به گزارش افکارنیوز،

اگرچه امروزه بازار خودرو ایران به زمین خلوت خودرو سازان چینی تبدیل شده است و خرید خودروهای کره‌ای و ژاپنی برای بسیار از افراد یک رویا محسوب می‌شود اما در کمتر از دو دهه قبل خودروهای لوکس ایران تنها شامل آلمانی‌ها و ژاپنی‌ها بود و کمتر کسی به خودروهای کره‌ای اهمیت می‌داد. در اواسط دهه 80 بازار خودروهای لوکس ایران بین دو ژاپنی رقیب یعنی نیسان ماکسیما و تویوتا کمری تقسیم شده بود و افرادی که می‌خواستند خودرویی بهتر از تولیدات وطنی سوار شوند یکی از این دو گزینه را انتخاب می‌کردند. خودروهای کیا حضور چشمگیری در بازار نداشتند و سوناتا تنها نماینده مهم کره‌ای‌ها در بازار ایران بود که البته با اقبال زیادی نیز بین مردم مواجه نشد. در همین زمان هیوندایی یک خودرو با ابعاد بزرگ‌تر، موتور حجیم‌تر و امکانات بیشتر نسبت به سوناتا را به بازار معرفی کرد. این خودرو که هیوندا آزرا داشت برای اولین بار توجه تعداد زیادی از خریداران خودروهای لوکس در ایران را به خودروهای لوکس کره‌ای جلب کرد.

 حالا حدود 12 سال از آن تاریخ می‌گذرد دو نسل دیگر نیز از هیوندای آزرا وارد ایران شده‌اند. در مدت بیشتر از یک دهه‌ای که از حضور این خودرو در ایران می‌گذرد، خریدوفروش هیوندای آزرا همواره یکی از بهترین انتخاب‌های موجود در بازار ایران محسوب می‌شده است. حتی زمانی که برای مدتی واردات این خودرو در ایران متوقف شد، بازار خرید و فروش هیوندا آزرا دست دوم در ایران بسیار داغ بود. شرایطی که امروزه هم دیده می‌شود و شما می‌توانید تعداد زیادی آگهی فروش هیوندا آزرا صفر و دسته دوم را در سایت دیوار مشاهده کنید که نشان دهنده پرطرفدار بودن این خودرو در بازار است. با ما همراه باشید تا با دلایل محبوبیت این خودرو در بازار ایران آشنا شویم.

کیفیت ساخت مناسب و ابعاد بزرگ

هیوندای آزرا کیفیت ساخت بسیار بالایی دارد و می‌توانید تا مدت‌های طولانی بدون هیچ دغدغه‌ای از آن استفاده کنید. این موضوع سبب شده است خرید هیوندای آزرا یک دهه قبل همچنان در بازار ایران پر طرفدار باشند. کیفیت متریال استفاده شده در این خودرو نیز همواره در زمان خود جزو بهترین‌های بازار بوده است و حس لوکس بودن را به خوبی به مشتریان منتقل می‌کند. اوج این مورد را می‌توانید در هیوندا آزراهای نسل جدید مشاهده کنید. علاوه بر این، هیوندا آزرا جزو سدان های بزرگ بازار ایران است و به دلیل ابعادی که دارد فضای بسیار خوبی نیز در اختیار صاحبان خود قرار می‌دهد. خودروهای بزرگ و خانوادگی در ایران طرفداران بسیار زیادی دارند و وقتی برچسب لوکس نیز روی این خودروها قرار بگیرد آن‌ها را به اهداف اصلی قشر خاصی از جامعه بدل می‌کند.

 

قوای فنی و شتاب مناسب

اولین سری از هیونداهای وارد شده به ایران به موتورهای 6 سیلندر 3.3 لیتری مجهز بودند که قدرت فراوانی تولید می‌کرد و باعث شده بود هیوندای آزرا شتابی در حدود 7 ثانیه داشته باشد. این شتاب و قدرت مناسب عاملی شده بود تا هیوندای آزرا را به عنوان یکی از بهترین خودروهای ایران بشناسند و علاوه بر خانواده‌ها، جوانانی که به دنبال رانندگی هیجان انگیز بودند نیز به این خودرو جلب شوند. البته در نسل‌های بعدی حجم موتور به 3.0 و در نهایت به 2.4 لیتر کاهش پیدا کرد؛ اما با این حال در هردو نسل هیوندای آزرا جزو سریع‌ترین و قوی‌ترین خودروهای زمان خود محسوب می‌شود. به این ترتیب قوای فنی و شتاب مناسب را باید یکی از اصلی‌ترین دلایل محبوبیت بالای هیوندای آزرا در ایران بدانیم.

 

امکانات رفاهی سطح بالا

حتی با گذشت این مدت طولانی از ورود اولین هیوندا آزراها به ایران، می‌توان از لحاظ امکانات فنی این خودروها را با خودروهای بسیار گرانقیمت امروز بازار مقایسه کرد. وجود امکاناتی مانند نمایشگر و مسیریاب رنگی در یک دهه قبل یک امتیاز بسیار مهم محسوب می‌شد که تنها در خودروهای لوکس و سطح بالای آن روزگار دیده می‌شد. کروز کنترل، انواع سیستم‌های هشدار دهند و لیست کاملی از امکانات ایمنی شامل 8 کیسه هوا تنها بخشی از امکانات این خودرو فوق العاده بود. بعد از آن نیز در هر نسل این امکانات به روز رسانی شد و حالا در نسل آخر این خودرو شاهد سطح بالاتری از امکانات هستیم. هرچند به دلیل افزایش شدید قیمت‌ها در حال حاضر قیمت هیوندای آزرا صفر به بیش از 1 میلیارد تومان رسیده است و برای اولین بار این خودرو باید بار رقبایی در بازار رقابت کند که امکانات بیشتر و بهتری دارند.

 

 

 

رپورتاژ آگهی ویرلن