در سال های گذشته اخبار محدود به روزنامه و یا شبکه های رادیویی و یا تلویزیونی بود و اتفاقت و حوادث که اتفاق می افتادند خبرنگاران به محل وقوع حادثه اعزام می شدند تا به تهیه اخبار بپردازند و بعد از تهیه گزارش و گرفتن فیلم و عکس به نوشتن متن خبر می پرداختند اما در حال حاضر با گسترش شبکه ها مجازی و استفاده از اینترنت بیشتر افراد سعی می کنند تا اخبار و اطلاعات مورد نیاز خود را از طریق این سایت ها و یا شبکه های مجازی دیگر کسب کنند به همین دلیل هم سایت های خبری بسیاری در اینترنت وجود دارند که به صورت حرفه ای به تیه خبر می پردازند.

خبر چیست؟

همه در طول روز خبر را می شنویم  که در فلان جای دنیا اتفاقی افتاده است و یا پیش بینی می شود که اتفاقی بیفتد و یا خبرها را در مسیر و روند زندگی روزمره و مسائل اقتصادی و سیاسی و غیره به هر حادثه ای که در هر کجای دنیا اتفاق افتد و مردم برای دانستن  آن اتفاق و جزئیات آن میل و علاقه داشته باشند خبر گفته می شود.

انواع اخبار 

اخبار در گونه های مختلف و حوزه های مختلفی تهیه و منتشر می شوند که هر کدام از این حوزه ها به صورت دقیق و با جزئیات بیان می شوند.افرادی هستند که به حوزه اقتصاد و مسائل مالی علاقمند هستند و گروه دیگر نیز بیشتر مسائل سیاسی و نحوه ارتباط بین کشورها برایشان جذابیت بیشتری دارد و بیشتر طرفدار اخبار سیاسی هستند و گروه دیگر هم به مسائل حوزه تکنولوژی و یا مسائل روز پزشکی علاقمند هستند از این رو اخبار در حوزه های مختلف تهیه و منتشر می شود تا علاقمندان بتوانند حوزه مورد نظر خود را دنبال کنند.

  • اخبار سیاسی
  • اخبار فناوری
  • اخبار سلامت
  • اخبار اقتصادی

خبر سوخته چیست؟

41

با توجه به پیشرفت تکنولوژی و افزایش شبکه های مجازی و همینطور افزایش تعداد کاربران شبکه های مجازی افرادی هستند که با راه اندازی صفحاتی در شبکه های مجازی اقدام به تهیه و انتشار اخبار می کنند اما همه این شبکه ها توسط افراد متخصص اداره نمی شود.به احتمال زیاد همه ما زمانی که از شبکه های مجازی استفاده می کنیم به این اخبار برخورد کرده ایم اخباری که هیچگونه سندیتی ندارند و به دروغ نوشته و منتشر می شوند و تنها هدف آنها جحذب دنبال کننده و بازدید کننده برای سایت و صفحه می باشد.

تفاوت میان خبر داغ و خبر سوخته چیست؟

خبر داغ باید دارای اصول و قواعد باشد تا دارای ارزش خبری باشد و مخاطب را مطلع و آگاه کند که در ادامه به برخی از این ویژگی ها اشاره خواهیم کرد.

  • اخبار باید بروز و منطبق با نیاز جامعه باشد به طور مثال خبری که ارزش زمانی بالایی دارد و در روزهای قبل اتفاق افتاده است و همه از آن مطلع هستند دیگر دارای ارزش خبری نخواهد بود به خصوص که در عصر ارتباطات و اطلاعات هستیم و به لطف شبکه های مجازی اخبارها در کسری از ثانیه در همه جا پخش می شوند.
  • اخبار داغ باید منبع موثق و معتبر داشته باشد تا بتوان ب استناد به این منبع خبر را منتشر و نظر مخاطبان را به ست خبر جذب کرد.
  • برخی از اخبار هم هستن که ارزش خبری ندارند و فقط برای اینکه بازدید کنندگان بیشتری را به صفحه و خواندن خبر جذب کنند نوشته می شوند و فقط دارای تیتر خبری جذاب هستند اما اکثر این اخبار کذب و دروغ هستند و هیچ گونه منبع موثق و سندیتی ندارندکه خبر سوخته نامیده می شوند.
  • خبر سوخته معمولا توسط افراد ناشی و نابلد به حوزه اخبار نوشته می شود از این رو هیچ گونه قاعده و قانونی در نوشتن آنها رعایت نمی شود و متن نامناسب و سطح پایینی دارد.

کلام پایانی

اگر به دنبال اخباری هستید که دارای ارزش خبری باشند نه خبر سوخته و بدون ارزش تا بتوانند اطلاعات و اخبار درستی را در اختیار شما قرار دهند ما به شما سایت خبری شهر خبر https://www.shahrekhabar.com/ را پیشنهاد می دهیم زیرا این سایت همه حوزه های خبری را پوشش می دهد و شما می توانید اطلاعات و اخبار روز دنیا،اخبار سیاسی ،اخبار اقتصادی،اخبار سیاسی و غیره را در اختیار شما بزارد.