رتبه بندی شرکت‌ پارسه دارای تیمی تخصصی جهت اخذ رتبه و ارتقا رتبه شرکت شما را همراهی خواهد کرد. به‌طورکلی یکی از بزرگ‌ترین مزایای اخذ رتبه برای شرکت شما ، افزایش اعتبار کاری شرکت است. این امر مستقیماً باعث افزایش تعداد همکاری‌ها و قراردادهای مابین شرکت‌های مختلف خصوصی و دولتی و شرکت رتبه دار می‌شود.

شاید همین بزرگ‌ترین دلیل برای افزایش درخواست شرکت‌های مختلف برای رتبه‌بندی و اخذ رتبه‌های بالاتر باشد. در این مطلب قصد داریم تا با شرح دقیق مزایای گرید شرکت‌ها، برخی نکات مهم درباره فرایند اخذ گرید شرکت‌های مختلف در رشته‌های مختلف را نیز بیان کنیم.

رتبه بندی شرکت و مزایای آن

انواع رتبه شرکت؛ بررسی فرایند رتبه بندی شرکت ها

رتبه‌بندی را در حال حاضر می‌توانیم بزرگ‌ترین معیار اعتبارسنجی صلاحیت و سطح حرفه‌ای فعالیت شرکت‌ها بدانیم. در این فرایند، مدارک و شرایطی خاص برای رشته‌های مختلف در نظر گرفته می‌شود. البته یک سری پیش‌نیازها به‌صورت عمومی برای تمامی شرکت‌های درخواست دهنده وجود دارد که باید رعایت شود.

سازمان برنامه‌وبودجه به‌عنوان مرجع اصلی تعیین استانداردها و تدوین آیین‌نامه‌ها، تمامی فرایند بررسی درخواست رتبه بندی شرکت را در اختیار دارد. برای تسهیل در فرایند رسیدگی سریع‌تر و دقیق‌تر درخواست‌ها، این سازمان سامانه‌ای به نام ساجات تعریف کرده است. در این سامانه استعلام شرکت‌ها، بارگذاری مدارک درخواستی، تحویل مدارک و همچنین پرداخت هزینه‌های مربوط به رسیدگی درخواست امکان‌پذیر است.

به‌طورکلی پنج نوع رتبه برای شرکت‌ها در زمینه‌های مختلف داریم:

 • رتبه پیمانکاری
 • رتبه epc
 • رتبه مشاور
 • رتبه انفورماتیک
 • رتبه انبوه سازی

هرکدام از این رتبه‌بندی‌ها، در رتبه بندی شرکت پارسه و عملیات‌های خاصی تعریف می‌شوند. طبیعی است که بسته به صلاحیت‌های تعریف شده برای هر رتبه، شرکت‌ها ممکن است نیاز به توان لجستیکی و فنی، نیروی کار، توان مالی و... متفاوتی داشته باشند. جزئیات دقیقی درباره هر رتبه در دستورالعمل‌های سازمان یادشده وجود دارد. بهتر است که شرکت درخواست دهنده درصورتی‌که قصد دارد مستقل از شرکت‌های مسئول در حوزه درخواست و پیگیری رتبه ‌بندی شرکت ها عمل کند، از این جزئیات آگاهی کامل داشته باشد.

مدارک و شرایط مورد نیاز اخذ رتبه

در انواع یادشده از رتبه‌های شرکت‌ها، ممکن است مدارک خاصی برای برخی رتبه‌ها وجود داشته باشد. مثلاً برای اخذ رتبه 5 پیمانکاری مدارک متفاوتی از رتبه‌های یک تا چهار نیاز است؛ بنابراین نمی‌توان یک نسخه واحد برای همه انواع رتبه‌ها و امتیازهای مختلف آن‌ها در نظر گرفت.

زیرا هرکدام از رتبه‌ها برای زمینه‌های و رشته‌های خاصی درخواست می‌شوند. بدیهی است که صلاحیت‌ها و مدارک احراز صلاحیت در این رشته‌ها با یکدیگر تفاوت داشته باشد. در این مقاله مجال پرداختن دقیق و جزئی به مدارک موردنیاز برای هر رتبه به تفکیک وجود ندارد. اما بخشی از مدارک ممکن است در اکثر رتبه‌ها درخواست شوند که در اینجا مهم‌ترین آن‌ها را بیان می‌کنیم:

 • دارابودن کد اقتصادی برای شرکت‌های متقاضی
 • دارابودن شرکت ثبت شده
 • کپی برابر با اصل مدارک مهم شرکت
 • کپی برابر با اصل مدارک تحصیلی اعضای مهم در کسب امتیاز برای شرکت (مثلاً حداقل یک مهندس با هفت سال سابقه باید در یک شرکت برای درخواست رتبه پیمانکاری در هیئت‌مدیره یا اجرایی وجود داشته باشد.)
 • صورت وضعیت یا تأییدیه توسط دستگاه‌های اجرایی
 • اسناد مربوط به موافقت‌نامه‌ها
 • سربرگ شرکت در چندین نسخه
 • حداقل مدرک لیسانس برای دو سوم از اعضای هیئت‌مدیره
 • حداقل مدرک لیسانس برای مدیرعامل شرکت
 • اظهارنامه‌های مالیاتی تأییدشده شرکت

علاوه بر موارد فوق در هر رتبه ممکن است اسناد و شرایط دیگری نیز درخواست شود. شرکت‌هایی که فرایند رتبه بندی شرکت را از طریق شرکت‌های مسئول در این زمینه پیگیری می‌کنند، نیازی به آگاهی کامل از جزئیات یادشده ندارند. زیرا شرکت مسئول وظیفه پیگیری و رسیدگی به تمامی مراحل درخواست اخذ گرید را دارد.

اما شرکت‌هایی که به‌صورت مستقل اقدام به درخواست رتبه‌بندی می‌کنند، نیاز است که تمامی دستورالعمل‌های سازمان برنامه‌وبودجه را مطالعه کنند. زیرا نقص در مدارک یا عدم اثبات دارابودن شرایط ممکن است به ردشدن درخواست کسب رتبه شرکت منجر شود.

رتبه بندی شرکت و مزایای آن

آشنایی با رتبه پیمانکاری در رتبه بندی شرکت ها

همان‌طور که از نام این رتبه مشخص است، شرکت‌هایی که امتیازات 1 تا 5 آن را از سازمان برنامه‌وبودجه استان خود اخذ کنند، می‌توانند به‌عنوان پیمانکار در زمینه‌های تخصصی راه و بار، ساختمان و ابنیه و... فعالیت کنند. احراز صلاحیت‌های این رتبه می‌تواند جهش بزرگی برای شرکت‌های پیمانکاری به همراه داشته باشد.

زیرا با اخذ گرید یاد شده، شرکت می‌تواند به عنوان پیمانکار در رشته تخصصی خود با تمامی شرکت‌های کوچک و بزرگ دولتی و نیمه دولتی وارد همکاری شود. این یکی از مزایای بزرگ رتبه پیمانکاری برای شرکت‌های درخواست دهنده است. زیرا شرکت‌های دولتی و نیمه دولتی برای همکاری با شرکت‌های بدون رتبه منع قانونی دارند.

این رتبه پس از دو سال نیاز به ارتقا و تمدید دارد. در فرایند تمدید بررسی می‌شود که در دو سال گذشته هیچ یک از صلاحیت‌ها و شرایط شرکت برای تمدید رتبه از بین نرفته باشد یا برخی شرایط مانند عدم سوءپیشینه تغییر نکرده باشند.  

صلاحیت ایمنی پیمانکاران

اخذ گواهی صلاحیت ایمنی پیمانکاران وزارت کار و رفاه اجتماعی به‌منظور جلوگیری از بروز هرگونه خسارات جانی و مالی در پروژه‌های مربوط به شرکت‌های پیمانکاری، نوعی صلاحیت به نام صلاحیت ایمنی پیمانکار تعریف کرده است. تمامی شرکت‌هایی که این رتبه را اخذ کرده‌اند، برای کار در پروژه‌های اختصاصی مربوط به رشته عملیاتی خود باید این صلاحیت را اخذ کنند.

در طرف مقابل نیز، این وزارت‌خانه، کارفرمایان را هم ملزم کرده است که تنها با شرکت‌های پیمانکاری کار کنند که صلاحیت یادشده را اخذ کرده‌اند. شرکت‌های پیمانکاری باید با همراه داشتن مدارک درخواستی، فرایند اخذ صلاحیت ایمنی را در دفاتر کانون انجمن‌های صنفی استان خود پیگیری کنند.

ارتقا رتبه مشاور

ارتقا رتبه مشاور دیگر رتبه مهمی است که بسیاری از شرکت‌ها قصد درخواست آن از سازمان یادشده را دارند. برای ارتقا رتبه مشاور از امتیازات پایین‌تر به رتبه یک مشاوری، نیاز است تا در بازه‌های طولانی ده تا پانزده‌ساله، توان فنی و لجستیکی، توان مالی، وضعیت بیمه و مالیات و... شرکت بررسی شود. در صورت احراز، رتبه یک مشاوری به شرکت‌های متقاضی تعلق می‌گیرد.

رتبه انفورماتیک

این رتبه همان‌طور که از نام آن پیداست، برای شرکت‌های ارتباطی، کامپیوتری و اینترنتی است. اما برای احراز آن شرایطی توسط شورای‌عالی انفورماتیک کشور تعریف شده است. مثلاً اینکه ساختار حقوقی شرکت یادشده باید دقیقاً متناسب با ساختار شرکتی قانونی کشور باشد. این شرکت‌ها باید ثبت شده باشند. حوزه فعالیت این شرکت‌ها نیز باید دقیقاً اطلاعات، فناوری و انفورماتیکی باشد.

رتبه بندی شرکت و مزایای آن

در رتبه بندی شرکت ها، رتبه‌های گوناگونی وجود دارد که شما با کمک رتبه بندی شرکت پارسه به راحتی میتوانید جهت اخذ اقدام نمایید. شرکت‌ها بر اساس قدرت لجستیکی و فنی، نیروی کار، پایبندی به قراردادها و کیفیت اجرای آن‌ها و همچنین امور بیمه‌ای کارمندان، در رتبه‌های پنج‌گانه تقسیم‌بندی می‌شوند. در این تقسیم‌بندی، برای واجد شرایط بودن جهت درخواست برای هر رتبه، استانداردها و آیین‌نامه‌هایی تعریف شده است.

همان‌طور که در قسمت‌هایی از متن بیان کردیم، فرایند رتبه‌بندی و درخواست ممکن است شامل جزئیات زیادی باشد. بسیاری از درخواست‌ها به دلیل عدم توجه به همین جزئیات در کمترین زمان رد می‌شوند. بهتر است این کار را به کاردان آن یعنی شرکت‌های فعال در زمینه اخذ رتبه شرکت بسپارید. در این صورت می‌توانید با اطمینان بیشتری فرایند اخذ گرید را پیش ببرید.