سقف عرشه فولادی چیست؟

سقف عرشه فولادی یک جزء کلیدی سازه ساختمان در ساخت‌وساز فولادی است. سقف عرشه فلزی با نورد کلاف فولادی به نورد راه‌راه با هندسه مشخص ساخته می‌شود. عرشه توسط کلاف‌های فولادی درجه‌بندی ساختاری سرد به شکل فلوت و دنده‌هایی به اشکال مختلف ساخته می‌شود. به این اشکال مختلف، پروفیل می‌گویند. این پروفیل‌های مختلف عرشه فلزی توسط مهندسان برای الزامات طراحی خاص مشخص شده است.

هر پروفیل منحصربه‌فرد (شکل راه‌راه) و سنج (ضخامت فولاد استفاده شده در پروفیل) خواص مواد متفاوتی را ایجاد می‌کند. ازآنجایی‌که موج‌های فولادی به هر پروفیل استحکام منحصربه‌فردی می‌دهد، مهندسان برای کاربرد طراحی، کارایی عرشه‌های فولادی را مشخص می‌کنند که استحکام تا وزن را به حداکثر برسانند.

به‌عبارت‌دیگر، استحکام و سفتی پانل‌های سقف عرشه فولادی نتیجه شکل دنده‌ها و خواص مواد فولادی در ترکیب است.

11

سقف عرشه فولادی چیست؟

مزایای سقف عرشه فولادی

در ادامه به بررسی مزایای انواع مختلف سقف عرشه فلزی می‌پردازیم. در زیر به چند مورد از آن‌ها اشاره شده است:

ارزش

ارزش سقف عرشه فولادی باتوجه‌به هزینه‌های ترکیب مواد، نحوه نصب، زمان نصب، هزینه‌های چرخه عمر و عملکرد کلی بسیار بالا است. عرشه فولادی بهترین ارزش را با عملکرد بالا ارائه می‌دهد.

فولاد

ویژگی‌های طراحی سقف عرشه فولادی به سازه اجازه می‌دهد تا حداکثر استحکام و کارایی فولاد را داشته باشد. محصولات سقف عرشه فلزی نسبت استحکام به وزن بسیار بالایی دارند. هزینه کل ساخت‌وساز می‌تواند کمتر از سایر سیستم‌های ساختمانی با وزن کل کمتر باشد.

تطبیق‌پذیری

تعداد زیادی پروفیل تأیید شده SDI (مؤسسه عرشه فولادی) در اندازه‌گیری‌ها و پرداخت‌های مختلف موجود است که امکان تعیین مشخصات مناسب را در بسیاری از برنامه‌های طراحی فراهم می‌کند.

  • عرشه با عناصر سفت کننده، میرایی صوتی، سلولی و غیر سلولی و عرشه بدن موارد ذکر شده.
  • عرشه فولادی قابل‌اجرا برای طیف گسترده‌ای از طرح‌ها و پروژه‌های سازه‌ای.

 

رتبه‌بندی آتش UL

اکثر الزامات درجه‌بندی مقاومت در برابر آتش UL را می‌توان با محصولات تولید شده توسط انواع سقف عرشه فولادی برآورده کرد.

کیفیت

تکنیک‌های تولید برتر و استانداردهای مهندسی اجازه می‌دهد تا سقف عرشه فولادی را مطابق با استانداردهای مشخص شده ANSI/SDI عرضه کند.

سرعت ساخت

سقف عرشه فولادی قابلیت نصب در اکثر شرایط آب‌وهوایی را دارد. مشخص است که سقف عرشه فولادی می‌تواند تأخیرهایی را که ممکن است در سایر انواع سیستم‌های ساختمانی رخ دهد، حذف کند.

رکورد ۱۰۰ساله

عملکرد رضایت‌بخش برای نزدیک به ۱۰۰ سال نشان‌دهنده دوام و عملکرد محصول در طراحی و کاربرد تجاری است.

 

انواع سقف عرشه فولادی

پوشش سقف عرشه فولادی

همان‌طور که در بالا نشان داده شد، میزان ضخامت فولاد برای هر پروفیل تولید شده، محرک اصلی یکپارچگی سازه و همچنین هزینه پوشش فلزی است. به زبان مردمی، فولاد بیشتر هزینه بیشتری دارد و بنابراین گیج‌های عرشه سنگین‌تر به‌احتمال زیاد گران‌تر خواهند بود. برعکس، یک گیج عرشه نازک‌تر احتمالاً هزینه عرشه فولادی را کاهش می‌دهد؛ بنابراین مهم است که طراح عرشه فولادی را بهینه کرده و گیج صحیح را بدون طراحی بیش از حد عرشه فولادی مشخص کند.

12

انواع مختلف سقف عرشه فولادی

عرشه فرم فولادی غیر کامپوزیت به‌عنوان تشتک فولادی یا قالب برای دال‌های کف بتنی:

آ. پلت فرم کار در طول ساخت‌وساز

ب فرم دائمی برای بتن مرطوب

ج ایجاد پیوند با به‌عنوان تقویت‌کننده مثبت برای اسلب

کف‌پوش

برای ریختن کف بتنی و پشتیبانی از بتن در طول فرایند پخت استفاده می‌شود. عرشه سقف فولادی توانایی پشتیبانی مشابه با کف‌پوش را ندارد. هدف عرشه کف برای حمایت از بتن است درحالی‌که عرشه سقف فولادی می‌تواند برای موارد مختلف مورداستفاده قرار گیرد. درحالی‌که آن‌ها شباهت‌هایی دارند، مانند منشأ گرفتن از مواد یکسان، به‌گونه‌ای طراحی شده‌اند که سبک‌وزن باشند و به روشی مشابه تولید شوند. دو نوع عرشه کف وجود دارد. عرشه کامپوزیت که شامل برجستگی‌هایی است که عمل دال مرکب را ایجاد می‌کند و عرشه قالب که صرفاً یک فرم دائمی برای بتن است اما عملکرد ترکیبی ندارد.

عرشه کامپوزیت

عرشه کف فولادی کامپوزیت دارای یک پروفیل آبدار با برجستگی‌هایی است که برای اتصال به دال‌های بتنی طراحی شده‌اند و یک دال بتنی مسلح ایجاد می‌کنند که هدف دوگانه فرم دائمی و تقویت مثبت را انجام می‌دهد. معمولاً کف‌پوش فلزی کامپوزیت به‌هم‌پیوسته در انواع کاربردهای تجاری استفاده می‌شود.

عرشه غیر کامپوزیت

عرشه غیر کامپوزیت یک فرم مستحکم، ایمن و مطمئن در محل برای طرح‌ها و کاربردهای دال بتنی ریخته شده فراهم می‌کند. نصب سریع، آسان و مقرون‌به‌صرفه است. قالب‌هایی طراحی شده‌اند که به‌عنوان یک تشتک فولادی دائمی برای نگه‌داشتن بتن با آرماتور عمل می‌کنند. عرشه فرم سازه‌ای راه آسانی برای شکل‌دادن دال‌ها ایجاد می‌کند، درحالی‌که پایداری جانبی موردنیاز را برای تجهیزات سازه فراهم می‌کند.

 

اجرای سقف عرشه فولادی

در ابتدا سقف عرشه فولادی برای سازه‌های اسکلت فلزی طراحی و مورداستفاده قرار می‌گرفت. در حال حاضر امکان اجرای سقف عرشه فولادی برای اسکلت‌های بتنی وجود دارد، اما کمی هزینه بر است.

برای سازه‌های فلزی پس از نصب و ساخت کامل اسکلت فلزی نوبت به ساخت سقف می‌رسد و در اینجا قصد داریم از سقف عرشه فولادی استفاده کنیم و محاسبات قبلاً انجام شده است. ابتدا تیرها در محل مناسب خود نصب می‌شوند. شایان‌ذکر است تیرچه به‌صورت مشترک چیده شده و برای تیرهای لانه‌زنبوری و یا تیرهای ورقی این قسمت قابل‌استفاده است.

پس از نصب تیرهای ثانویه ورق عرشه فولادی، سقف عرشه فولادی به محل با مشخصات درج شده در نقشه منتقل شده و در محل نصب می‌شود.

 

13

اجرای سقف عرشه فولادی

سپس ناودانی‌های مخصوصی که نیاز به تجهیزات تخصصی دارند، طبق استانداردها در محل نصب می‌شوند. لازم به ذکر است که نقش اصلی ناودانی‌ها برش آنهاست و سقف و تیرهای جانبی را یکپارچه می‌کند.

پس از آن شبکه‌ای از توری فولادی در سرتاسر سقف عرشه فولادی قرار می‌گیرد که مزایای زیادی از جمله عدم ریزش قطرات بتن، جلوگیری از ایجاد ترک‌های مختلف بتن، افزایش ظرفیت کف بتنی و ... دارد. بتن‌ریزی در پایان انجام می‌شود.

از جمله مزیت‌های امنیت بالا و استاندارد بالای سقف عرشه فولادی، در مقایسه با سایر موارد، وزن کمتر این سقف نسبت به سایر سقف‌ها برای سازه فلزی و حذف مواد بلوک و پرکننده، چسبندگی بین تیرها است و بتن سقف، اجرای هم‌زمان چندین کف بام با هم سرعت کار را افزایش می‌دهد، ذخیره‌سازی ورق عرشه فولادی به فضای کمی نیاز دارد و هویت ساختمان با استاندارد بالا را تکمیل می‌کند.

جهت استعلام قیمت سقف عرشه فولادی و همچنین خرید مستقیم و بدون واسطه با کارشناسان بام گستر دیبا تماس حاصل فرمایید.