درمان بواسیر به روش‌های مختلفی انجام می‌شود. بواسیر ناراحت کننده و حتی دردناک است  به همین دلیل ممکن است شما از روی ترس روند بهبود و درمان آن را کنار بگذارید. درست است که هر کدام از روش­های درمان بواسیر نیاز به زمانی برای بهبودی دارند، اما برخی از روش‌ها نسبت به سایر روش­ها کمتر مشکل­ساز هستند. بهترین روش درمان این بیماری لیزر درمانی است که در کوتاه ترین زمان و بدون درد، خونریزی و ناراحتی انجام می‌شود.

در ادامه این مقاله، به بررسی روش لیزر درمانی برای بیماریهای آنورکتال میپردازیم و سپس درباره روشهای دیگر درمان بواسیر توضیح خواهیم داد.

41

درمان کیست مویی

درمان کیست مویی چگونه انجام می‌شود؟

بیماری کیست مویی برای بیماران و پزشکان یک چالش است. این عارضه دردناک که با عفونت های پوستی در شکاف عضلات گلوتئال در ناحیه کمر مشخص می‌شود، دارای عود 30 تا 40 درصد است. درمان کیست مویی با لیزر درمانی بی خطر است و به سرعت و بدون درد انجام می‌شود.

 

42

درمان فیستول

برای درمان فیستول چه روش‌هایی وجود دارد؟

درمان فیستول به روشهای مختلفی انجام میشود . برخی از پزشکان اکنون به جای قطع کردن کانال‌ها از پروب‌های لیزری برای بستن مجاری فیستول استفاده می‌کنند. لیزر درمانی جایگزین امیدوار کننده‌ای برای فیستولوتومی است زیرا احتمال بروز عوارض عمده، به ویژه بی اختیاری را کاهش می‌دهد.

43

درمان شقاق

بهترین روش درمان شقاق چیست؟

بهترین روش درمان شقاق ، لیزر درمانی است. شقاق یک نوع بریدگی در مقعد است که با درد، ناراحتی و خونریزی همراه است. با گذشت زمان ممکن است آسیب دیدگی شقاق، مزمن شود و درمان گسترده‌ای لازم داشته باشد. لیزر درمانی برای شقاق، 10 تا 15 دقیقه طول می‌کشد و بیماران با استفاده از بیهوشی ساده درمان می­شوند. در 90٪ موارد، درد بلافاصله از بین می‌رود و در 10٪ موارد ممکن است هفته‌ها طول بکشد تا زخم به طور کامل بسته شده و بهبود یابد.

انواع روش‌های درمان بواسیر کدام است؟

چندین نوع مختلف از عمل جراحی برای درمان بواسیر وجود دارد، که در زیر شرح داده می­شود:

درمان بواسیر با رابربند

این روشی برای درمان بواسیر و جلوگیری از خونریزی است. این روش شامل قرار دادن یک باند لاستیکی در اطراف تورم بواسیر است. این روش باعث می شود خون رسانی آن محدود شده و در نهایت باعث از بین رفتن بواسیر شود.

درمان بواسیر با انعقاد مادون قرمز

انعقاد مادون قرمز، خونریزی بواسیر داخلی که بیرون نزده است را می‌تواند متوقف کند. پزشک از یک جریان الکتریکی یا نور مادون قرمز برای ایجاد بافت اسکار روی بواسیر استفاده می‌کند. این بافت، خون رسانی به بواسیر را مجددا محدود خواهد کرد و باعث از بین رفتن آن می‌شود.

درمان بواسیر با اسکلروتراپی

در این روش پزشک یک محلول شیمیایی را به بواسیر داخلی تزریق می‌کند. در این روش ، ایجاد بی حسی عصبِ اطراف ناحیه بواسیر به تسکین درد کمک میکند . همچنین باعث می شود بافت اسکار ایجاد شده و بواسیر از بین برود.

درمان بواسیر با هموروئیدکتومی

جراح این عمل را در بیمارستان انجام می‌دهد که در آن بیمار با بی حسی نخاعی یا بی حسی موضعی برای عمل آماده میکند. جراح مقعد را باز می‌کند و بواسیر را به آرامی از بین می‌برد. جراح می‌تواند برش را با استفاده از انواع ابزارهای جراحی مانند قیچی جراحی یا لیزر انجام دهد.

44

درمان بواسیر

درمان بواسیر با استپلینگ

این روش به معالجه بواسیر داخلی که بزرگ شده یا مدت زمان طولانی وجود داشته است، کمک می‌کند. این روش نمی‌تواند بواسیر خارجی را درمان کند. جراح این روش را با استفاده از بی حسی انجام می‌دهد. در طی آن، جراح از دستگاه مخصوص استفاده می‌کند تا بواسیر را در موقعیت عادی از کانال مقعد خارج کند. این کار خونرسانی به بواسیر را محدود می‌کند و باعث می‌شود اندازه آن به آرامی کاهش یابد. برخی از تحقیقات نشان داده‌اند که استپلینگ بواسیر می‌تواند دردناکتر از هموروئیدکتومی سنتی باشد و ممکن است زمان بهبودی کمتری داشته باشد. با این حال در این روش، امکان بروز مجدد بیماری بیشتر است.

 

درمان بواسیر با لیزر

لیزر درمانی بهترین روش برای درمان بواسیر است. یکی از مزایای لیزر درمانی این است که پس از برداشتن بافت، بواسیر بسته می­شود. انجام جراحی به این روش دوره بهبودی را کوتاه می‌کند. این روش برای جراحی معمولا فقط به بی حسی موضعی احتیاج دارد. بنابراین، آنها معمولا در حدود دو ساعت بعد از  عمل می‌توانند از مرکز جراحی خارج شوند علاوه بر این، تحقیقات نشان داده است که بیماران بعد از عمل با لیزر، درد کمتری نسبت به هموروئیدکتومی تجربه می‌کنند. در یک مطالعه مشاهده شده است از 60 بیماری که لیزر درمانی را برای درمان بواسیر انجام می‌دهند، فقط چهار مورد نیاز به بستری مجدد در بیمارستان برای درد جدی یا تورم دارند.

 

ریکاوری بعد از درمان بواسیر با لیزر چگونه است؟

بعد از انجام عمل لیزر ، احتمالا در همان روز می‌توانید از مرکز جراحی خارج شوید. در حقیقت، اگر نیازی به آرامش کامل ندارید، ممکن است بتوانید طی چند ساعت به خانه بروید. درد جزئی در درمان بواسیر با لیزر معمولا پس از انجام این عمل کاملا طبیعی است. در این روش شما نیاز چندانی به مصرف مسکن ندارید با این حال، اگر درد داشتید، باید مسکن مصرف کنید.

 

کلینیک آنورکتال، مرکز درمان بیماری‌های آنورکتال

در کلینیک آنورکتال ، انواع بیماری‌های آنورکتال از جمله بواسیر، فیستول، کیست مویی، شقاق، زگیل و آبسه مقعدی زیر نظر پزشکان متخصص و با استفاده از جدیدترین روش‌های لیزر درمانی در کوتاهترین زمان و با کمترین درد و ناراحتی ، درمان می‌شود.