به گزارش افکارنیوز،

از کار افتادن وسایل خانه مخصوصا لوازم ضروری و پرمصرفی مانند یخچال، نه تنها بسیار ناخوشایند و مشکل ساز است، بلکه گاها موجب ضرر و زیان های اضافه نیز می شود. زیرا مواد غذایی فساد پذیر بوده و در صورتی که بلافاصله جهت تعمیر یخچال اقدام نکنید، امکان خراب شدن تمام مواد غذایی تان وجود دارد.

اما در مواقع خرابی یخچال، دردسرهای تعمیرات آن هم کم نیست. یافتن افرادی که تخصص و توانایی لازم را داشته و قابل اعتماد باشند، یا از نحوه کار یخچال خارجی شما سر در بیاورند و در زمان کوتاهی گرفتاری نداشتن یخچال تان را حل کنند، همیشه آسان نیست. ممکن است هزینه تعمیرات نیز برای برخی از افراد مساله بوده و توان پرداخت مبالغ زیاد را نداشته باشند.

در این مواقع، ممکن است به فکر تعمیر دستگاه خود بیوفتید، اما به این نکته دقت کنید که بسیاری از تعمیرات مربوط به لوازم خانگی خصوصا یخچال، به دانش تخصصی، تجربه تعمیرات مشابه و همچنین ابزارآلات خاصی نیاز دارد و در صورت دستکاری های ناشیانه، امکان دارد خسارات جدی به بار آورده و مشکل را هم تشدید کنید! لذا انجام شخصی این امور همیشه صحیح نیست! در این مواقع، مراجعه به تکنسین های حرفه ای و استفاده از تخصص آنان راهگشاست.

مرکز تخصصی تعمیرات لوازم خانگی کاراباما، جهت رفع نگرانی ها و دردسرهای گفته شده، خدمت رسانی می کند و با داشتن بیش از 900 متخصص مجرب با میانگین سابقه 11 سال، سرویس و تعمیر یخچال، کولر گازی، لباسشویی، ظرفشویی، تلویزیون و... را برای انواع برندهای ایرانی و خارجی ارائه نموده و با امکان ثبت سفارش سریع و ساده، در کوتاه ترین زمان ممکن و با ارائه گارانتی 6 ماهه، از هزینه های اضافی شما جلوگیری می کند.

علاوه بر این، جهت اطلاع رسانی و صرفه جویی در هزینه های شما، متخصصین مجرب کاراباما با استفاده از تجارب خود، 5 مورد از تعمیرات یخچال را که به راحتی توسط خودتان در منزل قابل انجام است، گردآوری نموده اند. در ادامه به این مشکلات رایج، علل بروز آنها و راهکارهای رفع هر یک می پردازیم.

کار نکردن آبسردکن یا یخساز یخچال

کار نکردن آبسردکن و یخساز یا درواقع عدم خروج آب و یخ از قسمت آبسردکن و یخساز یخچال، می تواند به چندین علت مختلف روی دهد. درواقع آب مورد نیاز یخچال که از شیر آب شهری تأمین می شود، توسط یک شیلنگ یا لوله به شیر ورودی آب در یخچال منتقل شده و سپس به وسیله لوله نازکی که در داخل درب تعبیه می شود، به بخش های آبسردکن و یخساز می رسد.

بدین ترتیب، اگر آب یا یخ ندادن یخچال به دلایل:

 • بسته بودن شیر آب شهری
 • بسته بودن شیر ورودی آب
 • مسدود بودن لوله بین شیر شهری و شیر ورودی در یخچال

روی داده است، می توان به راحتی و با باز نمودن شیرها یا باز کردن شیلنگ و تمیز کردن داخل آن، مشکل را برطرف نمود. با این حال، ممکن است مشکل کار نکردن آبسردکن یا یخساز به دلایل دیگری اتفاق افتاده باشد:

 • یخ زدن لوله انتقال آب داخل درب
 • معیوب بودن شیر ورودی آب
 • ایراد برد کنترل اصلی
 • ایراد مدول یخساز
 • ایراد سلنوید دیسپنسر

در این شرایط تعمیر یخچال ساده نبوده و نیاز به مهارت یک تعمیرکار مجرب دارد. بطور مثال در یخچال ویرپول این مشکل رایج بوده و در صورتی که به دلیل موارد بالا مشکل به وجود آمده باشد، حتما جهت تعمیر یخچال ویرپول باید از تکنسین های متخصص استفاده نمود

30

2.کمپرسور یخچال یکسره کار می کند و خاموش نمی شود

قلب یخچال که فرآیند خنک سازی را انجام می دهد، کمپرسور است. کار نکردن این قطعه سبب کاهش سرمای یخچال و کار کردن زیاد و پیوسته آن نیز که موجب استهلاک بیشتر و کوتاه شدن عمر مفید یخچال می شود، سبب کاهش دما می شود.

علت یکسره کار کردن کمپرسور می تواند چندین مورد متفاوت باشد. در صورتی که برخی از این موارد سبب کار کردن بیش از حد کمپرسور شده باشند، راه حل رفع مشکل ساده و به راحتی توسط خود شما قابل انجام است. این موارد عبارتند از:

 • کثیف بودن کویل های اواپراتور در پشت یخچال
 • دمای گرم محیط آشپزخانه
 • قرار دادن غذای گرم به مقدار زیاد در داخل یخچال
 • تنظیم اشتباه دمای ترموستات بر روی مقادیر خیلی پایین

بنابراین، با تمیز کردن لوله های اواپراتور که ممکن است با آلودگی پوشیده شده باشند، یا گذاشتن مواد غذایی در داخل یخچال پس از سرد شدنشان و یا تنظیم دمای ترموستات بین 0 تا 5 درجه سانتی گراد، می توان از لود کاری کمپرسور کم کرده و اجازه دهید یخچال روند طبیعی خود را پیش بگیرید.

به عنوان نمونه در یخچال کنمور، یکسره شدن یخچال به دلایلی غیر از موارد گفته شده نیز ممکن است روی دهد. مهمترین این دلایل شامل معیوب بودن کمپرسور، ایراد تایمر و هیتر دیفراست و خرابی ترموستات دمایی است که در این مواقع جهت تعمیر یخچال کنمور لازم است تا با تعمیرکار مجرب تماس بگیرید.

3. برفک زدن یخچال

شاید به جرأت به توان گفت که رایج ترین مشکل یخچال صرف نظر از برند آن، تشکیل برفک و یخ زدن یخچال است. تشکیل برفک به سبب ورود هوای گرم به داخل یخچال و برخورد آن با جبهه هوای سرد روی می دهد. از جمله عللی که سبب ورود هوای گرم به داخل یخچال می شوند، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • باز و بسته کردن مکرر درب یخچال به خصوص در فصل تابستان
 • رطوبت و گرمای زیاد محیط آشپزخانه و یا قرار داشتن سماور یا اجاق در کنار یخچال
 • خرابی لاستیک دور درب یخچال و پارگی یا کنده شدن و شل شدن آن در برخی قسمت ها

در صورتی که این علل دلیل تشکیل برفک در یخچال شما باشند، راه حل برطرف نمودن برفک ساده است. پس از اینکه یخچال را از برق کشیده و اجازه دادید تا برفک ها آب شوند، جهت جلوگیری از تشکیل مجدد برفک ها می بایست اقداماتی همچون کنترل باز و بسته کردن درب، تغییر مکان سماور و یا باز گذاشتن پنجره جهت چرخش جریان هوا و یا تعویض لاستیک دور درب و استفاده از یک لاستیک جدید را امتحان کنید.

ممکن است برفک یخچال به دلایل دیگری همچون خرابی ترموستات، هیتر و یا تایمر دیفراست به وجود آمده باشد. این شرایط که در مدل های قدیمی یخچال آمانا هم به چشم می خورد، موجب می شود تا تعمیر یخچال آمانا خود را تنها به وسیله تعمیرکاران مجرب انجام دهید.

31

4. یخچال به اندازه کافی خنک نمی کند

دلایل بسیاری برای اینکه چرا یخچال شما به اندازه کافی خنک نمی کند، وجود دارد. به طور کلی سرمایش یخچال به عوامل متعددی از گاز مبرد درون سیکل یخچال گرفته، تا شکاف موجود در لاستیک درب و یا تنظیمات کاربری یخچال، بستگی دارد. برخی از اشتباهات رایج نیز در بروز اتفاقات متداول یخچال چون کم شدن میزان سرمای یخچال، تاثیر گذارند.

یکی از این اشتباهات، قرار دادن غذاهای گرم در داخل یخچال است. اینکار سبب افت عملکرد دستگاه و کاهش میزان سرمای دستگاه می گردد. مورد دیگری که بسیار مغفول می ماند، تمیز کردن یخچال، بالاخص کویل های اواپراتور در پشت یخچال است. اگر هم به دلیل تنظیمات اشتباه ترموستات، یخچالتان مانند سابق سرد نمی کند، راه حل آن ساده است. بنابراین رفع اشکال در صورتی که مشکل بنا به علل ذکر شده پیش آمده، ساده است.

5. درب یخچال به درستی چفت نمی شود

پیش از آنکه درب یخچال را بررسی کرده و به دنبال عیب در ساختار آن باشید. بهتر است ببینید که مشکل چفت نشدن درب به چه دلیل پیش آمده است. ممکن است علت بروز مشکل ساده باشد. اگر یخچال تراز نباشد، درب ممکن است به درستی چفت نشود. همچنین، وظیفه اصلی کیپ کردن و چفت کردن درب، به لاستیک دور درب یخچال مربوط می شود. بنابراین ایراد در شل بودن لاستیک، کنده شدن آن و یا هر نقص دیگری نیز می تواند موجب چفت نشدن صحیح درب باشد.

در این مطلب، همچنان که با ما همراه بودید، به کمک توصیه و آموزش متخصصان کاراباما، برخی از مشکلات رایج یخچال را که به دلایل مشخصی به وجود خواهند آمد، بررسی کردیم و نحوه رفع و رجوع آنها را که به سادگی توسط خود شما و در منزل قابل انجام است، بیان کردیم.