هر شخصی در طول دوران زندگی‌اش با چالش‌ها و موانع متعددی دست‌وپنجه نرم می‌کند که خب گذر کردن از همه آنها خیلی راحت و آسان نیست! گاهی شما نیاز دارید تا برای به سلامت عبور کردن از این مشکلات، از یک شخص سومی به‌عنوان مشاور کمک بگیرید.

فرض کنید اخیراً کسب­وکارتان را آغاز کرده‌اید، به فکر طلاق هستید، تصادف کرده‌اید و یا حتی کسی از شما شکایت کرده است! طبیعتاً در این شرایط اگر قوانین را بهتر بدانید، راه‌حل بهتری هم پیدا خواهید کرد. در چنین شرایطی کمتر کسی است که به‌صورت تخصصی قوانین رسمی و حقوقی کشور را بشناسد، در این‌صورت وجود یک مشاوره حقوقی رایگان می‌تواند نجات‌بخش شما باشد و مشکل‌تان را در سریع‌ترین زمان ممکن حل کند.

 

به چه کسی مشاور حقوقی می‌گویند؟

مشاور حقوقی یا وکیل کیفری شخصی است که بعد از خواندن پرونده شما و اطلاع از تمام جزئیاتش، همه تلاشش‌ را می‌کند تا با تکیه بر دانش حرفه‌ایِ خود و قوانین رسمی حاکم بر کشور، موضع شما را حفظ کند تا کمترین آسیب به زندگی‌تان، پول‌تان، آبروی‌تان و... وارد شود. البته که هر مشاور حقوقی، تنها در یک زمینه خاصی مانند خانواده، کسب‌وکار و... تبحر دارد و می‌تواند دانش خود را با موکلانش فقط در همین زمینه‌ها به اشتراک بگذارد.

منظور از مشاوره حقوقی چیست؟

با توجه به وظیفه یک مشاور حقوقی، مشاوره حقوقی همان صحبت‌هایی است که بین وکیل و موکل برای حل مشکلات ردوبدل می‌شود، اما نکته اینجاست که برای به سرانجام رسیدن یک پرونده، تنها داشتن اطلاعات حقوقی، کافی نیست! از نظر قانون، مشاوره حقوقی تنها برعهده وکیل است، اما با‌این‌حال، به نظر شما هرکسی برای مشاوره حقوقی رایگان و... آمادگی لازم را دارد؟

2

ویژگی‌های یک مشاور حقوقی خوب

قبل از هرچیز بهتر است بدانید که هر جلسه مشاوره حقوقی، اعم از مشاوره حقوقی آنلاین و یا حتی مشاوره حقوقی تلفنی، تنها زمانی به رسمیت شناخته می‌شود که یک توافق‌نامه بین وکیل و موکل امضاء شده باشد. در غیر این‌صورت، اگر مشکلی به‌وجود بیاید، مسئولیتی برعهده وکیل نخواهد بود. پس لطفاً به هر شخص یا موسسه‌ای اعتماد نکنید!

ازطرفی برای اینکه یک مشاور حقوقی آنلاین یا حضوری بتواند کارش را درست انجام دهد، لازم است تا جایی که به موضوع مربوط می‌شود اطلاعات شخصی موکل خودش را بداند، پس در درجه اول باید قابل اعتماد باشد. علاوه‌برآن:

 • دانش حقوقی، مهارت و تحصیلات بالایی داشته باشد،
 • تجربه پرونده‌های مشابه با مشکل شما را در کارنامه خودش داشته باشد،
 • سعی کند طی جلسه مشاوره، قانون خاصی را برای شرایط ویژه موکل پیدا و اعمال کند و حتماً تمام گزینه‌های قانونی پیشِ رو را به شما متذکر شود،
 • تلاشش را می‌کند تا با تأثیرگذاری بر حقوق یا مسئولیت‌های قانونی، پرونده را به نفع موکل خود تمام کند،
 • با توجه به اشراف کاملی که بر موضوع دارد، از خود می‌خواهد در جمع­آوری اسناد و مدارک لازم به او کمک کند یا به عبارتی مسئولیت‌هایی را برای موکل خود تعریف می‌کند،
 • قوانین را برای موکل خود تشریح‌ ­کند،
 • ترجیحاً سعی کند مشکلات موکل را بدون رفتن به جلسات دادگاه حل‌وفصل کند،
 • دفاع از حقوق قانونی موکل را در اولویت کارش قرار دهد،
 • نقاط قوت و ضعف پرونده را با موکل مرور کند،
 • موکل را از رأی احتمالی قاضیِ دادگاه مطلع کند،
 • و...

با یک نگاه مختصر به آنچه تا اینجا گفته شد، متوجه می‌شوید که اطلاعات، تخصص و تجربه یک مشاور ماهر چقدر می‌تواند در روند یک پرونده تأثیرگذار باشد؛ به همین دلیل است که همواره بر جلسات مشاوره حقوقی تأکید می‌شود.

3

 

چند دیدگاه مهم در باب اهمیت جلسات مشاوره حقوقی

مشاوره حقوقی رایگان و یا حتی با پرداخت هزینه برای زمان‌هایی است که شما با یک مشکل قضایی مواجه می‌شوید و یا می‌خواهید علیه فرد دیگری شکایت کنید. البته که موضوع درخواست شما مهم است، اما چیزی که بیشتر اهمیت دارد، استفاده درست از تخصص و مهارت مشاور حقوقی‌تان است، چراکه...

 1. وکلا اصول مذاکره حرفه‌ای را می‌دانند

خیلی از اوقات روند پرونده به‌نفع موکل نیست و ممکن است به نتیجه نرسد، اما یک وکیل خوب اگر طی جلسه مشاوره حقوقی به پرونده شما اشراف پیدا کرده باشد و اصول مذاکره را نیز بداند، خیلی راحت می‌تواند رأی دادگاه را به‌نفع شما تغییر دهد و یا حتی دادگاه را به جلسات دیگر بکشاند.

2. مشاور حقوقی، متخصص حوزه موردنظر شماست نه صرفاً خواننده قوانین حقوقی

وقتی شما یک‌نفر را به‌عنوان وکیل استخدام می‌کنید، طی جلسه مشاوره حقوقی از جزئیات پرونده شما مطلع می‌شود تا به کمک تخصص و مجوز وکالتش، بتواند از شما دفاع کند. هرچقدر تجربه و تخصص وکیل بیشتر باشد، پیامدهای مخرب پرونده برای موکل کمتر خواهد بود؛ زیرا از بی‌اهمیت‌ترین جزئیات نیز غافل نمی‌شود و از آنها به‌نفع موکل خود استفاده می‌کند.

3. یک وکیل خوب طی جلسه مشاوره حقوقی، شما را با آداب و رسوم دادگاه آشنا می‌کند

شرح وقایع، ارائه مدارک و مستندات، مذاکره با قاضی و... هرکدام اصول و فنون خود را دارد که تنها کسی که چند سال در این حوزه کار کرده است، آنها را می‌شناسد.

4. قانون پیچیدگی‌های خاص خودش را دارد

 زبان صحبت قاضی، وکیل، دادگاه و... متفاوت است، زیرا بر اساس تبصره، ماده، قانون و... بنا شده است، به همین دلیل است که تنها کسانی به‌عنوان وکیل مجوز حضور در دادگاه را دارند که از آزمون‌های متعدد سربلند بیرون آمده باشند. این نکته به هنگام انتخاب مشاور حقوقی بسیار مهم است و کمتر تیمی به آن دقت می‌کند. برای مثال تیم وکلای عدل ایرانیان از متبحرترین و مجرب‌ترین وکلای پایه یک دادگستری برای بررسی پرونده‌های قضایی و مشاوره‌های تخصصی استفاده می‌کند.

5 طرف مقابل را در دادگاه نباید دست کم گرفت

یکی از بزرگ‌ترین دلایل اهمیت مشاوره با وکیل همین گزینه است؛ زیرا اکثر مواقع، طرف مقابل شما در دادگاه وکیل دارد و اگر شما نداشته باشید، مقابله با کسی که زبان قانون را خوب می‌داند، قطعاً دشوار خواهد شد.

6. احساسات مشاور حقوقی درگیر پرونده نیست

هرچقدر در روند یک پرونده احساسات وکیل درگیر نشود، احتمال موفقیت هم بیشتر است؛ چرا؟ شاید خیلی از افراد تصور کنند که برعکس، اگر وابستگی عاطفی و احساسی داشته باشند بهتر می‌توانند پرونده را پیگیری کنند، درحالیکه اصلاً اینطور نیست، چون اگر نتوانند هیجانات خود را کنترل کنند در روند پرونده قطعاً اختلال ایجاد می‌شود.

خب فکر می‌کنم در این مقاله به اندازه کافی با دلایل مشورت با وکیل و مشاور حقوقی آشنا شدید. پس اگر شما هم به‌دنبال مشاوره حقوقی هستید، کافیست بدون نگرانی ویژگی‌های یک مشاور خوب را به یاد بیاورید و بهترین وکیل را انتخاب کنید. پیشنهاد ما تیم وکلای عدل ایرانیان است، آنها با برخورداری از متبحر‌ترین و مجرب‌ترین وکلای پایه یک دادگستری آماده بررسی پرونده‌های قضایی و مشاوره‌های تخصصی در حوزه‌های مختلف حقوقی از جمله دعاوی کیفری، خانواده، حقوقی، ثبتی، ملکی، تجاری و … هستند. برای صحبت با مشاور حقوقی تلفنی بدون پرداخت هیچ هزینه‌ای می‌توانید با شماره 02147783 تماس بگیرید.