به گزارش افکارنیوز،

برای شروع هر فعالیتی در هر کشوری نیاز به سازمان مربوطه آن فعالیت نیز احساس می شود. مثلا برای استفاده از نفت و استخراج ان نیاز به وجود سازمان نفت و وزیر و مسئولین مربوطه احساس می شود. در خصوص صنعت هواپیمایی نیز روال به همین صورت است. این صنعت که فعالیت خود را از دوران پهلوی آغاز کرده است زیرمجموعه سازمان راه و شهرسازی است.

اولین زمانی که هواپیمایی بر فراز ایران پرواز کرد و مردم توانستند هواپیما را با چشمان خود ببینند زمانی بود که هواپیمایی روسی در بندر انزلی سر هم بندی شد و بر فراز تهران به پرواز درآمد و چون در ایران فرودگاهی وجود نداشت در وزارت امور خارجه فرود به زمین نشست.

در سال 1304 ایران با عقد قراردادی با شرکت هواپیمایی آلمانی توانست تا 20 فروند هواپیما را وارد ایران کند و به مقاصد تهران، اصفهان، شیراز، مشهد و بوشهر به پرواز درآورد. پس از آن مرکزی برای آموزش خلبان های ایرانی شکل گرفت؛ که در نهایت این مرکز به سازمان هواپیمایی کشور تبدیل شد.

صنعت جهانی هواپیمایی که با نام ایکائو فعالیت می کند سازمانی است که مسئول عقد قراردادهای هوایی هر کشور و منطقه است. لذا سازمان هواپیمایی کشور که وظیفه ی رسیدگی به فرودگاه ها، راه های هوایی کشور، سیاست گذاری، برنامه ریزی، تدوین آیین نامه ها و عقد قراردادهای بین المللی هوایی را دارد با سازمان ایکائو همکاری می کند.

برای تهیه بلیط هواپیما خارجی از ایرلاین های مجاز و طبق قوانین سازمان هواپیمایی کشوری می توانید از این لینک اقدام کنید.

این سازمان در سال 1317 تحت عنوان مرکز آموزش خلبانی کار خود را با 2 کارمند و در طبقه ی پایینی شمس العماره آغاز کرد. پس از آن این مرکز به شرکت هواپیمایی کشور تغییر کاربری داد و در سال 1325 به فرودگاه مهرآباد منتقل شد. در سال 1328 این سازمان در مجلس به تصویب رسید و زیر نظر وزارت راه قرار گرفت.

امروزه این سازمان با اهداف نظارت بر سیستم حمل و نقل هوایی و تدوین قوانین و فراهم کردن امنیت هوایی و جلب رضایت مشتریان به فعالیت خود ادامه می دهد، و از این طریق به اقتصاد کشور کمک می کند. در واقع تمام شرکت های هواپیمایی کشور زیر نظر این سازمان به فعالیت خود ادامه می دهند.

در خصوص سایر وظایف این سازمان می توان به موارد زیر نیز اشاره کرد:

 • تدوین و نظارت بر اجرای مقررات در زمینه ایمنی و امنیت پرواز
 • بهبود سرویس دهی و ارائه خدمات سازمان هواپیمایی کشوری
 • گسترش تعاملات بین المللی در راستای افزایش کیفیت فعالیت های هوایی کشوری
 • ارائه آموزش های تخصصی به منظور توسعه منابع انسانی متخصص و مجرب
 • سیاست گذاری و برنامه ریزی برای توسعه حمل و نقل هوایی متناسب با نیاز بازار

2

همانطور که اعلام کردیم سازمکان هواپیمایی کشور تحت نظر سازمان هواپیمایی جهانی یعنی ایکائو فعالیت می کند، به همین دلیل این سازمان وظیفه دارد تا در جلسات و همایش های مربوط به این سازمان شرکت کند و در خصوص سیاست های خود از قوانین این سازمان پیروی کند.

علاوه بر این ها این سازمان وظیفه دارد تا پرسنل متخصص را پرورش دهد و بر عملکرد شرکت های هواپیمایی کشور نظارت مستقیم داشته باشد. این شرکت ها را از نظر استانداردهای ایمنی و خدمات بسنجد و برای آن ها گواهینامه فعالیت صادر کند. همچنین باید از ایمنی مسیرهای هوایی نیز اطمینان حاصل کند.

از جمله دیگر وظایف این سازمان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • نظارت بر عملکرد اجرایی فرودگاه ها
 • تدوین دستورالعمل های لازم در مورد امور امنیتی و عملیات زمینی و نظارت بر اجرای صحیح آن ها
 • نظارت و تایید هواپیماهایی که اجازه فعالیت در ایران را دارند
 • بررسی سوانح و حوادث هوایی و تعیین مسببین و اجرای مجازات های لازم
 • بررسی و تایید صلاحیت فرودگاه ها و نظارت بر عملکرد آن ها مطابق با استانداردهای بین المللی
 • بررسی و تایید صلاحیت مدیران و مسئولین فرودگاه های کشور
 • تایید صلاحیت دفاتر خدمات مسافرت هوایی و نظارت و ارزیابی مستمر و مداوم عملکرد آن ها
 • صدور، تمدید، تعلیق و لغو مجوز فعالیت دفاتر خدمات مسافرتی
 • برگزاری دوره های آموزش توجیهی مدیران فنی دفاتر مسافرت هوایی و اجرای آزموی های تخصصی مرتبط
 • برنامه ریزی جهت جایگزینی و کاهش عمر متوسط ناوگان هوایی کشور

3

این سازمان برای رسیدگی به اهداف مختلف خود و وظایفی که برعهده دارد دفاتر مخصوص و متفاوتی را تعیین کرده است تا به این موارد رسیدگی کنند. این دفاتر همراه با دفتر اصلی این سازمان در فرودگاه بین المللی مهراباد قرار گرفته است.

جهت رزرو بلیط هواپیما از https://www.tahagasht.com/flight/plane-ticket  می توانید استفاده کنید.