به گزارش افکارنیوز،

یکی از مهم‌ترین عوامل به وجود آورنده آسایش در زندگی‌های امروزی، درب‌ها و تکنولوژی مورد استفاده در آن‌ها است. امروزه انواع درب‌های اتوماتیک شیشه‌ای، به عنوان پرکاربردترین انواع درب در اغلب مجتمع‌های مسکونی و تجاری، هستند؛ اما نکته مهم در مورد این نوع درب‌ها، قطعات و تجهیزات مورد نیاز برای بهره‌برداری از آنها است و از آنجایی که درب‌های اتوماتیک به صورت مستمر، موارد استفاده زیادی دارند، توجه به کیفیت و استاندارد این نوع قطعات کاملاً ضروری است که البته تهیه این نوع تجهیزات با مراجعه به فروشگاه‌های معتبری مانند ایران اتوماتیک دُر، کار چندان دشواری به نظر نمی‌رسد. از جمله مهم‌ترین تجهیزات مورد استفاده در مجموعه درب‌های اتوماتیک شیشه‌ای، اپراتورهای درب‌های کشویی و تلسکوپی و همچنین موتور درب‌های زیر سقفی یا سکشنال هستند. شاید از نظر شما با وجود این تجهیزات، قیمت درب اتوماتیک به صرفه به نظر نیاید، اما در ادامه به معرفی و مزایای این تجهیزات خواهیم پرداخت.

معرفی اپراتور درب کشویی

اپراتور درب کشویی یکی از مهم‌ترین بخش‌ها برای درب اتوماتیک به شمار می‌رود که این تحت عنوان درب بازکن نیز شناخته می‌شود و امکان تهیه آن از برندهای مختلف ایرانی و خارجی در بازار وجود دارد. اپراتور درب کشویی، دستگاهی است که کلیه عملیات‌ مربوط به درب اتوماتیک مانند توقف، باز و بسته شدن درب‌ها را تحت کنترل خود دارد. در واقع موتور و کلیه اجزا مربوط به درب کشویی در یک باکس قرار داده شده و شیشه‌های مربوط به درب کشویی نیز بر روی آن قرار می‌گیرد که این مجموعه را اپراتور درب کشویی می‌گویند.

ساختار و کاربرد اپراتورهای درب کشویی

ساختار این دستگاه متشکل از یک موتور الکتریکی، یک تسمه و یک بوبین است که دارای عملکردی به این نحو است که هنگام قرار گرفتن فرد در مقابل سنسور یا چشمی، موتور هوشمند اپراتور درب کشویی، شروع به کار می‌کند و تسمه با کمک بوبین شروع به چرخیدن نموده و باعث حرکت براکتها و گشودن درب‌ها می‌شود. در حقیقت مجموعه‌ای از قطعات که عملکردی اتومات دارند، به حرکت لنگه‌های درب، کمک می‌کند. محل نصب آن بر روی قسمت بالای درب‌های کشویی قرار دارد و برنامه‌ریزی کلی و عملکرد اپراتور درب کشویی، دربرگیرنده سه حالت؛ اتوماتیک، توقف باز و توقف بسته است.

موتور درب سکشنال

درب سکشنال یکی از بهترین طراحی‌های درب اتوماتیک و تجهیزات ساختمانی محسوب می‌شود که به لحاظ نوع ساختار چندین قسمتی و متشکل از پنل و نحوه قرارگیری آن بر روی هم تحت همین نام شناخته می‌شود. درب اتوماتیک سکشنال یا زیر سقفی نیز از لوازم و قطعات مختلفی تشکیل شده است که مهم‌ترین بخش آن، موتور درب سکشنال است. نحوه طراحی باز شدن درب‌های سکشنال به صورت عمودی و محل قرارگیری آن در زیر سقف است به طوری که هیچ فضایی توسط آنها اشغال نمی‌شود. برای این فرایند و باز شدن یا جمع شدن صفحات این نوع درب‌ها در زیر سقف، نیرویی مورد نیاز است که توسط موتور درب سکشنال، تأمین می‌گردد.

61

عملکرد موتور درب سکشنال

عملکرد آن را می‌توان تا حدودی متمایز از سایر درب‌های اتوماتیک دانست. چرخ‌دنده‌هایی در بالای موتور قرار داده شده است که باعث انتقال نیرو به تسمه‌هایی که در اطراف آن قرار دارد می‌شود. تسمه نیز به بازوی منحنی شکلی اتصال دارد که باعث حرکت درب به بالا یا پایین خواهد شد. نیروی موتور درب سکشنال، با توجه به وزن درب و اندازه آن، متفاوت است که دقت در انتخاب نوع موتور در میزان فشاری که بر روی آن وارد می‌شود اثرگذار بوده و عدم توجه به این موضوع باعث کوتاه شدن عمر موتور و اختلال در عملکرد آن، گردد.

مشخصات موتور درب‌های زیر سقفی یا سکشنال

نوع موتوری که برای استفاده در این نوع درب‌های زیر سقفی مورد استفاده قرار می‌گیرد از نوع یک‌طرفه و کاملاً اختصاصی برای این نوع از درب‌های اتوماتیک طراحی شده است. طرز کار این نوع درب اتوماتیک به گونه‌ای است که با کمک موتور درب سکشنال زیر سقفی، برخوردار از یک سیستم بالارونده می‌شوند. محل نصب و قرارگیری آن، بر روی سقف پارکینگ یا محل مورد نظر است. این موتورها دارای انواع و قدرت‌های مختلفی هستند که متناسب با نوع کارایی، مورد استفاده قرار می‌گیرند. مثلاً موتور درب سکشنال که دارای کاربردهای صنعتی هستند از توان و حتی سرعت بالاتری نسبت به موتور درب پارکینگی برخوردار هستند. برای اطلاع از موتور متناسب با درب سکشنال خود می‌توانید به شرکت ایران اتوماتیک دُر، مراجعه نمایید.

62

اپراتور درب شیشه‌ای تلسکوپی

یکی از قطعات مهم برای نوع دیگری از درب‌های اتومات، اپراتور درب شیشه‌ای تلسکوپی است. این محصول از نظر ساختار، متشکل از شش بخش بوده که دو قسمت از آن، همان لت‌های شیشه‌ای است که به عنوان ورودی درب بوده و در هنگام باز شدن، به کناره‌های سمت چپ و راست درب حرکت می‌کنند. دو قسمت دیگر نیز هرکدام محل قرارگیری بخش‌های متحرک بوده و حرکت آنها در پی قسمت‌های ثابت درب است. برخورداری از کنترل مناسبی که اپراتور درب شیشه‌ای تلسکوپی نسبت به دیگر اپراتورهای مورد استفاده در درب‌های اتوماتیک، از خود به نمایش می‌گذارد در مواقع خروج‌های سریع بسیار مناسب و اطمینان‌بخش به نظر می‌رسد. از این رو، بسیاری از شرکت‌ها، علاقه‌مند و متقاضی استفاده از این نوع اپراتور برای درب‌های اتوماتیک خود هستند.

عملکرد اپراتور درب‌های تلسکوپی

اپراتور درب شیشه‌ای تلسکوپی نیز عملکردی همانند سایر درب‌های اتوماتیک افقی دارند. در داخل این اپراتور، سنسوری قرار داده شده است که می‌توان فاصله تشخیص را در آن از 30 تا 280 میلی‌متر، تغییر داد. همچنین مقدار استفاده از عرض ورودی، دو سوم است و یک سوم دیگر آن به صورت ثابت در دو طرف چپ و راست درب قرار دارد. در هنگام باز شدن درب، دو بخش متحرک که شامل چهار لت شیشه‌ای است با جمع شدن بر روی یکدیگر، در نهایت روی لت‌های ثابت درب قرار می‌گیرند. این عملکرد تا حدود زیادی به درب‌های اتوماتیک کشویی، نزدیک بوده و تنها وجه تمایز آن‌ها مربوط می‌شود به نقشی که اپراتور درب شیشه‌ای تلسکوپی بر روی گشودن دو سوم درب از خود نشان می‌دهد.

63

مجموعه ایران اتوماتیک در

شرکت ایران اتوماتیک دُر یکی از شرکت‌های باسابقه در زمینه سیستم‌های اپراتور و موتور درب‌های اتوماتیک است که با داشتن سابقه‌ای نزدیک به 16 سال، توانسته است با کیفیت‌ترین قطعات مورد نیاز در صنعت درب‌های اتوماتیک ساختمانی و صنعتی را عرضه نماید. تجارب مدیران ایران اتوماتیک دُر به همراه تخصص کارکنان، باعث کسب اطمینان و رضایت هر چه بیشتر همه مشتریان در هر جایگاهی به این مجموعه شده است. همچنین ارائه بهترین خدمات و پشتیبانی لازم از محصولات ارائه شده باعث جلب اعتماد و نظر همه افراد و کارشناسان شده است.

64