امروزه با افزایش جمعیت و رشد شهرها، مقاوم‌سازی مسکن اهمیت زیادی پیدا کرده است. اگر در گذشته خانه‌ها ویلایی بود، اما حالا چند طبقه و اغلب برج هستند تا جمعیت بیشتری را در خود جا دهند. همین موضوع مقاوم‌سازی آپارتمان‌ها و حتی ساختمان‌های ویلایی را مهمتر از قبل کرده است. با تغییر استانداردهای مقاوم‌سازی ساختمان در مقایسه با گذشته، استفاده از محصولات فولادی نیز به همان نسبت رشد داشته است.

در صنعت ساختمان‌سازی از محصولات و مصنوعات فولادی متنوعی از جمله تیرآهن، میلگرد، نبشی، ناودانی، ورق‌های فولادی و ... استفاده می‌شود. در ادامه می‌توانید لیست مهم‌ترین محصولات فولادی در ساختمان‌سازی را مطالعه کنید.

دلیل استفاده از محصولات فولادی در ساختمان‌سازی

سه دلیل وجود دارد که استفاده از آهن را نسبت به چوب برتری می‌دهد. در گذشته چوب مهم‌ترین ماده اولیه برای ساختن هر بنایی محسوب می‌شد. اما امروزه آهن و فولاد جای آن را گرفته است. دلیل این استفاده گسترده از محصولات فولادی عبارت است از:

خاصیت چقرمگی یا جذب انرژی

چقرمگی به معنای توانایی یک ماده در جذب انرژی است. آهن‌الات و محصولات فولادی خاصیت چقرمگی بالایی دارند. به طوری که محکم و مقاوم هستند و قادرند تنش و کرنش‌های بالا را به راحتی تحمل کنند. همچنین محصولات فولادی چکش‌خوار نیز هستند و در مقایسه با چوب، مقاوم محسوب می‌شوند.

سرامیک ماده محکمی است اما همین که روی آن ضربه محکم وارد شود، می‌شکند. این در حالی است که محصولات فولادی در برابر هر ضربه‌ای مقاومت می‌کنند. بنابراین با داشتن چقرمگی مناسب، استحکام و مقاومت ساختمان را در برابر لرزش و تکانش بالا می‌برند.

4

جوش‌پذیری خوب

دومین دلیل استفاده گسترده از محصولات فولادی در صنعت ساختمان‌سازی، جوش‌پذیری بالای آن‌هاست. اسکلت فولادی مهم‌ترین سازه برای ایجاد ساختمان است. برای ساخت آن از تیرآهن، قوطی و ... استفاده می‌کنند که باید با روش پیچ و مهره یا روش جوش به یکدیگر متصل شوند. از آنجا که محصولات فولادی جوش‌پذیر هستند، استفاده از آن‌ها برای ساختمان‌سازی آسان شده است. البته برای این کار به جوشکارهای حرفه‌ای هم نیاز دارید.

مقاومت مناسب در برابر خوردگی

مقاومت به اکسید شدن، زنگ زدگی و خوردگی در فولادها را نمی‌توان نادیده گرفت. اما می‌توان با استفاده از روش‌هایی مثل استفاده از ضدزنگ آن‌ها را در ساختمان سازی استفاده کرد. آهن آلیاژی است که اکسید می‌شود اما تا مدت‌ها می‌تواند سالم بماند. از سوی دیگر با کارگذاشتن محصولات فولادی در دل ساختمان، از هر نوع رطوبت و عوامل اکسیدشدنی در امان می‌ماند. علاوه بر این، دسته خاصی از انواع ورق های فولادی رنگی وجود دارد که سطح آن ها با یک لایه پوشش محافظ رنگ شده و مقاومت آن در برابر خوردگی و اکسایش بیشتر شده است. این نوع ورق ها اصطلاحا «ورق رنگی» نامیده می شوند.

انواع محصولات فولادی مورد استفاده در صنعت ساختمان‌سازی

از جمله محصولات فولادی که در ساختمان سازی استفاده می‌شود، می‌توان به موارد زیر اشاره کنیم:

انواع میلگرد

میلگردها جز اولین و پرکاربردترین محصولات فلزی هستند که در ساختمان سازی استفاده می‌شوند. اگر روش ساخت سازه بتنی باشد، حتما به این محصول نیاز پیدا می‌کنید. این محصول انواع مختلفی دارد که در حالت کلی به دو شکل ساده و آجدار در بازار موجود هستند. میلگردهای آج‌دار برای بتن‌ریزی در ساختمان‌های بلند کاربرد دارند.

تولید میلگرد در ایران با استانداردهای روسی انجام می‌شود و به صورت A1، A2، A3  و A4 نامگذاری می‌شوند. این محصولات براساس خواص مکانیکی، جنس و نوع آج کاربرد متفاوتی در ساختمان‌سازی دارند. برای ساخت سقف و ستون از میلگرد به همراه بتن استفاده می‌شود.

5

ورق گالوانیزه

یکی دیگر از محصولات فلزی مورد استفاده در صنعت ساخت و ساز، ورق گالوانیزه است. این پروفیل فولادی برای ساخت کانال کولر، هواساز، لوله بخاری، شومینه دیواری و سیستم‌های تهویه هوا استفاده می‌شود. همچنین کاربرد دیگری ورق‌های گالوانیزه استفاده به عنوان دودکش موتورخانه، ایرواشر و فن کوئل است. ورق‌های فولادی گالوانیزه می‌توانند به روش نورد گرم یا سرد تهیه شوند.

استفاده از انواع تیرآهن

وقتی صحبت از محصولات فولادی پرکاربرد در صنعت ساخت و ساز می‌شود، اولین چیزی که به ذهن همه می‌رسد، تیرآهن است. تیراهن انواع مختلفی دارد که براساس استانداردهای اروپا، چین و روسیه تهیه می‌شود. این محصول فولادی استقامت ساختمان را بالا می‌برد و می‌تواند جایگزین ستون‌های بتنی باشد.

از مزیت‌های استفاده از تیرآهن در ساخت اسکلت فولادی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • بالا بردن استقامت ساختمان
  • بالا رفتن سرعت ساخت و ساز

تیرآهن‌ها دارای سایز مشخص 14، 16، 18 و ... هستند. همچنین براساس استانداردها شامل تیرآهن IPE، INP، IPB و لانه زنبوری یا CPE هستند.

انواع لوله فولادی

لوله هم از دیگر محصولات و پروفیل‌های فولادی است که در ساختمان سازی کاربرد دارد. از این محصول برای انتقال آب و گاز در ساختمان استفاده می‌شود. همچنین اگر گرمایش ساختمان با روش موتورخانه و پکیج باشد، به لوله‌کشی ساختمان نیاز دارد. لوله‌های فولادی با دو روش بدون درز و درزدار و با استفاده از شمش‌های فولادی تولید می‌شوند.

نبشی و ناودانی

در مورد نبشی و ناودانی چه می‌دانید؟ این محصولات هم برای ساختن و تکمیل یک ساختمان کاربرد زیادی دارد.

 نبشی از جمله محصولاتی است که به شکل حرف L لاتین تولید می‌شود. این محصول به دو شکل پرسی و فابریک در بازار موجود است و برای تولید نوع فاریک از شمش فولادی و نوع پرس از ورق فولادی استفاده می‌کنند. بیشترین کاربرد نبشی برای ساخت درب و پنجره و یا سقف قسمت‌های کوتاه مثل حمام و سرویس بهداشتی است.

ناودانی به شکل حرف C و U تولید می‌شود. این محصول هم دو نوع پرسی و فابریک دارد. ناودانی‌ها برای قسمت سازه ساختمان (اتصال تیرآهن به ستون و قوطی) و یا برای ساخت چارچوب درب استفاده می‌شود.

ناگفته نماند نبشی و ناودانی‌هایی که با استفاده از روش پرسی تولید می‌شوند، گران‌تر هستند و در عین حال کاربرد بیشتری در صنعت ساخت و ساز دارند. این محصولات جهت بالا بردن مقاومت و استحکام ساختمان استفاده می‌شوند. در عین حال6 قیمت و وزن کمتری نسبت به تیرآهن دارند و تا حدودی باعث صرفه‌جویی در کاهش هزینه‌ها نیز می‌شوند.

 

کاربرد سپری در ساختمان‌سازی

سپری مقطعی به صورت تک یا دوبل است که به شکل T لاتین ساخته می‌شود. مقطع این محصول دو برابر ارتفاع آن است و در موارد زیر از آن استفاده می‌کنند:

  • استفاده در زیرسازه‌های ساختمان برای حفظ مقاومت نما و یکپارچه سازی با سازه اصلی
  • استفاده برای سقف های نورگذر در قسمت‌هایی مثل گلخانه یا پاسیو
  • استفاده به عنوان نماکاری خشک ساختمان بدون استفاده از ماسه و سیمان
  • کاربرد برای سقف‌های کاذب باربر برای افزایش دوام و زیبایی
  • استفاده در در کلاف بندی دیوارهای بنایی

همچنین از این محصول برای سازه‌های فلزی، ستون و خرپا در صنعت ساختمان‌سازی استفاده می‌شود.

عرشه‌های فولادی

سقف یکی از قسمت‌های مهم در ساخت بناست که در اسکلت‌های فلزی و بتنی لازم و ضروری است. همچنین می‌توان عرشه فولادی را جایگزین اسکلت بتنی کرد. این محصول در چهار مرحله در ساختمان اجرا می‌شود که شامل استفاده از ورق گالوانیزه (ورق عرشه فولادی)، انجام پروسه برشگیری، اجرای آرماتور و انجام عملیات بتن ریزی می‌شود.

انتخاب ورق مناسب برای سقف عرشه فولادی اهمیت زیادی دارد. در این مورد باید ویژگی‌های شیمیایی و فیزیکی ورق فولادی درنظر گرفته شود. همچنین ضخامت ورق گالوانیزه هم در افزایش استقامت سقف ساختمان اهمیت زیادی دارد. برای جلوگیری از خوردگی و اکسید شدن، از پوشش رنگی مقاوم در عرشه فولادی استفاده می‌شود. گروه فولادیار کوروش مجموعه ای خوشنام و قدیمی است که انواع مقاطع فولادی را با بهترین کیفیت به مشتریان خود ارائه می دهد. اطلاعات تکمیلی در رابطه با این محصولات را می توانید در وب سایت رسمی این مجموعه مطالعه فرمایید. برای آشنایی بیشتر با عرشه فولادی این مقاله از سایت فولادیار کوروش را بخوانید.

استفاده از قوطی و پروفیل

قوطی‌ها و پروفیل‌های فولادی هم برای ساختن یک بنا کاربرد زیادی دارند. این محصولات توخالی که به شکل مربع یا مستطیل هستند، برای ساخت درب و پنجره استفاده می‌شوند. همچنین برای ساختن نرده‌های فلزی هم کاربرد دارند. ناگفته نماند که قوطی براساس سایز، دسته‌بندی می‌شود. این محصول با مقاطع بزرگ برای ساخت ستون در سازه‌های فولادی و یا ساختن راه‌پله به کار برده می شود.

در ساخت درب‌های فلزی بزرگ پروفیل‌ قوطی، نبشی و حتی ناودانی را با هم ترکیب می‌کنند. این محصول می‌تواند با روش نورد گرم یا سرد تولید شود. همچنین براساس شکل، به دو نوع باز و بسته دسته بندی می‌شوند. استفاده از نوع قوطی پروفیل براساس نظر مهندسان و کارشناسان صنعت ساخت و ساز صورت می‌گیرد. زیرا هر محصول مقاومت و ویژگی‌های متفاوتی دارد که کاربردشان را نیز متفاوت می‌کند. برای آشنایی بیشتر با این محصولات و انتخاب مناسب، توصیه می کنیم مقالات جامع دیگری که به طور اختصاصی به معرفی ورق سرد

از جمله پروفیل‌های باز می‌توان به تسمه و چهارپهلو اشاره کنیم. اما پروفیل‌های بسته به شکل لوله و قوطی هستند که توخالی تولید می‌شوند.

محصولات مفتولی

از دیگر محصولات پرکاربرد فولادی در صنعت ساخت و ساز باید به انواع سیم‌های مفتولی اشاره کنیم. از این محصول برای ساخت سازه‌های بتنی استفاده می‌شود. به این صورت که میلگرد‌های آج‌دار را به ستون ستون درمی‌آورند. برای متصل کردن میلگردها به یکدیگر به محصولات مفتولی نیاز است. سپس آرماتورها را با استفاده بتن در جای خودشان محکم می‌کنند. بعد از چند روز که مقاوم و خشک شد، داخل آن را با استفاده از بتن پر می‌کنند تا به شکل یک ستون درآید.

کاربرد محصولات فولادی در صنعت ساختمان سازی

در این مطلب به بررسی دلایل استفاده از محصولات فولادی در صنعت ساختمان‌سازی پرداختیم. ضمن اینکه تمامی محصولاتی که در این صنعت کاربرد دارند، معرفی شد. کاربرد فولاد در ساخت بنا کم نیست و یکی از دلایل عمده افزایش قیمت خانه همین موضوع است. با بالا رفتن قیمت فولاد، قیمت ساختمان نیز افزایش یافته است.

امیدواریم این مطلب توانسته باشد به سوالات شما پاسخ درست داده باشد. پیشنهادات، انتقادات و دیدگاه‌های خود را با ما درمیان بگذارید.