به گزارش افکارنیوز،

چاقی یکی از شایع ترین امراض در سراسر جهان است. علاوه بر تاثیر مخرب روانی، چاقی می تواند مستقیما بر سلامتی جسمانی فرد اثر منفی بگذارد. بیماری هایی همچون دیابت ، بیماری های قلبی و عروقی، برهم خوردن هورمون ها، آرتروز و حتی سرطان با چاقی در ارتباط هستند. بنا بر این دلایل و بسیاری دیگر، افراد چاق به هر دری می زنند تا بتوانند وزن خود را کم کنند.

اولین و ارزان ترین گزینه ای که به ذهن این افراد می رسد، دمنوش ها و داروهای گیاهی است. وقتی از چاق ها از راه حلشان برای لاغری و کاهش وزن بپرسید، حتما از تجربه مصرف قهوه و چای سبز، دمنوش سیب، نعناع وحشی، لیمو و غیره برایتان تعریف می کنند. اما با این وجود، آن ها هنوز چاق هستند. علت چیست؟ آیا دمنوش ها و داروهای لاغری گیاهی مضر هستند؟

برخلاف تبلیغاتی که درمورد داروهای لاغری گیاهی به دلیل طبیعی بودن آن ها می شود، در اینجا مضرات و معایب آن ها را بررسی می کنیم.

نامناسب برای چاقی مفرط

یکی از اشکالات داروهای گیاهی لاغری این است که برای اضافه وزن های مفرط جوابگو نیستند. معمولا افرادی که BMI یا شاخص توده بدن بالای 30 دارند برای کاهش وزن خود بهتر است از جراحی لاغری کمک بگیرند. عمل اسلیو معده را می توان بهترین جراح لاغری دانست. عمل اسلیو به روش لاپاراسکوپی یکی از بهترین گزینه ها برای افراد بیش از اندازه چاقی است که به دنبال لاغری هستند.

یک روش بلند مدت

دمنوش های گیاهی برای افراد بیش از اندازه چاقی که به دنبال لاغری سریع هستند گزینه ی مناسبی نیست. اگر بخواهید با طب سنتی اضافه وزن مفرط خود را کاهش دهید، باید سال ها صبر کنید که ممکن است دیر شود و ابتلا به بیماری های مرتبط با چاقی سد راهتان گردد. اگر وزن بسیار بالایی دارید، عمل اسلیو به روش لاپاراسکوپی سریع ترین و مطمئن ترین نتیجه را در پی دارد، دوران نقاهت بعد از این عمل بسیار کوتاه است و جای زخم (اسکار) باقی نمی ماند.

امکان اعتیاد به داروهای گیاهی لاغری

داروهای گیاهی لاغری معمولا برای مقابله با پرخوری عصبی حاوی آمفتامین   (amphetamines) ، مواد ضد استرس و ضد افسردگی هستند. این ترکیب نه تنها برای بدن خطرناک است، بلکه احتمال اعتیاد فرد به آن دارو را بالا می برد.

تاثیرات کم لاغری با طب سنتی

اکثر داروهای گیاهی لاغری دارای کافئین هستند و موجب تکرر ادرار و کم آبی بدن می شود. شخص بعد از مصرف این داروها تصور می کند که کمی از وزن خود را از دست داده اما در واقع اینطور نیست و تنها آب و رطوبت بدن خود را از دست داده. کم آبی بدن می تواند باعث مشکلات جدی شود.

کاهش انگیزه برای داشتن سبک زندگی سالم

زمانی که یک فرد از داروهای چربی سوز گیاهی به اصطلاح بی خطر استفاده می کند، با اتکا به آن ورزش و رعایت رژیم غذایی را کنار می گذارد. به علاوه، بدن بعد از مدتی به داروهای لاغری واکنش نشان نمی دهد و باز می گردد به همان نقطه اول (در بهترین حالت). اگر در مدت زمان مصرف دمنوش ها و داروهای گیاهی فعالیت فیزیکی و رژیم غذایی صحیح نداشته باشید، بعد از مقاومت بدن در برابر این مواد، شرایط وزنی شما بدتر خواهد شد.

داروهای گیاهی و طبیعی می توانند در مواردی که فرد اضافه وزن بسیار کمی دارد، موثر واقع شوند. البته این نتیجه زمانی به دست می آید که همراه با ورزش و رژیم غذایی مورد تایید پزشک متخصص باشد. اگر از اضافه وزن مفرط رنج می برید، باید از روش های دائمی و مطمئن مثل جراحی لاغری کمک بگیرید. از خود درمانی جدا بپرهیزید زیرا دوز نادرست داروهای گیاهی هم می تواند منجر به مشکلات جبران ناپذیری شود.