بی شک استانبول تنها شهری است که در دو قاره قرار گرفته است. بخشی از استانبول در قاره اروپا و بخشی دیگر در قاره آسیا. این شهر بزرگ‌ترین شهر ترکیه و پنجمین شهر بزرگ جهان است و حدود ۱۵ میلیون نفر جمعیت دارد. قدمت استانبول به ۷۰۰ سال قبل از میلاد مسیح می‌رسد و سالانه افراد زیادی را برای تفریح ​​و سرگرمی به خود جذب می‌کند. نکته بارز اهمیت در مورد استانبول این است که بسیار فراتر از یک مقصد گردشگری محبوب است. این شهر یکی از بهترین شهرهای جهان از نظر اقتصادی، تولید و تجارت است.

استانبول جاذبه‌هایی در خود دارد که بازدید از آنها خاطرات خوشی را برای مسافران رقم می‌زند. اگر شما نیز جذب این شهر آسیایی - اروپایی شده‌اید، با خرید تور استانبول تجربه ای شگفت انگیز را برای خود رقم بزنید.

قطعاً بخش اروپایی و آسیایی استانبول تفاوت‌هایی با هم دارند. در این مطلب به بررسی تفاوت بخش آسیایی و اروپایی استانبول می‌پردازیم.

تفاوت بخش آسیایی و اروپایی استانبول

41

 استانبول شهری است که بر روی ۷ تپه ساخته شده است که بخشی از آن در اروپا و بخشی در آسیا قرار دارد. در تاریخ آمده است که شهر اصلی استانبول تنها در قسمت آسیایی قرار داشته است. در زمان روم و عثمانی، استانبول گسترش پیدا می‌کند و به اروپا می‌رسد. بااین‌حال، اگر به دنبال بخش تاریخی و باستانی استانبول هستید، باید آن را در قسمت اروپایی استانبول جستجو کنید.

امکانات

به‌طورکلی قسمت اروپایی استانبول با داشتن سفارتخانه‌ها، مراکز دولتی و گردشگری شهرت بیشتری نسبت به بخش آسیایی آن دارد. بااین‌حال، اگر به دنبال آرامش بیشتر هستید، قسمت آسیایی برای شما مناسب‌تر خواهد بود. بخش‌های اروپایی و آسیایی استانبول توسط سه پل به تنگه بسفر، محمد فاتح، سلطان یاووز متصل شده است و همچنین جایگزین‌های زیادی برای اتوبوس، مترو، اتوبوس مترو و کشتی وجود دارد که در صورت نیاز می‌توانید از آنها استفاده کنید. جالب است بدانید که برای رفت‌وآمد روی پل بسفر، برای ورود به بخش اروپایی نیازی به پرداخت هزینه ندارید، اما برای بخش آسیایی باید هزینه‌ای پرداخت کنید.

ساحل‌هایی که در بخش آسیایی استانبول قرار دارند زیباتر از بخش اروپا هستند. همچنین در بخش آسیایی فضای بیشتری برای دویدن، پیاده‌روی، دوچرخه‌سواری وجود دارد که از قاضی کوی شروع می‌شود و در امتداد فنرباغچه (Fenerbahce)، ساحل جاده بوستان، بوستانچی و مال تپه حرکت می‌کند.

قدمت و تاریخ

بخش آسیایی استانبول قدیمی‌تر از بخش اروپایی آن است. قبل از دوره بیزانس، مردمانی در اطراف قاضی کوی (Kadikoy)، فیکیرتپه (محله‌ای در محدوده قاضی کوی) و پندیک (Pendik) زندگی می‌کردند.

بخش اروپایی پیشینه تاریخی بیشتری نسبت به بخش آسیایی دارد. قسطنطنیه، نام پیشین شهر کنونی استانبول، در هر دو دوره روم و عثمانی مرکز شهر بود. تا زمانی که حمل‌ونقل با کشتی در قرن نوزدهم شروع به کار کند، شهرهای بخش آسیایی روستا بودند که بعد از روی کار آمدن قایق یا کشتی، روستاهای بخش آسیایی تبدیل به شهر شدند. از دیگر دلایلی که چرا بخش آسیایی به‌اندازه بخش اروپایی تاریخی نیست این است که به‌عنوان‌مثال، سنگ‌های دیوارهای اطراف قاضی کوی به بخش اروپایی برده شده تا در ساخت ساختمان‌های عمومی استفاده شود؛ بنابراین در بخش آسیایی بناهای تاریخی زیادی باقی نمانده است.

جمعیت و حمل و نقل

42

بخش اروپایی جمعیت بیشتری نسبت به بخش آسیایی استانبول دارد. این به این دلیل است که بخش اروپایی همیشه مرکز تجارت و صنعت بوده است و به‌قول‌معروف بخش آسیایی خوابگاه شهر است.

بخش اروپایی استانبول بیشتر سبک اروپایی یا غربی دارد. باتوجه‌به اینکه مرکز شهر همیشه سمت اروپا بوده و مستعمرات اروپایی در این سمت بوده‌اند، درست است که از نظر ظاهری، بخش اروپایی را بیشتر اروپایی یا غربی بدانیم.

خطوط اتوبوس عمومی در بخش اروپایی دوبرابر بیشتر از بخش آسیایی است و همچنین خطوط قطار بخش آسیایی یک و نیم بار بیشتر از بخش اروپایی است. بخش آسیایی بالاتر از بخش اروپایی با تپه‌هایی مانند آیدوس و کاملیکا قرار دارد.

دیگر تفاوت ها

 • میزان جرم و جنایت در بخش آسیایی کمتر از بخش اروپایی است. تعداد هتل‌ها در بخش اروپایی بیشتر از بخش آسیایی است زیرا بخش اروپایی مرکز جذب تجارت و گردشگری است.
 • مراکز ورزشی، استادیوم‌ها بیشتر در بخش اروپایی قرار دارند تا آسیایی. بخش آسیایی دارای استادیوم شوکرو ساراچ اوغلو در قاضی کوی و پیست فرمول یک است.
 • قسمت اروپایی شهر استانبول نسبت به قسمت دیگرش دارای مراکز خرید بیشتر است.
 • بخش اروپایی مراکز خرید بیشتری نسبت به بخش آسیایی دارد.
 • طولانی‌ترین خط مترو در بخش آسیایی استانبول احداث شده است.
 • زندگی در شب در بخش اروپایی بیشتر از بخش آسیایی فعال است. اصطلاحاً به بخش اروپایی استانبول شهر همیشه بیدار می‌گویند.
 • بخش آسیایی نه‌تنها در استانبول بلکه در سراسر ترکیه بزرگ‌ترین قبرستان را دارد.
 • تعداد دانشگاه‌ها در بخش اروپایی بیشتر از بخش آسیایی است.
 • دانشگاه مرمره، تنها دانشگاه در جهان که در دو قاره واقع شده است، بیشتر در سمت آسیایی است.
 • اولین شهر ترکی در استانبول آنادولو در بخش آسیایی قرار دارد. اولین مسجد ساخته شده در استانبول در قاضی کوی قرار دارد. در بخش اروپایی آرپ کامی (ساخته شده در سال ۷۱۷ توسط مستعمره ژنوئی ها) قرار دارد.

شباهت بخش آسیایی و اروپایی استانبول

43

 • هر دو بخش فرودگاه بین‌المللی دارند. آتاتورک در بخش اروپایی و صبیحه گوکچن در بخش آسیایی.
 • هر دو بخش دارای اسکله تفریحی هستند. آتاکوی در اروپا و کالامیس در آسیا.
 • هر دو بخش یک خیابان محبوب دارند. خیابان استقلال در بخش اروپایی که یک خیابان بسیار فرهنگی، تاریخی و جهانی است که بین تکسیم و کاراکوی واقع شده است، خیابان بغداد در بخش آسیایی که یک خیابان بسیار مدرن است که بین قاضی کوی و بوستانچی واقع شده است. خیابان بغداد درگذشته یک جاده بسیار قدیمی برای لشکرکشی ارتش روم و عثمانی به شرق بوده است. به همین دلیل به آن خیابان بغداد می‌گفتند.

جاذبه‌های گردشگری استانبول آسیایی و اروپایی

اگر به استانبول سفر کرده‌اید و تایم محدودی در این شهر حضور دارید، به شما پیشنهاد می‌کنیم قبل از برگشت به محل زندگی خود حتماً از این مکان‌ها دیدن نمایید.

44

مسجد مهرماه سلطان در استانبول آسیایی

این مسجد یکی از باقیمانده‌های دوران عثمانی است که در محله اسکودار قرار دارد. این بنای تاریخی یکی از پراهمیت‌ترین و پربازدیدترین بنا‌های تاریخی موجود در قسمت آسیایی شهر استانبول است.

تپه‌های چاملیجا در استانبول آسیایی

بخشی از استانبول بر فراز ۷ تپه ساخته شده است که در جوار تنگه بسفر قرار دارند. معروف‌ترین تپه در بخش آسیایی استانبول واقع شده و با نام چاملیجا شناخته می‌شود. یکی از زیبا‌ترین و جالب‌ترین جاذبه‌های گردشگری شهر استانبول تپه‌های پاملیجا است که با ارتفاع حدود ۲۰۰ متر بالا‌تر از سطح دریا نمایی زیبا از سراسر شهر استانبول به گردشگران و مسافران ارائه می‌دهد. همچنین به دلیل ارتفاع زیاد آن نسبت به سایر تپه‌ها از آن به‌عنوان بام استانبول هم یاد می‌شود.

محله اسکودار در استانبول آسیایی

محله اسکودار دارای قدمتی بسیار زیاد است که به سال‌ها قبل از میلاد مسیح باز می‌گردد. این محله قدیمی دارای مساجد تاریخی، طبیعت چشم‌نواز و زیبا، عمارت‌های شگفت‌انگیز، چشمه‌های خروشان، خانه‌های سنتی و... است هر یک از این بناها و جاذبه‌ها می‌تواند علاقه‌مندان خاص خود را داشته باشد.

محله کادیکوی در استانبول آسیایی

محله کادیکوی در منطقه‌ای نزدیک به پل مشهور استانبول واقع شده است این محله دارای موقعیت و شرایط بسیار ویژه‌ای است که می‌توانید از جاذبه‌های آن بازدید کنید. این محله در نزدیکی یکی از سواحل دریای مرمره است و طرف‌داران بسیار زیادی نیز دارد رفت‌وآمد در این محله برای گردشگران بسیار آسان است.

مسجد ایاصوفیه در استانبول اروپایی

مسجد ایاصوفیه یکی از بزرگ‌ترین و باشکوه‌ترین مساجد در ترکیه و حتی جهان است که بسیاری آن را نماد ترکیه می‌دانند. مسجد ایاصوفیه با قبه‌ها و مناره‌های بلندش، یکی از مهم‌ترین دیدنی‌های استانبول است. همچنین کاخ توپکاپی، نخستین کاخ پادشاهان عثمانی در ترکیه، در نزدیکی ایاصوفیه قرار دارد.

قصر توپکاپی در استانبول اروپایی

یکی از خاص‌ترین آثار تاریخی موجود در بخش اروپایی استانبول، قصر توپکاپی است که سالانه هزاران گردشگر را به خود جذب می‌کند. قصر توپکاپی بین خلیج شاخ طلایی و دریای مرمر قرار دارد و تاریخ ساخت این قصر باشکوه به قبل از قرن ۱۵ میلادی بازمی‌گردد. در حال حاضر قصر توپکاپی کاخ‌موزه‌ای بزرگ است که می‌توانید از جای‌جای آن بازدید کنید. همچنین تنگه بسفر از قصر توپکاپی نمایی حیرت‌انگیزی دارد.

مسجدسلیمان در استانبول اروپایی

مسجدسلیمان که به مسجد «شکوهمند» نیز معروف است، از باشکوه‌ترین مساجد در ترکیه است. این مسجد که در دوران سلطان سلیمان بنا شده است، در حال حاضر بزرگ‌ترین مسجد و یکی از مشهورترین جاذبه‌های استانبول به‌حساب می‌آید و  نظر گردشگران زیادی را به خود جلب کرده است. در مجموعه مسجدسلیمان، ایوانی سه طرفه، باغ‌های خوش منظر، گنبد مرکزی، چهار مناره به همراه ۱۰ بالکن زیبا دیده می‌شود. آرامش در کنار شکوه این بنا، باعث شده تا در لیست جاذبه‌های پر طرف‌دار قرار بگیرد.

 

کلیسای چورا در استانبول اروپایی

کلیسا چورا معماری فوق‌العاده‌ای را به خود اختصاص داده و نقاشی‌ها و کاشی‌کاری‌های به‌جامانده از دوران بیزانس در جای‌جای آن به چشم می‌خورد.

45