شرکت در مزایده خودرو های دولتی با مزایده کار (ویژه اسفندماه)

مزایده یکی از روش‌های ارزان برای خرید هر نوع کالا است. در کشور ایران نیز مزایده خودرو های دولتی هر ماه در شهرهای مختلف انجام می‌گیرد. خرید از نوع مزایده برای هر دو طرف معامله پرسود تمام می‌شود. در داخل ایران، مزایده خودرو یکی از مزایده‌های پربازدید است و دلیل این امر، نوسانات شدید قیمت خودرو و افزایش قیمت این کالا می‌باشد. بدین وسیله مردم می‌توانند خودروهای سالم یا با کمی ایراد را با قیمت بسیار مناسبی تهیه کنند. اگر با این نوع خرید خودرو آشنا نیستید، با ما همراه باشید تا در این مطلب، به توضیح نحوه شرکت در مزایده خودرو های دولتی پردازیم.

مزایده خودرو چیست؟

قبل از اینکه وارد بحث نحوه شرکت در مزایده خودرو شویم، بهتر است با مفهوم مزایده کمی آشنا شویم. مزایده یکی از انواع قراردادهای بر پایه رقابت است. به صورت لغوی نیز مزایده به معنای در معرض فروش قرار دادن یک شی است. در این نوع از معامله، فروشنده یک قیمت پایه برای جنس خود تعیین می‌کند و خریداران باید مبلغی بیشتر از آن را پیشنهاد دهند.

در نهایت خریداری که بیشترین قیمت را پیشنهاد دهد، به عنوان خریدار اصلی شناخته می‌شود. مزایده در حالت ساده، از سه بخش اصلی تشکیل شده که جنس، فروشنده و پیشنهاد دهندگان را شامل می‌شود. در مزایده خودرو دولتی، دولت یا بخشی از ارگان دولتی است که اقدام به فروش خودرو می‌کند. جنس مورد معامله نیز در این نوع مزایده، خودروهای دولتی خواهند بود. پیشنهاد دهنگان نیز می‌توانند عموم مردم باشند، مگر اینکه مزایده به صورت خصوصی برگزار شود.

انواع مزایده خودرو

مزایده دو نوع عمومی و خصوصی دارد. در مزایده عمومی قیمت اولیه خودروهای دولتی از پیش تعیین می‌شوند و خریداران باید قیمتی بیشتر از این مبلغ را پیشنهاد دهند. قابل ذکر است که در این نوع مزایده، قیمت‌های پیشنهادی پیشنهاد دهندگان نیز برای عموم قابل رویت خواهد بود.

نوع دیگر مزایده، مزایده خصوصی است. در این نوع از مزایده‌ها فقط اقشار و افراد مخصوص می‌توانند شرکت کنند. مبالغ پیشنهادی و برنده مزایده نیز در انتها از دید شرکت کنندگان دور خواهد ماند و برنده به صورت بی‌نام اعلام می‌شود. به طور کلی، مزایده خودرو دولتی به صورت عمومی انجام گرفته و از قوانین مزایده عمومی پیروی می‌کنند.

نحوه شرکت در مزایده خودرو های دولتی

قبل از شرکت در این نوع مزایده‌های دولتی، بهتر است بدانید که خودروهای فروخته شده گاهی تا 40 درصد پایین‌تر از قیمت بازار به فروش می‌رسند. به همین خاطر شرکت در مزایده خودرو های دولتی، یکی از بهترین راه‌ها برای خرید خودرو است. در ابتدا درخواست دهندگان به سازمان مربوطه مراجعه و از خودروهای درون مزایده دیدن می‌کنند. بهتر است در این هنگام از یک متخصص مشورت بگیرید تا از سلامت خودروهای درون مزایده اطمینان حاصل کنید.

پس از اتمام بازدید، باید اطلاعات خود و مقداری از مبلغ ضمانت مشخص شده (معمولا 10 درصد) را در اختیار سازمان مربوطه قرار دهید و فرم‌های شرکت در مزایده را دریافت و تکمیل کنید. پس از اینکه مبلغ پیشنهادی خود را یادداشت کرده و تحویل سازمان دادید، زمان انجام مزایده اعلام خواهد شد.

مرحله بعدی مربوط به روز برگزاری مزایده است. در این روز، با حضور نمایندگان سازمان بازرگانی، سازمان صمت و بررسی، پیشنهادهای شما مورد بررسی قرار خواهند گرفت. به طور معمول مبالغ پیشنهادی درون یک پاکت قرار می‌گیرند و در نهایت نیز برنده مزایده اعلام می‌گردد. پس از اعلام برنده، سند و مدارک خودروهای دولتی به نام فرد ثبت می‌شوند.

نکات مهم شرکت در مزایده خودرو های دولتی

به این دلیل که سند مالکیت خودرو به نام برنده مزایده ثبت خواهد گردید، باید فرد برنده مشکلی از نظر قانونی نداشته باشد تا فرایند ثبت سند به درستی انجام گیرد. نکته مهم دیگر، مربوط به خلافی‌ها و مالیات خودرو مربوطه است. در بعضی مواقع خریدار ملزم است تا تمامی خلافی‌ها و بدهی‌های مالیاتی خودرو موردنظر را پرداخت کند که در مورد خودروهای دولتی، این امر کمتر اتفاق می‌افتد.

از آنجایی که برنده مزایده امکان بازدید نهایی را نخواهد داشت، بازدید اولیه انجام می‌گیرد. فروشنده یا برگزارکننده مزایده، هیچ تضمین و تعهدی در قبال سلامت خودرو دولتی نخواهد داد؛ پس بهتر است قبل از اعلام پیشنهاد خود، در بازدید اولیه به خوبی خودروهای دولتی درون مزایده را مورد بررسی قرار داده و از خدمات مشاوره‌ای متخصصان استفاده کنید.

نکته مهم دیگر در مورد این نوع اشکالات، بررسی عدم مغایرت اطلاعات خودرو با اطلاعات مندرج و اعلام شده است. در صورتی که بعد از انجام مزایده و امضا سند، متوجه مغایرتی در اطلاعات خودرو و اطلاعات مندرج شوید، برگزارکننده مزایده مسئولیتی بر عهده نخواهد داشت. هرچند در اکثر مزایده‌ها سعی می‌شود مبالغ پیشنهادی به صورت حدودی اعلام شوند، اما در صورتی که دو پیشنهاددهنده مبلغ یکسانی را پیشنهاد دهند، برنده مزایده به صورت قرعه‌کشی اعلام می‌گردد.

مزایده کار؛ بهترین راه برای شرکت در مزایده خودرو های دولتی

با توجه به نکات ذکر شده، بهترین راه برای شرکت در مزایده استفاده از خدمات مزایده کار است. برای اینکه مزایده مخصوص و مناسب خود را پیدا کرده و بهترین نتیجه را از مزایده به دست آورید، بهتر است از خدمات مزایده کار استفاده کنید.

همچنین اگر هنوز در مورد نحوه شرکت و برنده شدن در مزایده خودرو های دولتی سوالی دارید، تیم کارشناسان مجرب مزایده کار آماده هستند تا کاربران عزیز را در تمامی مراحل این فرایند یاری کنند. برای استفاده از خدمات مشاوره مزایده خودرو در زمینه عیب‌یابی، نحوه قیمت‌گذاری و دیگر موارد کافی است وارد سایت مزایده کار به آدرس mozayedecar.ir شوید.