آداب و رسوم مردم فرانسه

فرانسه، دومین کشور بزرگ اروپا، به فرهنگ غنی و متنوعش شهرت دارد و وقت سفارت فرانسه و تور فرانسه گردشگران را به سمت خود می‌خواند. کانال مانش در شمال و دریای مدیترانه و خلیج بیسکای (Biscay) در جنوب این کشور واقع شده‌اند و از دیدنی های فرانسه محسوب می‌شوند. نقشه‌ی فرانسه، شبیه به یک شش‌ضلعی است که با کشورهای ایتالیا، اسپانیا، بلژیک، آندورا و سوئیس همسایه است.

مردم کشور فرانسه، شیک‌پوش و طرفدار مد هستند. فرانسه، مرکز صنعت مد و پاریس پایتخت مد جهان است. فرانسویان ثروتمند هستند و سبک زندگی پر زرق‌و‌برقی دارند.اریس مهد خانه‌های مد و فشن معروف مانند دیور، هرمس، لویی ویتون و شنل است. بسیاری از فرانسوی‌ها به سبکی ساده، حرفه‌ای و شیک لباس می‌پوشند اما در این امر وسواس بیش از اندازه به خرج نمی‌دهند. لباس‌های معمول فرانسوی شامل پیراهن‌های زیبا، کت، کت‌های بلند، دستمال گردن و کلاه بره می‌شود. واژه «haute couture» به معنی مد لوکس و مجلل، از فرانسه آمده و به معنی لباس‌های سفارشی دست دوز و بسیار لوکس است. در فرانسه این واژه توسط قانون حمایت شده و اتاق تجارت پاریس برای آن قوانینی را تعریف می‌کند..

فرانسه نه تنها فرهنگ‌های گوناگونی دارد که خود واژه فرهنگ (Culture) نیز از این زبان مشتق شده است. از منظر تاریخ، فرهنگ فرانسه تحت تأثیر سلت‌ها، رومی‌ها، فرانک‌ها و قبایل ژرمن بوده و در گذشته در منطقه غربی آلمان به نام «راین لند» قرار داشته است.

زبان رایج ۶۶ میلیون ساکن کشور فرانسه، فرانسوی است؛ اما در برخی مناطق این زبان تفاوت‌های اندکی می‌کند. فرانسوی زبان رسمی کشور بوده و اولین زبان ۸۸ درصد مردم محسوب می‌شود. فرانسوی دومین زبان خارجی مورد توجه برای یادگیری در جهان به شمار می‌رود ..

مذهب غالب در کشور فرانسه کاتولیک است. طی تحقیقی ، ۶۴ درصد از جمعیت (حدود ۴۱.۶ میلیون نفر) خود را کاتولیک رومی می‌دانستند. حدود ۷.۵ درصد (۴.۷ میلیون نفر) مسلمان هستند. طبق آمار، جمعیت یهودیان ۳۱۰,۰۰۰ نفر، بودایی‌ها ۲۸۰,۰۰۰ نفر و هندوها ۳۰,۰۰۰ نفر است. حدود ۱۸ میلیون نفر نیز خود را پیرو آئین‌های بومی، سایر مذاهب یا بدون مذهب عنوان کرده‌اند.

فرانسوی‌ها غرور و تعصب بزرگی نسبت به ملت و دولت خود دارند و اغلب هر نظر منفی درباره کشورشان برای آن‌ها یک توهین محسوب می‌شود.  از حوالی قرن ۱۶ در اروپا، فرهنگ، واژه‌ای برای پرورش ذهن، فکر، دانش، یادگیری، خلاقیت و راه‌های قابل قبول رفتاری شد. فرانسوی‌ها عاشق شیک بودن و کمال هستند و به این واقعیت که حتی اماکن عمومی‌شان نیز زیبا و باشکوه است افتخار می‌کنند. فرانسوی‌ها به برابری اعتقاد دارند و این بخشی از شعار کشورشان نیز محسوب می‌شود: «آزادی، برابری، برادری». بسیاری از مردم برابری را در جایگاه بالاتری می‌بینند و برای آزادی و برادری ارزش کمتری قائل هستند.

برخوردهای اجتماعی 

دست دادن موقع دیدن و خداحافظی معموله. اگه دست دادن بیش از حد محکم  باشه یا خیلی تکون بدید، بی ادبی به حساب میاد. دوستا و آشناهای فرانسوی چه مرد چه زن همدیگه رو بوس میکنن. در حقیقت اونا فقط  هر دو طرف گونه ها شونوبه هم میچسبونن و تو هوا بوس میکنن که ممکنه تا چهار بار هم ادامه پیدا کنه.

آداب و رسوم فرانسه

آداب و رسوم مردم مجارستان

اگر بپرسید که مجار‌ها چطور آدم‌هایی هستند، جواب دادن به این سؤال کار آسانی نیست زیرا پیدا کردن یک تیپ شخصیتی رایج در بین مردم مختلف این کشور کار دشواری است. همه مجارها بلوند یا قد بلند نیستند یا حتی شاخصه‌های مشترک زیادی ندارند. پس زمینه‌های گوناگون متعددی پشت مردم این کشور وجود داشته که همین سبب تفاوت‌های مختلف می‌شود.

ویژگی‌ های فرهنگی مجارستانی ها

برای تعیین وقت سفارت مجارستان خوب است بدانیم که فرهنگ مجارستان  وسیع است. به طور کل می‌توان ویژگی‌هایی چون احترام به بانوان و سالمندان یا اجداد را در اکثر نقاط به چشم دید. مردمان این سرزمین بسیار خدا ترس بوده ولی خیلی از مرگ هراسی ندارند زیرا در فرهنگشان این بخشی از سرنوشت طبیعت است. آن‌ها خیلی به فلسفه و عرفان یا زندگی پس از مرگ اعتقادی ندارند.

مردم مجارستان اعتقاد خاصی به ارزش‌های خانوادگی دارند. می‌توانیم به جرئت بگوییم که مرکز ساختار اجتماعی این کشور را خانواده می‌سازد و برای اعضای خود حمایت مالی و احساسی فراهم می‌کند. در مجارستان نسل‌های خانواده‌های بزرگ با هم زندگی کرده و اکثراً هوای همدیگر را دارند. معمولاً یک خانواده از والدین، پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها و اغلب دو فرزند تشکیل می‌شود.

در زمینه روابط معمولاً مردم این کشور زمانی طولانی را صرف می‌کنند تا احساسات را تغذیه کرده و آن را تقویت کنند. برای آن‌ها هرگز کسی نمی‌تواند جای کس دیگری را بگیرد. شاید بتوان ادعا کرد که در هر زمانی می‌توانید روی دوستان مجار خود حساب کنید و البته آن‌ها هم همین انتظار را از شما دارند. مجارها روابط را مانند یک سرمایه اجتماعی می‌بینند و از آن مراقبت می‌کنند.  زنان مجار مادرهای فداکار و همسرهای وظیفه شناسی هستند و معمولاً در زمینه حمایت از خانواده تابع ارزش‌های سنتی عمل می‌کنند. آن‌ها شیرینی پزهای حرفه‌ای بوده و در هنرهای آشپزی بسیار تبحر دارند. اغلب زنان به طور سنتی بعد از زایمان، کار بیرون از خانه را چند سالی رها کرده و به تربیت و رشد فرزندان می‌پردازند و زمانی که کودکان به سن مهدکودک (۳ سالگی) رسیدند دوباره به کار برمی‌گردند.

اگر به خانه یک مجار دعوت شدید حتماً با خود یک جعبه شکلات یا دسته گل هدیه ببرید. ا در این کشور رسم نیست با کفش در خانه بگردبد. توصیه می‌کنیم برای شام حتماً سر موقع برسید و اگر به مهمانی دعوت بودید، تأخیر بیش از نیم ساعت توهین آمیز به حساب می‌آید. اگر چه هدیه دادن گل به میزبان همیشه پسندیده است، اما توجه داشته باشید که در بین گل‌ها داوودی، گل سرخ یا لیلی نباشد! موقع سلام و احوالپرسی، معمولاً زن‌ها و مردها فقط با هم دست داده و زنان با یک دیگر روبوسی می‌کنند (یک بوسه برای هر گونه که از چپ شروع می‌شود). مردان نیز تنها با یکدیگر دست می‌دهند اما در برخی شرایط خانوادگی ممکن است با هم روبوسی نیز بکنند.

انعام دادن در مجارستان مرسوم است. معمولاً 10 تا 15 درصد حق سرویس، برای انعام مناسب می باشد .

اداب و رسوب مجارستان

 

آداب و رسوم مردم ایتالیا

سنت‌ها، آداب و رسوم و فرهنگ این کشور، از منطقه‌ای به منطقه‌ی دیگر متفاوت است. به‌عنوان مثال آداب و رسوم ایتالیایی‌های منطقه‌ی سیسیل، ونتو و کامپانیا کاملا با یکدیگر متفاوت است.

ایتالیایی‌ها به خاطر سبک لباس پوشیدن‌شان، شهره هستند. سبک لباس پوشیدن در ایتالیا برخلاف اروپا و آمریکای شمالی، معمولا رسمی و مطابق مد روز است. ایتالیایی‌ها به این مشهور هستند که در هر موقعیتی، لباس مناسب آن شرایط را می‌پوشند.

سرو صدای زیاد اولین چیزی است که مسافران از آن تعجب و شکایت می کنند. خیابان ها مملو از آدمهایی است که با هم صحبت می کنند، آواز می خوانند، بازی می کنند، فریاد می زنند و در حین رانندگی، دست شان را از روی بوق رها نمی کنند. حتی در خانه هم، به دلیل پهنای کم دیوارها، صدای حرف، تلویزیون همسایه یا پیانویی که نواخته می شود، شما را آزار می دهد. اگر چه عوامل این سرو صدا گاهی سر از زندان در آورده اند، اما در کل ایتالیا کشور پر سروصدایی است.

ایتالیا بدون مردم و مردم ایتالیا بدون حرکات دست شان کامل نمی شوند. مردم ایتالیا عادت دارند هنگام حرف زدن، دست هایشان را تکان دهند. این عادت از یونانی هایی که برای استعمار ناپل به جنوب ایتالیا نقل مکان کردند، به ارث رسیده است. مردم آن زمان برای برقراری ارتباط با یکدیگر، برای این که حرف هایشان را دیگران نشنوند، با حرکات دست منظورشان را می رساندند و این تبدیل به سنتی شد که همچنان در این کشور ادامه دارد. برای مردم ایتالیا بی ادبی نیست اگر رابطه ای نزدیک با شما برقرار کنند یا حتی هنگام صحبت، دست تان را بگیرند و شانه تان را لمس کنند. بوسیدن و در آغوش گرفتن در مکان های عمومی نیز امری طبیعی است.

ایتالیایی ها به خانواده اهمیت زیادی می دهند. عشق به کودکان و حمایت از افراد مسن در رفتار آنها کاملا مشهود است. اگر شما هم برای اولین بار به این کشور سفر کنید، به سرعت پی می برید که اولویت مردم این کشور خانواده است. افراد مجرد با خانواده های خود زندگی می کنند و این برایشان شرم آور نیست. خوردن و ناهارخوری بخش مهمی از فرهنگ ایتالیایی است. قبلا از خوردن منتظر بانوی خانه می شود تا و او بنشیند و در ابتدا او شروع به خوردن نماید. 

اگر بدنبال وقت سفارت ایتالیا هستنید بدانید که یکی دیگر از خصوصیاتی که توریست ها در ایتالیا تجربه می کنند، زندگی آرام مردم آن است. برای مثال غذا خوردن آنها ممکن است 3 ساعت به طول بیانجامد. سفارش غذا به بیرون از رستوران، برایشان قابل درک نیست، مگر در شهرهای توریستی.

ایجاد یک تصور اول خوب در اخلاق اجتماعی ایتالیایی بسیار مهم است و باید بدانید که به احتمال زیاد به نظر می رسد که اول به نظر شما و مهم تر از ظاهر شما قضاوت می شود.

وقتی که ملاقات می کنید، ایتالیایی ها (دوستان یا غریبه ها) هر روز "روز خوبی" یا "شب خوبی" را دوست دارند. جایی که روابط موجود وجود دارد، ایتالیایی ها یکدیگر را با بوسه در هر دو طرف سلام می کنند (ابتدا گونه چپ).

مسیحیت مذهب غالب در ایتالیا است، در حالی که اکثر مسیحیان متعلق به کلیسای کاتولیک هستند اما تنوع رو به گسترش اعتقادات و شیوه های مذهبی وجود دارد. در میان اقلیت های مذهبی، اسلام بزرگترین است به دنبال آن ارتدکس شرقی و شرقی، پروتستانتیسم، شاهدان یهوه، بودیسم، سیهیزم و یهودیت است.

آداب و رسوم ایالیا