پس از اجرای سفت کاری ساختمان مانند اجرای سازه، ساخت دیوارها، نصب درها و پنجره ها، به منظور زیبا شدن فضاهای داخلی و افزایش بهداشت و تمیزی محیط، روی عناصر سفت کاری با مواد و مصالح مناسب پوشانده می شود. اندودها و مالت های گچی یکی از قدیمی ترین مصالح برای پوشش سطوح داخلی و حتی نماهای خارجی بنا در ایران بوده است. گچکاری جز کارهای اولیه در طراحی داخلی ساختمان محسوب می‌شود. برای اینکه بتوانید هر کار تزئینی را روی دیوارها و سقف خانه و ساختمان انجام دهید، باید این سطوح گچ کاری شده باشد. هرچند گچ کاری ساختمان مهارت ساده‌ای نیست؛ ولی شما هم می‌توانید این مهارت را با مطالعه و تجربه، کسب کنید. در ادامه به آموزش گچکاری نگاهی کوتاه میشود.

1

ابزار به دو بخش تقسیم میشود:

بخش اول: ابزار گچکاری

بخش دوم: ابزار گچبری

ابزار گچکاری عبارتند از:

1-‌ماله 2-‌شمشه 3-‌الک 4-‌شاقول 5-‌ریسمان کار 6-‌تراز 7-‌کاردک 8-‌تیشه چکشی

کاربرد ابزار گچکاری:

1-‌ماله: این وسیله بر چند قسم است:

1-1-‌ماله جهت آسترکاری، گچ و خاک

2-1-‌ماله جهت آسترکاری بوم کار

3-1-‌ماله جهت کشته کشی

4-1-‌ماله جهت پرداخت روی کشته

5-1-‌ماله کوپله که (دم آن گرد است) برای گچ‌اندازی سقف‌های قوس‌دار و کاسه و... به کار می رود

2-‌شمشه: در اندازه‌های مختلف وجود دارد و از آلیاژ آلومینیوم یا پروفیل است.

3-‌الک: جهت سرند کردن گچ به کار می رود.

4-‌شاقول: جهت شُوِل کردن دیوارها و نبش‌های کار به کار می رود.‌

‌5-‌‌ریسمان کار: کاربرد زیادی دارد. مثلاً بجای اینکه بر روی دیوار خط کشی کنند، ریسمان را رنگی کرده و وقتی بر سطح کار می گذارند در جای خود اثر می گذارد.

2

گچ کاری روی دیوار چگونه انجام می‌شود؟

یکی از اصلی‌ترین ابزارهای گچ‌کاری ماله نام دارد. برای کار با ماله، باید نحوه‌ی صحیح قرارگیری آن را در دست بدانید. مقداری از گچ را با ماله بردارید و به‌صورت زاویه‌دار روی دیوار و در یک جهت بکشید. گچ را کاملا روی دیوار صاف کنید؛ ممکن است نیاز باشد چندین بار ماله را روی سطح موردنظر بکشید تا کاملا صاف شود. بعد از نیم ساعت، رطوبت گچ تا از بین می‌رود؛ در این حالت باید با ماله رطوبت بیشتری را روی سطح اعمال و این کار را دو الی سه بار تکرار کنید.

3

مراحل اجرای اندود گچ وخاک و گچ روی دیوار

برای اجرای اندود نهایی و آماده کردن سطح دیوار برای اجرای نازک کاری نهایی مانند اجرای نقاشی یا نصب کاغذ دیواری، باید بستر الزم برای اجرای اندود گچی آماده شود. در زیر مراحل اجرایی آماده سازی سطح دیوار نشان داده شده است.

1 بررسی نقشه و مترة کار؛

2 تهیة مصالح و وسایل الزم؛

3 آماده سازی سطح دیوار برای اجرای آستر؛

4 اجرای الیة آستر

5 اجرای اندود گچی؛

6 اجرای سفیدکاری