بیماری های گوارشی دلیل بسیاری از مشکلات و بیماری های دیگر در بدن می باشند. آشنایی با سیستم گوارش بدن انسان به شما کمک خواهد کرد تا ریشه ی بسیاری از بیماری ها همانند مشکلات معده، ریفلاکس معده و همچنین هموروئید را بهتر درک کنید.

اصلاح روش زندگی و تغذیه، همچنین ورزش منظم در طول زندگی نقش بسیار مفیدی در سلامت فردی و اجتماعی دارد. اولین و بیشترین عامل در ایجاد این مشکلات، ژنتیک می باشد. بسیاری از نوزادان با اشکال در سیستم گوارشی به دنیا می آیند. ریفلاکس معده از جمله بیماری شایع بین نوزادان و حتی بزرگسالان می باشد.

اما دلایل دیگری نیز هستند که باعث بیماری های گوارشی می شوند، علاوه بر نقش محیط که توضیح داده شد، مصرف بسیاری از دارو ها باعث ایجاد اختلال در دستگاه گوارش بدن شده و باعث بروز مشکلات معده شوند از جمله: سوزش سر دل، نفخ، اسهال، درد معده و اسپاسم و گرفتگی معده. درمان این مشکلات شامل ترکیبی از داروها و تغییرات سبک زندگی می باشد. و در مواقع جدی پزشک با آندوسکوپی علت دقیق را تشخیص می دهد.

هموروئید که به آن بواسیر نیز گفته می شود، به علت متورم شدن رگ های موجود در مقعد و رکتوم تحتانی ایجاد می شود.  همانند رگ های واریسی که بیشتر در پاها به وجود می آیند. بواسیر می تواند در داخل رکتوم ایجاد شود که به آن ( بواسیر داخلی) می گویند و یا در زیر پوست اطراف مقعد (بواسیر خارجی) ایجاد شود.

حدودا از هر چهار بزرگسال، سه نفر دچار بواسیر می شوند. دلایل زیادی عامل این مشکل می باشند، اما اغلب علت آن ناشناخته است.

بسیاری از افراد با درمان های خانگی و تغییر سبک زندگی نیز تسکین می یابند. اما برای درمان قطعی هموروئید، خوشبختانه راه های بسیاری وجود دارد. با مراجعه به دکتر فوق تخصص گوارش می توان این بیماری را به راحتی تشخیص و درمان کرد.

11

سیستم گوارشی

 

علائم بواسیر خارجی:

خارش یا تحریک در ناحیه ی مقعد

درد یا ناراحتی در ناحیه

تورم در اطراف مقعد

خون ریزی

 

علائم بواسیر داخلی:

بواسیر داخلی در داخل رکتوم اتفاق می افتد. معمولاً دیده نمی شوند و یا آن را احساس نمی کنید و مقدار کمی باعث ناراحتی شما می شوند. اما عبور مدفوع از کنار آن می تواند باعث شود:

خونریزی بدون درد داشته باشید. یا مقدار کمی خون قرمز روشن مشاهده کنید.

هنگام دفع مدفوع، درد و سوزش ایجاد می شود.

 

مشکلات کبد

مشکلات کبد نیز جز بیماری های گوارشی محسوب می شود. توجه داشته باشید که یک اندام مهم و حیاتی در بدن می باشد. این ارگان دقیقا زیر دنده ی شما در سمت راست قرار دارد و وظایفی نظیر هضم غذا و خارج کردن مواد سمی از بدن را داراست.

این بیماری می تواند ارثی باشد. همچنین وجود عوامل دیگری مانند ویروس ها، استفاده از الکل و چاقی در ایجاد بیماری بسیار موثر می باشد.

با گذشت زمان، آسیب به این بافت باعث ایجاد زخم (سیروز) می شود که می تواند منجر به نارسایی این ارگان شود، که این یک وضعیت خطرناک برای زندگی فرد است.

علائم و نشانه های مشکلات کبد

علائم و نشانه ها شامل موارد زیر است:

زردی پوست و چشمها

درد و تورم شکم

تورم در پاها و همچنین مچ پا

خارش پوست

ادرار تیره رنگ

مدفوع کم رنگ، یا مدفوع خونین

ضعف و خستگی مزمن

حالت تهوع یا استفراغ

بی اشتهایی

کبودی بدن

توجه داشته باشید که ممکن است یک یا چند علائم گفته شده را داشته باشید اما به این بیماری دچار نباشید و علت های مختلف دیگری در ایجاد این علائم دخیل باشند. الزام مراجعه به فوق تخصص گوارش خوب در تهران یا شهر خود در صورت عدم بهبود و ادامه ی علائم غیر قابل انکار است و حتما باید به پزشک مراجعه کنید.

12

علائم مشکل کبد