گاهی اوقات برخی از بیماری ها اگرچه به سلامت فیزیکی و جسمی ما لطمه ای وارد نمی کنند، اما آنقدر مخرب هستند که به مرور از روح به جسم رخنه کرده و سبب بروز اختلالات روانی جدی و بر هم زدن نظم طبیعی بدن انسان می شوند. در نتیجه پیشنهاد می شود که همیشه نسبت به انواع اختلالات روحی نیز همان قدر که جسم مان برای ما اهمیت دارد، حساس باشیم. قصد داریم در خصوص افسردگی صحبت کنیم، بسیاری آن را مشابه مرگ خاموش در روان انسان ها می دانند که البته اشکال مختلفی دارد و معمولاً در دنیا با نام های گوناگونی شناخته می شود. در ادامه بیشتر با بیماری افسردگی آشنا خواهیم شد و سعی می کنیم در مورد ریشه و علائم آن در افراد مختلف با جنسیت های متفاوت صحبت کنیم.

 

افسردگی چیست؟

افسردگی احساسی نظیر ناامیدی، غم و اندوه همیشگی، ترس و همین طور هراس از انجام هرگونه فعالیت معمول و کار در طول روز است. مدل های مختلفی دارد و معمولاً باعث می شود که فعالیت های روزانه و عملکرد جسمی و عقلانی شما تحت الشعاع قرار گرفته و پس از مدتی فرد به دلیل درگیر شدن با آن کاملاً از کار می افتد. در واقع در یک تعریف روان شناسی، افسردگی یک زندان انفرادی است که شخص برای خود ایجاد کرده و ورود و خروج به آن را نیز تقریباً غیرممکن ساخته است.

از طرفی برخی نیز در این بیماری درگیر مشکلات جسمانی نظیر بی حالی، افت فشار مکرر، خالی بودن، کاهش وزن و یا گاهی افزایش وزن در اثر پرخوری می شوند که به طبع می تواند خطرناک باشد. به هرحال افسردگی به اشکال و فرم های مختلفی در انسان ها پدید می آید که در ادامه بیشتر در این مورد می خوانیم.

درمان سریع افسردگی

برای درمان سریع افسردگی نخست لازم است که نوع آن مشخص گردد. می تواند دوره های مختلفی داشته باشد. گاهی افسردگی بخشی از ماهیت و فرم یک انسان در مقطعی از زندگی او خواهد بود. گاهی نیز ممکن است بنا به یک سری اتفاقات معمول بروز دهد و به نوعی ری اکشن طبیعی بدن انسان در مقابل حوادث باشد. به طبع کسی که به تازگی عزیزی را ازدست داده است درگیر افسردگی می شود اما گاهی این بیماری شدت دارد و شخص کل روزهای سال را با آن دست وپنجه نرم می کند که در این صورت باید روند درمان توسط یک پزشک متخصص و روانشناس پی گرفته شود.

علائم افسردگی در جوانان

از جمله مهم ترین علائم افسردگی در جوانان می توان به تغییر خلق و خو و رفتار با اطرافیان اشاره کرد. این گونه افراد در چنین رنج سنی مدام در مورد ناامیدی در زندگی صحبت می کنند. علاقه خود به انجام کارها را از دست می دهند و همین طور عصبانیت یا تحریک پذیری شدید دارند.

البته عصبانیت معمولاً بخشی از سرشت انسان های در رنج سنی جوانی است اما همیشه با این موضوع درگیر بودن خبر خوشی نیست و نشان می دهد که شخص به نوعی خاص از افسردگی دچار شده است. البته که انجام رفتارهای خطرناک، درگیر شدن با مسائلی نظیر اعتیاد و همین طور کاهش وزن شدید و... نیز می تواند از علائم افسردگی در جوانان باشد.

علائم افسردگی و ضعف اعصاب

علائم افسردگی و ضعف اعصاب چیست؟ کسی که درگیر افسردگی می شود معمولاً کم طاقت شده و خیلی زود عصبانی می گردد. این افراد دائماً احساس ناراحتی، خشم و همین طور اضطراب دارند. معمولاً اضطراب و ترس خود را در دوره افسردگی با خشم های برون ریز نشان می دهند و حتی به دنبال راهی برای خالی کردن عصبانیت های مداوم خود هستند.

در نوع حادتر فرد تلاشی برای برون ریزی نمی کند و معمولاً باتوجه به اینکه مدام عصبانی است، با کسی صحبت نمی کند. البته این اشخاص به هر دلیل کوچکی ممکن است اطرافیان خود را تهدید به خودکشی کنند، این در نوع حادتر با عصبانیت های مداوم روزانه شروع می شود و شخص علاقه مند است در مورد اتفاقاتی که هنوز رخ نداده است یا دلیل درستی ندارد با اطرافیان خود مدام بحث و دیگری کند.

علائم افسردگی شدید

این نوع افسردگی معمولاً نشانه هایی مانند اختلال در زندگی اجتماعی و فردی دارد و شخصی که درگیر آن است مدام خودش را در مورد کوچک ترین اتفاقات زندگی سرزنش می کند و به هیچ عنوان آرام و قرار ندارد.

انواع افسردگی

افسردگی در دسته بندی های خاص و متفاوت از هم شناخته می شود. در درجه اول وقتی به یک روان شناس مراجعه می کنید، انتظار می رود که او بتواند نوع مشکل و اختلال را شناسایی کند.

●      افسردگی مزمن

این دوره از بیماری ممکن است دو سال و بیشتر به طول بیانجامد و فرد در آن درگیر بی حالی، بی حوصلگی مداوم و همین طور کج خلقی است. دوره افسردگی مزمن ممکن است در صورت عدم درمان همینطور افزایش یابد و وارد فازهای جدی تر شود.

●      افسردگی شدید

این نوع افسردگی کم تر دیده می شود و معمولاً عدم درمان آن می تواند موجب بروز تصمیماتی چون خودکشی شود. زندگی فردی و اجتماعی شخص در این حالت افسردگی کاملاً تحت تاثیر قرار می گیرد.

●      افسردگی خفیف

البته که طیف افسردگی متوسط نیز در این دسته بندی قرار می گیرد و شامل حالتی است که فرد در آن شادی و انگیزه روزانه خود را از دست می دهد و ممکن است حتی عزت نفس بیمار را کاملاً نابود سازد.

●      افسردگی آتیپیک

این نوع اختلال با نام افسردگی غیر معمول نیز شناخته می شود که افراد در آن معمولاً وارد یک محیط شاد و دوستانه می شوند، حس خوب دریافت می کنند اما پس از این که از آن محل دور می شوند مجدداً وارد غار تنهایی خود شده و احساس ناامیدی و افسردگی را به خود می گیرند.

●      افسردگی فصلی

برخی افراد نیز در دوره های زمانی خاص و بسته به تغییر فصل دچار افسردگی می شوند مثلاً عده ای به هیچ عنوان با فصل پاییز ارتباط برقرار نمی کنند و سعی می کنند در این دوره زمانی با افراد دیگر کم تر ارتباط بگیرند. ضمن این که یک تا دو درصد از افراد جامعه و بیشتر خانم ها معمولاً درگیر این نوع بیماری هستند.

 

21

●      افسردگی سایکوتیک

این نوع افسردگی زمانی رخ می دهد که شخص درگیر یک بیماری خطرناک روانی مانند اختلال افکار باشد. معمولاً مواردی چون دیدن و شنیدن چیزهایی که بقیه در مورد آن حسی ندارند یکی از عوامل این بیماری است. افرادی که درگیر این بیماری هستند مدام فکر می کنند که یک شخص عجیب هستند که به صورت ماورایی، رفتاری هایی غیرمعمول دارد.

●      افسردگی بعد زایمان

یکی از شایع ترین بیماری های روحی و اختلالات افسردگی که بعد از دوره بارداری خودش را نشان می دهد افسردگی بعد زایمان است. شخص مدام درگیر اضطراب، بی حوصلگی و ترس از آینده بوده که معمولاً باید با مراقبت های روزانه، این نوع اختلال جدی گرفته شود.

افسردگی در کودکان

افسردگی در کودکان دوره های مختلفی دارد. بسیاری از آن ها در سنین کم تر از 15 سال معمولاً مدام درگیر عصبانیت هستند و از خود پرخاش نشان می دهند. گریه و بی تابی زیاد بخصوص در پسران یکی از مواردی است که پدر و مادرها باید نسبت به آن جدی باشند. ضمن این که کودک افسرده معمولاً تحت تاثیر جو خانواده قرار گرفته است و خیلی زود در سنی که نباید، احساس پوچی می کند. از جمله نشانه هایی که می توان آنها را مرتبط با افسردگی در کودکان دانست شامل: تغییر در نوع و شکل رفتار با دوستان و نزدیکان، گریه و بی تابی زیاد، خستگی همیشگی و کمبود انرژی حتی اول صبح، صحبت در مورد مرگ، تلخی ها، خودکشی ها، فراتر از سن خودش و همین طور شکایت از مشکلات عجیب که برای رنج سنی او منطقی نیست می شود.

افسردگی در زنان

معمولاً زنانی که درگیر بیماری های افسردگی می شوند، پس از مدتی شروع به خودخوری کرده و مدام خودشان را سرزنش می کنند. آن ها نسبت به مردان کمتر برون ریزی دارند و معمولاً به اصطلاح عامه: همه چیز را در خودشان می ریزند. البته این تا حدی مرتبط با تیپ شخصیتی افراد است. گاهی برخی احساس خشم خود را درست مثل یک مرد بروز می دهند و زود از کوره درمی روند. ضمن این که ممکن است درگیر مصرف مواد مخدر شوند و حتی رفتارهای خطرناکی از خود نشان داده و در مورد خودکشی و مرگ صحبت کنند.

بخشی از افسردگی زنان نیز ممکن است در دوره های زمانی خاص مانند بعد از زایمان، قبل از زایمان، پریود و... خودش را نشان دهد که البته باید جدی گرفته شود. نزدیکان این افراد می توانند در حل مشکل و کمک به آن ها بسیار موثر باشند. البته علائم افسردگی در زنان با توجه به سن و شخصیت آن ها متفاوت است و نمی توان در مورد همه نظر یکسان داد. تشخیص این موضوع تا حد زیادی بستگی به پزشک روانشناس خواهد داشت.

افسردگی در مردان

مردانی که درگیر افسردگی می شوند کم تر از خود نشانه های تخریب درونی بروز می دهند البته باز هم همه چیز بستگی به تیپ شخصیتی آن ها دارد. گاهی این علل می تواند به اندازه افسردگی برای یک زن، در مردان مخرب باشد و حتی دست به خودکشی بزنند. در نتیجه همواره باید آن را در مردان و پسران نیز کاملاً جدی گرفت. معمولاً مردانی که درگیر افسردگی هستند احساس خستگی و از کوره در رفتن را مدام در خود تجربه می نمایند و آن ها نسبت به رفتار دیگران حساسیت بیش از حد معمول نشان می دهند.

در واقع یکی از بزرگترین مشکلات افسردگی در مردان این است که تبدیل به شخصی ناآرام می شوند که نسبت به تمامی اتفاقات و حتی اخباری که می شنود واکنش نشان می دهد و در موارد حادتر در مورد  خودکشی صحبت می کند.

 

22

آیا افسردگی با ازدواج خوب می شود؟

البته که افسردگی بعد از ازدواج درمان نمی شود. عده زیادی هستند که پس از دوره ورود به زندگی مشترک نیز مدام احساس تنهایی، غم و اندوه می کنند. پارتنر این افراد به محض درگیر شدن آنها با دوره افسردگی باید مراقبت های ویژه ای ترتیب ببیند و حتی در صورت لزوم هر دوی آنها به پزشک روانشناس برای درمان افسردگی بعد از ازدواج مراجعه کنند. البته که این تأثیرات ممکن است خلق و خوی شریک زندگی آن ها که درگیر افسردگی نیست را نیز تحت الشعاع قرار دهد.