به گزارش افکارنیوز،

جاذبه های تاریخی و متعددی در شهر استانبول وجود دارد که توجه ها را به سوی خود جلب نموده است. یکی از جذاب ترین جاذبه هایی که در این شهر وجود دارد "بازار کاپالی چارشی" نام دارد. کاپالی چارشی بزرگترین بازار جهان است که در 64 خیابان گسترده شده است. این بازار بزرگ که در سده 15 میلادی به دستور سلطان محمد عثمانی شکل گرفت را می توان قدیمی ترین بازار فضای باز هم دانست. اگرچه در آن دوره بازار به شکل امروزه گسترده نبود ولی از اهمیت فراوانی برخوردار بود؛ در سده 17 میلادی مسئولان توانستند بخش های تکمیل نشده آن را کامل کنند و آن را در سطح جهانی مطرح نمایند.

بعد از گذشت چندین سال، به این دلیل که تمامی ساختمان های اطراف بازار سرپوشیده شده بودند، تصمیم گرفته شد که این بازار وسیع هم سرپوشیده شود و از همین رو تعدادی از ساختمان های اطراف که شامل کاروانسراها هم می شد، به کاپالی چارشی اضافه شدند و وسعتی چشمگیر را اشغال کردند که هم اکنون گردشگران تور ترکیه می توانند در بخش های مختلف آن به خرید بپردازند.

2

حدود 25000 نیروی کار در این بازار مشغول به فعالیت هستند و در واقع نقش به سزایی در اشتغال شهر داشته است. بازار کاپالی چارشی 4 هزار مغازه را در برگرفته که در میان آن ها اجناس و لوازم متعددی در معرض فروش قرار دارد. این بازار تاکنون دستخوش حوادث گوناگونی بوده اما همچنان پابرجا به فعالیت خود ادامه می دهد. قیمت اجناس در این مکان نسبتا مناسب است، اگرچه مغازه هایی با قیمت های بسیار بالا هم وجود دارند ولی اغلب آن ها قیمتی متعادل را بر روی اقلام و اجناس خود می گذارند.

3

رنگ های مختلفی که در نقشه این بازار نشان داده شده بیانگر بخش های گوناگون آن است که در زیر به آن ها اشاره می کنیم:

- زرد بازار طلا

- خاکستری بازار نقره

- قهوه ای بازار عتیقه جات

- بنفش بازار پارچه

- سبز بازار فرش

- آبی بازار دنیور

- صورتی بازار سوغات

- قهوه ای روشن بازار چرم

-نارنجی بازار مس

4

اغلب گردشگرانی که با تور استانبول راهی این شهر دوست داشتنی می شوند، بازدید از بازار بزرگ شهر را در برنامه های سفر خود قرار می دهند. در سال 2014 میلادی 91250000 نفر از این بازار دیدن کردند که سبب گشت عنوان پربازدیدترین جاذبه دنیا به آن اطلاق گردد.

اگرچه بازارها و مراکز خرید موجود در شهر آنتالیا به وسعت این بازار نیستند ولی توریست های تور آنتالیا می توانند در میان آن ها اجناسی با قیمت مناسب خریداری نمایند.