شهر استانبول یکی از دیدنی‌ترین و جذاب‌ترین شهرهای کشور ترکیه است. سفر به این شهر و دیدن جاذبه‌های گردشگری آن، می‌تواند یکی از بهترین سفرهای زندگی هر فردی باشد. به شرطی که آن فرد عاشق خیابان ها و محله های شهر استانبول، قهوه ترک و غذاهای خوشمزه ترکیه‌ای و آثار تاریخی این شهر باشد.

آژانس های گردشگری زیادی به مقصد استانبول تور برگزار می کنند و برای سفر به این شهر می‌توانید یکی از تورهای این آژانس ها را خریداری کنید. تورهای استانبول آژانس های گردشگری مختلف معمولاً تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند. این تفاوت در نوع هتل، نوع وسیله نقلیه و جاذبه‌هایی است که قرار است در سفر به این شهر از آن‌ها بازدید کنید.

تورهایی که به مقصد استانبول برگزار می شوند، معمولاً از نظر وسیله نقلیه به ۲ نوع تورهای زمینی و هوایی تقسیم‌بندی می‌شوند. تورهای هوایی با هواپیما و تورهای زمینی با قطار یا اتوبوس گردشگری به شهر استانبول سفر می‌کنند. در این مقاله قصد داریم به این سوال پاسخ دهیم که اختلاف قیمت بین تورهای زمینی و هوایی استانبول چقدر است.

 

برای رسیدن به پاسخ این سوال می‌توانیم از ۲ راه اقدام کنیم.

راه اول این است که وارد صفحه‌ی اصلی سایت گوگل شویم و در بخش جستجو، عبارت «تور زمینی به استانبول» و «تور هوایی به استانبول» را سرچ کنید و با بررسی سایت‌های مختلفی که به شما نشان داده می شود، قیمت‌ این دو نوع تور را با هم مقایسه کنید.

البته این راه کمی وقت‌گیر است و درصورتی‌که بخواهی در وقت خود صرفه‌جویی کنید، می‌توانید به سایت سفر مارکت مراجعه کنید و در بخش تورهای گردشگری، تور لحظه آخری استانبول را جستجو کنید و از میان تورهایی که به شما نشان داده می شود، تور هوایی و زمینی را انتخاب کنید و قیمت بین آن دو را مقایسه کنید.

نکته: معمولا تور زمینی به ترکیه برای دو شهر وان و ایروان اجرا می شود و از آنجا که مدت زمان سفر زمینی به استانبول زیاد است (حدود 30 ساعت از تهران)،‌ این نوع تور خیلی متداول نیست و به ندرت برگزار می شود. برای همین ممکن است در هر زمانی نتوانید تور زمینی به استانبول را پیدا کنید. با این وجود می توانید گاه و بی گاه به سایت یا اپلیکیشن سفر مارکت سر بزنید و لیست تورهای استانبول را زیر و رو کنید تا تور زمینی به استانبول را پیدا کنید.

شاید نتوان به‌طور دقیق به این سوال پاسخ داد که قیمت اختلاف قیمت بین تور هوایی و زمینی استانبول چقدر است و برای رسیدن به این پاسخ باید در روز و تاریخی که قصد سفر دارید این ۲ نوع تور را با هم مقایسه کنید؛ که برای این منظور می‌توانید از شیوه‌ای که در بخش‌های بالا بیان کردیم استفاده کنید.

از طرفی هنگامی‌که تورهای مختلف هوایی و زمینی شهر استانبول را با هم مقایسه می‌کنید، باید بدانید که علت اختلاف بین این ۲ نوع تور در چیست و در کل چه عواملی بر روی قیمت نهایی تور استانبول تاثیر گذار است و آیا قیمت بیشتر مساوی است با کیفیت بهتر یا خیر. برای بهتر روشن‌شدن این‌موضوع روش دوم را به شما پیشنهاد می‌کنیم که در ادامه، توضیحات آن را می‌بینید.

روش دوم برای پاسخ به این سوال این است که عوامل مؤثر بر قیمت تور استانبول و مزایا و معایب سفر هوایی و زمینی به استانبول را مشخص کنیم تا بتوانید در هنگام انتخاب تور استانبول مطابق با نیاز، علاقه و بودجه‌ای که دارید بهترین گزینه را انتخاب کنید.

تور استانبول زمینی و هوایی چقدر اختلاف قیمت دارند؟

 

عوامل مؤثر بر قیمت نهایی تور استانبول

عوامل مختلفی روی قیمت نهایی تور استانبول تاثیر می‌گذارند که عبارتند از:

زمان سفر

یکی از عواملی که نقش مؤثری در قیمت نهایی تورهای استانبول دارد، زمان است. اگر با اصطلاح low seasin و high season آشنا باشید٬ می‌دانید که تقاضا برای سفر به شهر استانبول در برخی از روزهای سال بسیار بیشتر از روزهای دیگر است. طبق اصلی که در اقتصاد وجود دارد٬ هرچه تقاضا برای خرید یک محصول افزایش پیدا کند، قیمت نهایی آن محصول نیز بالاتر می‌رود.

این اصل در صنعت گردشگری نیز مصداق دارد و زمانی‌که تقاضا برای سفر به یک مقصد خاص مثل استانبول بالا می‌رود، قیمت محصولات گردشگری مثل هتل، بلیط هواپیما، بلیط قطار و تور گردشگری به آن مقصد، بیشتر می‌شود.

 اگر هدفتان از مقایسه‌ی قیمت تور استانبول زمینی و هوایی این است که هزینه کمتری را برای سفر به استانبول بپردازید، می‌توانید با شناخت از فصل‌های مختلف سفر به استانبول (یا low season و (high season تور ارزان‌تری را برای خود پیدا کنید.

نوع هتل

یکی از عوامل مهمی که در قیمت نهایی تور تاثیر گذار است، نوع هتل است. هتل‌ها ازنظر نوع و میزان خدمات و امکاناتی که دارند به هتل‌های ۲ ستاره، ۳ ستاره، ۴ ستاره و پنج‌ستاره تقسیم‌بندی می‌شوند.

از طرفی ممکن است در برنامه سفر یک تور، هتلی در شهر استانبول رزرو شده باشد که سرویس B.B یا "Bed and Breakfast" داشته باشد. به این معنی که با پرداخت هزینه هتل علاوه‌بر رزرو اتاق تنها برای شما صبحانه صرف خواهد شد و برای وعده‌های غذایی دیگر لازم است که پول بیشتری را بپردازید.

ممکن است در آن هتل سرویس ""Half board وجود داشته باشد. به این معنی که با پرداخت هزینه هتل علاوه‌بر رزرو اتاق، می‌توانید از صبحانه و یک وعده غذایی دیگر (شام یا ناهار) بدون پرداخت پول اضافه استفاده کنید. سرویس دیگری که در هتل‌ها وجود دارد، ""Full board است. در این سرویس، با پرداخت هزینه هتل علاوه‌بر رزرو اتاق، تمام وعده‌های غذایتان درطول مدت‌زمان اقامتتان در آن هتل رایگان خواهد بود.

سرویس دیگری که در هتل ها وجود دارد، all inclusive"" نام دارد. با خرید این سرویس، تمام وعده‌های غذایی شما به همراه نوشیدنی، بدون پرداخت پول بیشتر، سرو خواهد شد و علاوه‌برآن می‌توانید در طول مدت‌زمان اقامت تان در آن هتل برای یک‌بار از یکی از تفریحات آبی موجود در آن هتل نیز استفاده کنید.

همان‌طور که متوجه شدید هتل‌ها از نظر کیفیت و نوع خدمات و سرویس‌دهی متفاوت هستند و اگر می‌خواهید در سفر خود به شهر استانبول هزینه کمتری را متقبل شوید، می‌توانید توری را خریداری کنید که هتل‌ آن با ستاره کمتر و سرویس‌دهی ارزان‌تر است.

خدمات تور

یکی دیگر از عواملی که بر روی قیمت نهایی تور استانبول تاثیر گذار است، خدمات تور است. خدمات تور می‌تواند شامل بیمه مسافرتی، گردشگر متخصص، گشت شهری، وعده‌های غذایی در طول سفر و... باشد. هرچه خدمات یک تور بیشتر باشد، قیمت نهایی آن بالاتر خواهد بود. درصورتی‌که قصد خرید تور ارزان‌قیمت را دارید، می‌توانید تورهایی را انتخاب کنید که خدمات آن‌ها در حداقل میزان ممکن است. این‌گونه از تورها تنها بلیط هواپیما یا اتوبوس و هتل را برای شما رزرو می‌کنند.

نوع وسیله نقلیه

نوع وسیله نقلیه‌ای که در یک تور استفاده می‌شود، می‌تواند در قیمت نهایی آن تأثیرگذار باشد. به‌طورکلی قیمت بلیط استانبول از بلیط قطار و اتوبوس بیشتر است؛ اما نوع شرکت‌های هواپیمایی و کلاس پروازی می‌تواند قیمت نهایی بلیط هواپیما را تغییر دهد.

از طرفی نوع قطار و اتوبوس گردشگری نیز می‌تواند بر روی قیمت نهایی تور تأثیرگذار باشد. شاید با بودجه‌ای که در اختیار دارید بتوانید یک تور زمینی به استانبول را خریداری کنید که اتوبوس آن وی آی‌پی است و کیفیت صندلی آن به گونه‌ای است که سفر بسیار راحتی را به استانبول خواهید داشت؛ اما شاید با این میزان بودجه بتوانید تور هوایی را تهیه کنید که نوع شرکت هواپیمایی و کلاس پروازی آن به گونه‌ای است که در طول پرواز راحت نیستید و کیفیت آن اندازه سفر با اتوبوس نباشد و شما را ناراضی کند.

تا این‌جای مقاله مطالبی را درباره عوامل مؤثر بر قیمت نهایی تور عنوان کردیم. هدف از عنوان مطالب این بخش این بود که بدانید برای انتخاب تور استانبول گزینه‌های مختلفی را پیش رو دارید. انتخاب از میان تور زمینی و هوایی (که صرفاً بر روی نوع وسیله حمل‌ونقل تمرکز دارد) یکی از این گزینه هاست. اگر قصد خرید تور ارزان‌قیمت استانبول را دارید، می‌توانید به عوامل مختلف دیگر تور مثل نوع هتل، خدمات تور و ... نیز توجه کنید. در ادامه قصد داریم به تفاوت‌های بین تور زمینی و هوایی استانبول بپردازیم.

تور استانبول زمینی و هوایی چقدر اختلاف قیمت دارند؟

 

مزایا و معایب تور هوایی و زمینی استانبول

مزایا و معایب هرکدام از سفرها به شرح زیر هستند:

زمان

یکی از عواملی که باعث تفاوت بین تور زمینی و هوایی استانبول می‌شود، زمان است. اگر قصد سفر با قطار تهران استانبول را دارید، بدانید که قطعا مدت‌زمان بیشتری را در مسیر خواهید بود. به‌طورکلی حدود ۳۰ ساعت طول خواهد کشید که به‌صورت زمینی از شهر تهران به استانبول بروید؛ اما مدت‌زمان سفر هوایی از تهران تا استانبول حدود ۳ ساعت است. درنتیجه، اگر دوست دارید هرچه سریع‌تر از یکی از شهرهای ایران به استانبول سفر کنید، بهتر است که تور هوایی استانبول را خریداری کنید.

قیمت

یکی دیگر از عواملی که باعث تفاوت بین تور زمینی و هوایی استانبول می‌شود، قیمت نهایی تور است. همان‌طور که در بخش‌های پیشین اشاره کردیم، به‌طورکلی قیمت تور هوایی استانبول نسبت‌به تور زمینی آن بیشتر است. چراکه قیمت بلیط هواپیما از بلیط اتوبوس بیشتر است. اگر بودجه‌ی کافی برای سفر به استانبول را دارید، می‌توانید تور هوایی استانبول را خریداری کنید؛ اما دقت کنید که شرکت هواپیمایی و نوع کلاس پروازی آن به گونه‌ای باشد که با توقعات و انتظاراتتان هم‌خوانی داشته باشد تا سفر راحت و لذت‌بخشی را به استانبول تجربه کنید. اگر هم نمی‌خواهید هزینه زیادی را برای نوع وسیله نقلیه بپردازید، می‌توانید سفر زمینی را انتخاب کنید.

البته به این نکته توجه داشته باشید که نوع هتل و خدمات دیگر تور که در بخش های پیش عنوان کردیم، نیز بر روی قیمت نهایی تور تاثیر گذار است. تا جایی که ممکن است قیمت یک تور زمینی به خاطر هتل 5 ستاره و خدمات جانبی داخل آن تور از یک تور هوایی که فقط بلیط هواپیما و هتل را برای شما رزرو می کند و هتل آن ستاره کمتری دارد، بیشتر باشد.

لذت بردن از مسیر

اگر از آن دسته افرادی هستید که دوست دارید در مسیر سفرتان لذت ببرید و از زیبایی‌های اطراف دیدن کنید و چندباری را در طول مسیر، در کنار جاده بایستید و استراحت کنید و دوباره سفر خود را ادامه دهید، بهتر است که تور زمینی به استانبول را انتخاب کنید.

اما اگر لذت بردن از مسیر برایتان اهمیتی ندارد و دوست دارید هرچه سریع‌تر به استانبول برسید، باید تور هوایی استانبول را انتخاب کنید.

امنیت سفر

از عوامل دیگری که در زمان انتخاب بین تور هوایی و زمینی استانبول باید به آن توجه کنید، میزان خطر است. شاید نتوان به‌طور دقیق گفت که خطر سفر هوایی بیشتر است یا زمینی.  به‌هرحال هر ۲ نوع سفر خطرات خاص خود را دارد و بهتر است به این توجه کنید که با کدام یک از وسایل نقلیه راحت‌تر هستید و احساس امنیت بیشتری می‌کنید.