تجهیزات مختلفی در صنعت وجود دارد که با عملکرد نه چندان پیچیده خود بسیاری از مشکلات و کمبودهای بخش‌های مختلف صنعتی را مرتفع می‌سازند. پمپ باد یکی از این تجهیزات است که با تولید هوای فشرده بخشی از معضلات را در عرصه‌های مختلف صنعت، پزشکی، مواد غذایی و غیره رفع کرده است. با توجه به اهمیتی که این دستگاه دارد می‌توان آن را به یکی از مهمترین تجهیزات مورد استفاده در کارگاه‌های صنعتی دانست. پمپ باد یا کمپرسور باد در بخش‌های مختلف صنعت، کاربری‌های متفاوتی ارائه می‌دهد. ممکن است در برخی از صنایع میزان استفاده از این تجهیزات بالا و در صنایع دیگر میزان استفاده از آن کمتر باشد. نکته اینجا است در صورتی که استفاده محدودی از پمپ باد دارید، می‌توانید با خرید پمپ باد دست دوم نیاز خود را مرتفع سازید. در صورتی که پمپ باد دست دوم  کیفیت قابل قبولی داشته باشد، انتخاب ایده آلی برای کارگاه‌های مختلف است.

بدیهی است که کمپرسورهای دست دوم توان پمپ باد نو را ندارند اما به هر حال اگر دستگاه سالم باشد، می‌توانید به استفاده بهینه از آن برسید. اگر استفاده شما از کمپرسور به دفعات کمی محدود می‌شود و یا اینکه هزینه خرید پمپ باد نو را در اختیار ندارید، خرید پمپ باد دست دوم گزینه مناسبی برای شما خواهد بود.‌ کمپرسور دست دوم قیمت ارزان‌تری خواهد داشت، اما با توجه به اینکه این دستگاه سیستم نسبتا پیچیده‌ای دارد، باید در انتخاب آن دقت کرده و تمام ویژگی‌ها و اجزای کمپرسور را بررسی کنید. در حقیقت قیمت ارزان این دستگاه نباید شما را از کاربری بهینه آن دور سازد. در ادامه نکات مهم جهت خرید کمپرسور دست دوم را بیان می‌کنیم تا با شناخت بهتر به انتخاب درست‌تری در خرید این دستگاه برسید.

نکات مهم در خرید پمپ باد دست دوم

حجم مخزن کمپرسور باد

تنوع کمپرسورها از لحاظ کاربری بر اساس حجم آن‌ها تعریف شده است. قبل از هر چیزی برای انتخاب کمپرسور باید به حجم کار و فعالیت خود دقت کنید. برای اینکه به استفاده بهینه از این دستگاه برسید، باید حجم کمپرسور را متناسب با نیاز کاربری خود انتخاب کنید. به عنوان مثال: اگر کمپرسوری که انتخاب می‌کنید از حجم کار شما  پشتیبانی نکند، ممکن است بر اثر استفاده مداوم دور موتور کاهش یافته و در نهایت منجر به سوختن موتور پمپ باد شود. در مقابل اگر حجم و قدرت کمپرسور باد بیشتر از نیاز کاربری شما باشد، استفاده از آن عمر کمپرسور را کاهش می‌دهد. ضمن اینکه با انتخاب درست هزینه اضافه‌ای صرف نخواهد شد.

بررسی عملکرد اجزاء مختلف پمپ باد دست دوم

کمپرسور باد از اجزای مختلفی تشکیل شده که عملکرد هر کدام از این اجزا در نهایت به عملکرد درست دستگاه منجر می‌گردد. طبیعتا اگر هر کدام از اجزا و قطعات دچار اختلال یا خرابی شوند، عملکرد پمپ باد نیز با مشکل مواجه می‌شود. به این ترتیب اگر قصد دارید نوع دست دوم پمپ باد را خریداری کنید، پس از تعیین حجم مناسب کمپرسور، بهتر است در جزئیات آن دقت کرده و با سنجش عملکرد قطعات نسبت به کارایی بهینه و سالم بودن آنها اطمینان حاصل نمایید.

کمپرسور باد استوک

  • مخزن پمپ باد دست دوم

مخزن کمپرسور از بخش‌های مهم این دستگاه شناخته می‌شود، به همین دلیل سلامت مخزن و پوسته آن اهمیت بسیار زیادی در افزایش طول عمر پمپ باد دارد. بنابراین بهتر است هنگام خرید کمپرسورباد دست دوم به سلامت مخزن آن توجه کنید. به این صورت که باید دقت کنید مایعات مخزن خالی شده باشد. اگر مخزن خالی از آب باشد، برای این‌ که از سلامت آن اطمینان حاصل کنید، باید مقداری آب داخل آن ریخته و سپس آن را تخلیه کنید. اگر آبی که از مخزن تخلیه می‌شود رنگ تیره‌ای داشته باشد، احتمالاً پمپ باد مدت زمان زیادی استفاده شده است. تیرگی آب خالی شده یا خروجی آب همراه با مقداری زنگ زدگی نشان‌دهنده این است که مایعات درون مخزن مدت طولانی تخلیه نشده است. به این ترتیب نمی‌توان عمر آن را به درستی تخمین زد.

مسئله دیگر در سلامت پمپ باد دست دوم ضخامت ورق آن است. ضخامت مخزن به حجم آن بستگی دارد. به این ترتیب انتظار می‌رود در حجم‌های بزرگ‌تر ضخامت مخزن بیشتر باشد. در دستگاه‌های پمپ بادی که به صورت مداوم مورد استفاده قرار می‌گیرند، مخزن به دلیل تجمع آب دچار زنگ زدگی می‌شود. در خرید کمپرسور دست دوم باید به سلامت مخزن دقت بسیاری داشته باشید. برای تست سلامت آن می‌توانید اطراف مخزن را بررسی کرده و اگر خال جوش یا جوشکاری روی سطح آن مشاهده کردید، از خرید این دستگاه خودداری کنید چون این مخزن دچار پوسیدگی شده و عمر مفید آن از سطح انتظار شما کمتر خواهد بود. اگر خال یا جوشی روی مخزن مشاهده نکردید می‌توانید با یک چکش یا هر وسیله دیگری به انتهای مخزن ضربه بزنید. در صورتی که مخزن سالم بوده و پوسیدگی نداشته باشد، نسبت به هر نوع ضربه مقاومت می‌کند. در غیر این صورت حتی ضربات خفیف نیز سبب سوراخ شدن آن می‌شود.

  • کلید قطع کن پمپ باد دست دوم

کلید اتومات کمپرسور وظیفه قطع و وصل کردن برق پمپ باد را به عهده دارد. این کلید به کاربر امکان می‌دهد که کمپرسور را در فشار باد معین تنظیم کند. به این صورت که اگر فشار باد به فشار تعیین شده کمپرسور رسید، برق کمپرسور توسط کلید قطع شده و پس از این که فشار هوا مجدداً کاهش یابد، برق موتور مجدداً وصل می‌شود. جهت اطمینان از سلامت این کلید باید شیر مخزن کمپرسور را باز کنید تا هوای داخل آن کاملا تخلیه شود. بعد از اینکه هوای فشرده کمپرسور از مخزن خالی شد، کمپرسور را روشن کنید تا موتور شروع به کار کردن کند. در این مرحله باید شیر تخلیه را ببندید. اگر کلید قطع کن کمپرسور سالم باشد، وقتی فشار موتور به درجه تعریف شده برسد کلید پمپ، برق را قطع می‌کند.‌

برای این که نسبت به صحت عملکرد کلید قطع و وصل مطمئن شوید این عمل را چند بار تکرار کرده و از ثابت بودن مقدار فشار در هر بار اطمینان حاصل کنید. اگر هر بار موتور روی درجه متفاوتی از سری قبل قطع شود، به این معنی است که کلید قطع کن حساسیت کافی را ندارد و باید نسبت به تعویض آن اقدام کنید.

مانومتر پمپ باد دست دوم

درجه/مانومتر کمپرسور هوا جهت نمایش هوای فشرده داخل مخزن استفاده می‌شود و سلامت آن اهمیت بسیار زیادی در جلوگیری از هرگونه اختلال در عملکرد پمپ باد دارد. برای این که از سلامت درجه کمپرسور باد دست دوم مطمئن شوید، باید ابتدا هوای مخزن را به طور کامل تخلیه کرده و پس از آن کمپرسور را روشن کنید. زمانی که هوای فشرده در داخل مخزن تولید می‌شود، درجه کمپرسور دچار نوسان شده و بالا و پایین می‌رود. در این شرایط می‌توان گفت که درجه کمپرسور سالم است. اگر درجه به خوبی بالا پایین نشود، به این معنی است که به خوبی کار نمی‌کند. اختلال در نمایش درجه کمپرسور کاربر را از مقدار هوای فشرده داخل مخزن بی‌اطلاع گذاشته و این مسئله مشکلات دیگری به وجود می‌آورد.

  • موتور پمپ باد دست دوم

در بررسی قطعات پمپ باد دست دوم به مهمترین قسمت آن یعنی موتور کمپرسور می‌رسیم. موتور کمپرسور انواع مختلفی دارد. می‌توان گفت نوع پمپ باد با توجه به موتور آن مشخص می‌شود. برای تست سلامت موتور کمپرسور باد راه‌های مختلفی وجود دارد. به عنوان مثال: می‌توانید مخزن کمپرسور را خالی کرده و موتور را روشن کنید. مدت زمان استاندارد و تعریف شده‌ای که برای پر شدن حجم مخزن صرف می‌شود، می‌تواند سلامت موتور را مشخص کند. به این صورت که اگر مخزن موتور با تأخیر شروع به پر شدن کند، در عملکرد موتور اختلال وجود دارد. گاهی ممکن است مشکل در درجه نمایش کمپرسور باشد. به این دلیل بهتر است از قبل از بررسی موتور، درجه پمپ را نیز مورد بررسی قرار دهید.

در بررسی کیفیت موتور پمپ می‌توان به میزان صدای آن به عنوان یک فاکتور موثر در تعیین سلامت موتور توجه کرد. طبیعتا موتوری که با سر و صدای زیاد کار کند، بی‌عیب نخواهد بود. در نهایت می‌توانید برحسب اطلاعاتی که بر روی برچسب درج شده روی مخزن کمپرسور باد وجود دارد، از قدرت موتور، راندمان و میزان هوادهی آن مطلع شوید.

کمپرسور باد دست دوم

قیمت پمپ باد دست دوم

قیمت این نوع کمپرسور باد مانند پمپ باد فابریک با توجه به عواملی از جمله: حجم مخزن، قدرت موتور و راندمان موتور، برند تولیدکننده و فاکتورهای از این دست مشخص می‌شود. در مورد کمپرسور باد دست دوم تعیین قیمت به فاکتورهای مانند: میزان کارکرد دستگاه، سلامت قطعات تشکیل دهنده آن، دفعات تعمیر و تعویض قطعات کمپرسور، اعتبار گارانتی، مرجع فروش و عوامل دیگر بستگی دارد. طبیعتا پمپ بادی که هنوز گارانتی آن اعتبار دارد از پمپ بادی که زمان بیشتری کار کرده، گران‌تر خواهد بود. در نهایت می‌توان گفت یکی از مهم‌ترین فاکتورها در افزایش میزان تقاضای پمپ باد کارکرده و دست دوم قیمت مناسب آن می‌باشد.

پمپ باد دست دوم مناسب را از کجا بخریم؟

شرکت ایران پمپ به عنوان بزرگترین تولیدکننده انواع کمپرسور باد تمام خدمات مربوط به کمپرسور هوا را با بهترین کیفیت به کاربران خود ارائه می‌دهد. شما می‌توانید برای خرید کمپرسور باد دست دوم و کسب هرگونه اطلاعات راجع به آن از طریق لینک زیر وارد سایت ایران پمپ شده و از مشاورین متخصص شرکت اطلاعات لازم را دریافت کنید. ضمن این که شما می‌توانید انواع کمپرسورهای بی‌صدا و با کیفیت را با گارانتی یکساله و قیمت‌های رقابتی از این شرکت تهیه کنید.

منبع: https://iranpump.com