مهاجرت تحصیلی بر اساس آمارهای دریافتی از منابع معتبر بین‌المللی و سازمان مهاجرت کشورهای کانادا، استرالیا، آمریکا، انگلستان و... از جمله محبوب‌ترین و پر درخواست‌ترین روش‌های دریافت اقامت یک کشور به‌صورت موقت و دائمی است. این روش در واقع 2 مزیت کلیدی و مهم برای مهاجرین خواهد داشت. در درجه اول، افراد می‌توانند از مزایای تحصیل در کشوری ثالث استفاده و پس از آن، در صورت نیاز، اقامت این کشورها را دریافت کنند. یا این‌که می‌توانند حتی به‌عنوان مهاجر، به کشورهای دیگر سفر کنند.

وقتی در مورد ویزای تحصیلی و دریافت ویزای مهاجرت صحبت می‌شود، عده زیادی درباره مراحل سخت، هزینه‌های بالا و البته مسیر پیچیده و پرچالش آن صحبت می‌کنند. اگر با ناآگاهی و روش‌های غلط، این مسیر پیموده شود، هر فردی به دردسر خواهد افتاد. ولی اگر مراحل مهاجرت تحصیلی را به‌درستی طی کنید، همین به شما کمک می‌کند که بهتر، هوشمندانه‌تر و پیشروتر از سایرین، بتوانید مراحل مهاجرت به یک کشور دیگر و تحصیل در دانشگاه‌های برتر جهان را تجربه کنید.

در ادامه، مزیت‌ها، ویژگی‌های مثبت و البته امتیازاتی را که اخذ ویزای تحصیلی می‌تواند برای شما داشته باشد، کامل مورد بررسی قرار می‌گیرد تا شما بتوانید با آگاهی بیشتر و اطلاعات دقیق‌تر، مراحل مهاجرت خود را به‌درستی طی کنید.

 

چرا مهاجرت تحصیلی، محبوب و منطقی است؟

تجربه نشان داده که افراد، علی‌الخصوص خانواده‌ها، علاقه زیادی به دریافت ویزای تحصیلی برای خود و فرزندان‌شان دارند. حتی افراد متأهل نیز می‌توانند از مزیت‌های آن برای مهاجرت اعضای خانواده خود استفاده کنند.

تحصیل بهتر، امنیت، فرصت‌های شغلی و تجاری از جمله مهم‌ترین امتیازات دریافت این ویزا است. ازآنجایی ‌که سطح دانش آکادمیک کشورها، بر اساس حضور نام دانشگاه‌های آن‌ها در لیست‌های معتبری مانند برترین دانشگاه‌های جهان(QS World University Rankings) مورد بررسی قرار می‌گیرد، در نتیجه می‌توان گفت که مهاجرت تحصیلی به کشورهای با سطح علمی بالا، یکی از بهترین و منطقی‌ترین تصمیمات در زندگی است.

مزایای اخذ ویزای تحصیلی چیست؟

مهاجرت تحصیلی و به‌طور کلی، اخذ ویزای تحصیلی، مزیت‌ها و امتیازات مختلفی برای قشر دانشجو و محصل دارد. آکادمی اپلای، به‌صورت مفید و مختصر، این مزایا را مورد بررسی قرار می‌دهد. البته در این بین، احتمالاً به بسیاری از سؤالات شما نیز در این زمینه پاسخ داده خواهد شد. از جمله اصلی‌ترین و کلیدی‌ترین مزیت‌های پذیرش در دانشگاه‌های کشورهای پیشرفته دنیا، می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد:

 • تحصیل در بهترین دانشگاه‌های دنیا با کلاس علمی به‌مراتب بالاتر
 • امکان استفاده از بیمه‌ها و خدمات درمانی
 • امکان استفاده از بورسیه‌های فول فاند
 • شرایط اقتصادی ایده‌آل و باثبات
 • امکان کار و کسب درآمد دانشجویی پاره‌وقت و تمام‌وقت
 • امکان دریافت ویزای کاری و اقامت دائم پس از تحصیل، یا دریافت آسان‌تر اقامت در کشوری دیگر
 • فرصت‌های شغلی به‌مراتب بیشتر و سطح درآمد بالاتر برای جذب در بازار کار

معایب اخذ ویزای تحصیلی چیست؟

اساساً معایب این روش تحصیل، بستگی به فرد و شرایط کلی او خواهد داشت، اما به‌طور کلی می‌تواند چالش‌های ذیل را برای مهاجرین ایجاد کند:

 • نداشتن شناخت کافی از شرایط زندگی در کشورها
 • آشنا نبودن با مسیر درست جهت اخذ ویزا و صرف زمان بیهوده برای پذیرش
 • تعدد درخواست‌ها و شانس کم برای پذیرش

از جمله مهم‌ترین معایبی هستند که البته اگر در خصوص آن‌ها، آموزش‌های لازم و کافی را دریافت کنید، با این چالش‌ها مواجه نخواهید شد، یا حداقل می‌توانید راحت‌تر و بهتر این مسائل را حل کنید.

در صفحه اینستاگرام آکادمی اپلای به آدرس (https://www.instagram.com/academy_apply/) می‌توانید اطلاعات ارزشمندی درباره مزایا، معایب و مراحل مهاجرت تحصیلی کسب کنید.

اخذ ویزای تحصیلی و مهاجرت به خارج از کشور با آکادمی اپلای

مراحل مهاجرت تحصیلی

معمولاً ذوق و شوق بی‌پایه‌واساس برای ورود به مسیری که در آن هرساله درخواست تعداد زیادی از افراد رد می‌شود، طبیعتاً بدون درنظرگرفتن مراحل و استفاده از یک نقشه راه درست، منطقی نیست. در همین راستا، اکنون می‌خواهیم این مراحل را مختصراً بررسی کنیم:

آماده‌سازی پیش‌نیازها و مدارک

این پیش‌نیازها شامل: میزان آمادگی شما، مدارک آکادمیک، هویتی و ... خواهد بود و بسته به شرایط شما می‌تواند حجم و نوع مدارک، بیشتر و متفاوت شود.

انتخاب مقصد

مقصد شما بسته به شرایط تحصیلی و البته بودجه و پیش‌نیازهایی که دانشگاه‌های کشور مقصد مشخص کرده‌اند متفاوت است. بنابراین، ممکن است بازه انتخابی شما، وسیع و یا گاهی محدود باشد.

فراگیری زبان

بسته به این‌که کدام کشور را به‌عنوان مقصد انتخاب می‌کنید، حتماً به موضوع زبان باید توجه داشته باشید. شرط مهم بسیاری از دانشگاه‌ها، ارائه مدارک معتبر زبان با سطح نمره مناسب است.

انتخاب دانشگاه‌ها و آشنایی با آن‌ها

به‌عنوان یک ‌قدم رو به ‌جلو، به سراغ وب‌سایت دانشگاه‌ها بروید و توضیحات لازم در مورد نحوه پذیرش آن‌ها را از صفحات مربوطه دریافت کنید.

بررسی نهایی مدارک و ترجمه آن‌ها

مدارک تحصیلیِ ترجمه شده شما، در مرحله اول، به سازمان مهاجرت و سفارت کشور مقصد ارجاع داده می‌شود و مورد بررسی قرار می‌گیرد. درصورتی‌که تأیید شود، مراحل دیگر به شما از طریق پل‌های ارتباطی تعیین شده، اطلاع‌رسانی خواهد شد. دقت کنید که یکی از اصلی‌ترین دلایل موفق نشدن شما در این فرآیند، ناقص بودن پیش‌نیازها و مدارک موردنیاز است.

بهترین کشورها برای مهاجرت تحصیلی کدام‌اند؟

بر اساس اطلاعات مدیریت منابع انسانی سازمان ملل متحد و گزارشات رسمی ایالات متحده امریکا، عملکرد و رتبه‌بندی کشورها بر اساس کیفیت بالای زندگی و شرایط مدنی، در یک لیست کلی ثبت شده که این آمار بر مبنای سطح اقتصادی، علمی، دانش و... است. کشورهای ذیل، در حال حاضر بهترین شرایط و عملکرد را برای مهاجرت تحصیلی دارند.

 • سوییس
 • کانادا
 • آلمان
 • بریتانیا
 • ژاپن
 • سوئد
 • استرالیا
 • ایالات متحده آمریکا
 • فرانسه
 • هلند

نرخ تورم کنترل شده و پایین، هزینه‌های زندگی استاندارد و متناسب با سطح درآمد و البته حضور دانشگاه‌های این کشورها در لیست برترین‌های رده‌بندی جهانی، از جمله ارکان اثبات این موضوع است. در صفحه اینستاگرام آکادمی اپلای، شما می‌توانید توضیحات لازم درباره هرکدام از این کشورها و مزایا و معایب آن‌ها را مطالعه کنید.

اخذ ویزای تحصیلی و مهاجرت به خارج از کشور با آکادمی اپلای

چرا در دریافت ویزای تحصیلی، موفق نمی‌شویم؟

باید بدانید که دریافت ویزای تحصیلی، آسان نیست اما نشدنی هم نیست. چرا که در مقابل، این فرآیند نیاز به تخصص و تجربه‌ دارد که عموماً افراد زیادی از آن برخوردار نیستند.

موفق نشدن شما به عوامل مختلفی بستگی دارد. اگر مایل به اقدام برای اپلای هستید، اما حتی کلمات و عباراتی که در این حوزه استفاده می‌شود را هم نمی‌دانید و حتی اگر نمی‌توانید دانشگاه مدنظر خود را انتخاب کنید یا بین کشورها و دانشگاه‌ها سردرگم شده‌اید، آکادمی اپلای می‌توانید با کوله‌باری از تجربه و تخصص، در این مسیر پُر چالش، قدم به قدم شما را راهنمایی کند.

خدمات آکادمی اپلای و مهاجرت تحصیلی

موسسه آکادمی اپلای، به‌عنوان یک مجموعه بزرگ و ارتقا یافته، به شما کمک می‌کند تا با بررسی شرایط و اولویت‌های خود، مناسب‌ترین گزینه‌ها را برای پذیرش تحصیلی انتخاب کنید. براساس تجربه چندین ساله کارشناسان این موسسه مهاجرتی، نقشه راه برای اخذ ویزای تحصیلی شما، بررسی و آماده می‌شود.

همچنین معمولاً در مسیر مهاجرت، سوالاتی درباره:

 • هزینه‌های مهاجرت تحصیلی و اپلای،
 • قوانین مهاجرتی و نحوه پذیرش بر اساس سن، جنسیت و شرایط عمومی،
 • انواع روش‌های مهاجرت تحصیلی

نیز مطرح می‌شود که مجموعه آکادمی اپلای، به‌صورت تخصصی و موشکافانه به آن‌ها پاسخ‌های دقیق و کامل ارائه می‌دهد. علاوه‌بر این، شما امکان دریافت مشاوره تخصصی به صورت نامحدود و رایگان از کارشناسان این مجموعه را خواهید داشت.