهند.

کلاه ایمنی را در انواع مختلفی تولید می‌ کنند که شما می ‌توانید یک نوع مناسب آن را برای خود از تجهیزات ایمنی ایران خریداری نمایید. به‌ طور کلی کلاه‌ های ایمنی شک های ناشی از ضربه را جذب خواهند کرد و در برابر نفوذ آب و اشیاء مقاوم هستند.

 کلاه‌ های ایمنی صنعتی به‌ عنوان رایج ‌ترین و اساسی ‌ترین کالاها معرفی می ‌شوند که به‌ خوبی می ‌توانند ایمنی لازم را برای محافظت از کارگران کار ببرند.

کلاه ایمنی معمولاً از پوسته، بند مهار کامل، ضامن ثابت کردن بند، هدبند کامل، لبه کلاه و نوار دور لبه و نوار روی چانه تشکیل می ‌شود. پوسته کلاه معمولا سفت است و بخش بیرونی کلاه ایمنی را از پلی‌اتیلن می‌ سازند که وظیفه آن جلوگیری از ضربه ‌های احتمالی و کم کردن اثرات ضربه می ‌باشد.

 قسمت داخلی کلاه ایمنی از نوارهایی تشکیل‌ شده که آن را هم با پلی اتیلین ساخته ‌اند و هدف آن‌ ها این است که نیرو را به ‌طور مساوی بر روی سر پخش کنند.

به این نکته دقت داشته باشید که قبل ‌از استفاده از کلاه ایمنی باید آن را به ‌درستی بر روی سر خود تنظیم کنید و عناصر داخلی آن را مورد بازرسی قرار دهید، چرا که اگر در معرض تعریق و گرد و غبار قرار گیرند، لایه‌های استفاده ‌شده برای تولید کلاه ایمنی خراب‌ می شوند و از مقاومت خوبی برخوردار نخواهند بود.

41

کمربند ۲ قلاب چیست و چه کاربردهایی دارد؟

کمربندهای ایمنی به‌ عنوان اصلی ‌ترین  تجهیزات برای افرادی که در ارتفاع کار می ‌کنند، معرفی می ‌شود، چرا که کسانی که کار خود را در ارتفاع شروع می ‌کنند برای جلوگیری از سقوط های احتمالی و خطرات ناشی از ارتفاع باید حتما از کمربند ایمنی استفاده کنند.

لازم به ذکر است که بگوییم علاوه‌ بر شغل‌هایی که در ارتفاع کار می ‌کنند، افرادی که به کوهنوردی و دره نوردی می‌ روند باید یک کمربند ایمنی به ‌همراه داشته باشند که بتوانند سلامتی جان خود را تضمین کنند.

به‌ طورکلی می ‌توان گفت تمامی کمربندهایی که برای کار در ارتفاع مورد استفاده قرار می ‌گیرند، دارای قوانین خاصی هستند و این قوانین در همه آن ‌ها مشترک می ‌باشد، بنابراین شما باید با نحوه استفاده صحیح از تجهیزات ایمنی به‌ خوبی آشنایی داشته باشید.

کمربندهای ایمنی با توجه به نوع کاری که فرد در ارتفاع انجام می ‌دهد، متفاوت هستند، بنابراین قبل ‌از خرید باید اطلاعات دقیقی در مورد کمربندهای ایمنی داشته باشید.

کمربندهای ایمنی را به کمربند شوک ‌دار، کمربند قلاب بزرگ، کمربند پاراشوت، کمربند ایمنی دو قلاب و کمربند ایمنی قلاب بزرگ دسته‌ بندی می ‌کنند.

در مورد کمربند 2 قلاب باید بگوییم که یکی از ساده‌ ترین کمربندهایی است که به‌ راحتی می ‌توان آن را مور داستفاده قرار داد، همین کمربند ها هستند. این کمربند در عین سادگی به‌ عنوان کاربردی‌ ترین کمربند موجود برای کار در ارتفاع معرفی خواهد شد، چرا که علاوه ‌بر ظاهر ساده‌ ای که دارد، می ‌تواند مزیت‌ های بی‌ شماری را برای شما به‌ همراه داشته باشد.

 همان‌ طور که از اسم این کمربند پیداست کمربند دوقلو دارای دو عدد لنیارد می‌ باشد که به کمربند ایمنی متصل می‌ شوند، لنیاردها معمولا بین یک تا یک‌ و نیم متر طول دارند و برای جلوگیری از سقوط بسیار مناسب هستند.

به ‌طور کلی می‌ توان گفت کمربند های ایمنی تجهیزات انفرادی بشمار می‌ روند که هر فردی با توجه به نوع شغلی که دارد باید از آن استفاده کنند.

42

کمربند قلاب بزرگ چیست و مزایای استفاده از آن

امروزه با توجه به این‌ که صنایع گسترش زیادی داشته‌ اند و بیشتر آن ‌ها کار در ارتفاع را دارا هستند، ممکن است شرایط سختی را برای کارگران فراهم آورند، چرا که بخش اساسی از فعالیت آن ‌ها در ارتفاع می ‌باشد.

کارگرانی که در پروژه‌ های ساختمانی، نفتی، پتروشیمی و تعمیر توربین های بادی کار می ‌کنند، همگی  کار خود را در ارتفاع شروع خواهند کرد، این موارد باعث می ‌شود که به ایمنی بدن خود توجه بیشتری داشته باشند.

از میان تجهیزاتی که وجود دارد می توان کمربندهای ایمنی کار در ارتفاع را نام برد که یکی از اصلی‌ ترین تجهیزاتی به شمار می‌ روند که کارگران باید از آن ‌ها استفاده نمایند، کمربند ایمنی معمولا در کتف و ران پای افراد قرار داده می ‌شود که از سقوط ناگهانی آن‌ ها از ارتفاع جلوگیری خواهد کرد. کمربندهای ایمنی دارای انواع مختلفی هستند که بعضی از آن‌ ها تمام بدن را پوشش خواهند داد.

کمربند قلاب بزرگ به ۲ بخش تسمه ‌های بالا با تسمه ‌های پایین تقسیم می‌ شود، برای ساخت این نوع کمربندها از دو رنگ استفاده می ‌کنند که بتوان هنگام پوشیدن به ‌راحتی بخش‌ های مختلف آن را از هم تشخیص داد.