بالابر خانگی و بالابر مغازه

در موارد زیادی لازم است تا بار یا افراد در ارتفاع جابجا شوند، مطمئناً این کار بسیار سخت و طاقت فرساست؛ بنابراین می‌بایست از وسایل کمکی نظیر بالابرها و آسانسورها استفاده نمود. چنین وسایلی از دیرباز مورد استفاده قرار گرفته‌اند برای نمونه در متون تاریخی آمده است که یک معمار اروپایی حدود بیست و شش سال قبل از میلاد از وسایلی برای انتقال وسایل مختلف در ارتفاع نام برده است.

کار ساخت بالابرهای امروزی از دهه‌های اخیر آغاز شده است؛ در سال 1920 میلادی متخصصان کشور سوئد از آن در پشت برخی از کامیون‌ها برای انجام برخی از کارها در ارتفاع استفاده کردند. در ادامه انواع و اقسام آنها توسط کشورهای مختلف ایجاد شدند که روز به روز پیشرفت کردند و از ضعف‌های آن‌ها کاسته شد و قدرت و کارایی بهتری پیدا کردند تا به امروز که صنعت آسانسور و بالابر یکی از پیشرفته‌ترین صنایع می‌باشد و به بسیاری از کارهای صنعتی، ساختمانی و ... سهولت و سرعت بخشیده‌اند.

در این مقاله قصد داریم به طور تخصصی راجع به این وسیله بحث نماییم. در ادامه مطلب دو نوع از انواع پرکاربرد این وسیله یعنی بالابر مغازه و بالابر خانگی را مورد بررسی قرار می‌دهیم، در پایان هر بخش نیز نکاتی را راجع به خرید، نگهداری و قیمت انواع آنها ذکر می‌نماییم؛ با ما همراه باشید.

بالابر و انواع آن:

در ابتدای بحثمان تعریفی از بالابر را ذکر می‌کنیم:

در واقع دستگاهی است که برای جابجایی بار یا افراد در ارتفاع استفاده می‌شود.

بالابرها از لحاظ برخی فاکتورها در دسته‌بندی‌های مختلفی جای می‌گیرند که در ادامه برخی از آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

این وسیله از لحاظ نحوه‌ی انجام عملیات بالا و پایین رفتن به چهار دسته تقسیم می‌شوند: نوع اول هیدرولیک می‌باشد که نیروی مورد نیاز آن توسط سیستم هیدرولیک تأمین می‌شود. سیستم هیدرولیک یک نوع سیستم در علم مکانیک است که در آن نیروی مورد نیاز بسیاری از وسایل با استفاده از سیالات تأمین می‌گردد. این نوع بالابر یکی از مطمئن‌ترین انواع این وسیله می‌باشد.

نوع دوم، بالابرهای زنجیری می‌باشند که با استفاده از زنجیر و وینچ حرکت می‌کند.

بالابر کابلی نیز نوع دیگر می‌باشد که توسط کابل و وینچ، عملیات بالا و پایین رفتن را انجام می‌دهد.

نوع آخر نیز بالابر نفر می‌باشد که بیشتر برای فراهم کردن امکان دسترسی موقت مورد استفاده قرار می‌گیرد.

این وسیله علاوه بر طبقه‌بندی از نظر نحوه‌ی عملکرد، طبقه‌بندی‌های دیگری دارند که با توجه به گسترده بودن مباحث مرتبط به آن‌ها، ما در این بخش طبقه‌بندی بالابرها را فقط از نظر نحوه‌ی عملکرد مورد بررسی قرار دادیم.

51

 

بالابر مغازه:

در این بخش یکی از پرکاربردترین بالابرها، یعنی بالابر مغازه را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

بسیار از فروشگاه‌ها دارای انبارهایی در طبقه‌های بالا یا پایینی خود می‌باشند و لازم است که به طور مرتب اجناسی که به اتمام می‌رسند از انبار وارد فروشگاه شوند. این کار، کار راحتی نیست و لازم است که مکرراً پله‌های زیادی طی شود تا اجناس از انبار به مغازه برسند، بنابراین باید به دنبال راه‌های بهتری برای انتقال اجناس از انبارهای طبقه‌های بالایی یا پایینی به قفسه‌های فروشگاه بود؛ یکی از بهترین راه‌ها استفاده از بالابر مغازه می‌باشد که در این بخش می‌خواهیم مواردی را راجع به آن ذکر نماییم.

بالابر مغازه در انواع مختلفی وجود دارد که یکی از بهترین انواع آن‌ها مدل هیدرولیکی می‌باشد. مدل هیدرولیکی دارای مزایای بسیاری می‌باشد، برخی از این مزایا عبارتند از متغیر بودن نیروی وارد شده و افزایش دادن نیرو در حین انتقال، ایمنی بسیار بالا، مکانیزم بسیار ساده، عملکرد دقیق، سیستم منعطف و ... .

قیمت بالابر مغازه با توجه به نوع آن و قطعاتی که در آن به کار رفته متفاوت می‌باشد. برای نمونه یکی از فاکتورهای تأثیرگذار در قیمت آن، سیستم عملکرد آن می‌باشد.

در خرید این وسیله باید نهایت دقت را داشت و یک انتخاب با کیفیت داشت چرا که این وسایل در کسب و کار نقش بسیار مهمی ایفا می‌کنند و عدم توجه به آن‌ها ممکن است موجب ایجاد شدن مشکلات فراوانی گردد؛ بنابراین می‌بایست در خرید خود دقت داشت و خرید خود را از یک فروشنده‌ی معتبر انجام دهیم تا علاوه بر انتخاب با کیفیت و مطمئن، خرید ما دارای پشتیبانی قوی‌ای نیز باشد.

شرکت ایران بالابر یکی از معتبرترین فروشندگان بالابر در ایران می‌باشد که با بیش از ده سال سابقه‌ی فعالیت در این حوزه توانسته است به یکی از معتبرترین شرکت‌های فروشنده این صنعت تبدیل شود. می‌توانید با مشاوره گرفتن از متخصصان مجرب شرکت ایران بالابر، ابهامات خود را مرتفع نمایید و بهترین گزینه را انتخاب کنید.

52

 

بالابر مغازه:

 در بخش پایانی مقاله می‌خواهیم به یکی دیگر از بالابرهای پرکاربرد یعنی نوع خانگی بپردازیم.

در ساختمان‌هایی که از قبل ساخته شده‌اند و فاقد آسانسور می‌باشند و جایی برای قرار گرفتن آسانسورها در آن‌ها تعبیه نشده است، در صورتی که با مشکل رفت و آمد دشوار روبرو شده باشند مشکلات فراوانی دارند. در این خانه‌ها در صورتی که بخواهیم تغییراتی در ساختمان ایجاد نماییم هزینه زیادی باید بپردازیم و علاوه بر این به زمان زیادی نیازمندیم. بهترین گزینه در این گونه مواقع استفاده از بالابر خانگی می‌باشد.

این نوع دارای مزایای فراوانی می‌باشند که برخی از آن‌ها عبارتند از: نصب بسیار آسان و در کوتاه‌ترین زمان (بر خلاف نصب آسانسور که هزینه زیادی دارد و نصب آن نیاز به زمان بالایی دارد)، هزینه تعمیرات و نگهداری بسیار پایین، قابلیت کار کردن با برق تک فاز خانگی، ایمنی و اطمینان بالا و ... .

53