انتخاب ظروف پذیرایی برای هر بانوی خوش سلیقه ای یکی از مهم ترین و اصلی ترین اصول پذیرایی در مهمانی ها است. امروزه با توجه به گسترش رفت و آمد ها بین خانواده ها، آن ها همواره در تلاش هستند تا از بهترین ظرف پذیرایی شیک استفاده کنند، مانند ظرف شیرینی خوری و ... به همین دلیل تقاضا برای ظرف پذیرایی جدید بین مشتریان افزایش داشته و همین امر باعث شده تا کارخانه های تولید کننده ظروف پذیرایی به دنبال ارائه بهترین و بروز ترین طرح ها برای ظروف خود باشند.

مهمترین اصل یک ظرف پذیرایی شیک

یکی از مهمترین ویژگی هایی که یک ظرف پذیرایی شیک باید داشته باشد، می تواند زیبا بودن، پاکیزگی و منحصر به فرد بودن طرح آن باشد. همانطور که شاید شما هم بدانید خوردن و پذیرایی در ظروف زیبا تر همیشه مورد پسند همه سنین و افراد یک خانواده است. به این معنی که وقتی شما یک شیرینی تازه و خوشمزه را داخل ظرف شیرینی خوری زیبا سرو می کنید، خوشمزه تر به نظر می رسد و باعث می شود تا هرکسی میل به تست کردن آن را داشته باشد. پس هم از نظر زیبایی کاربرد دارد و مهمانی شما را جلوه بهتری می بخشد و هم اشتهای مهمان های شما را باز می کند.

1

ظروف پذیرایی

ویژگی بعدی که ظرف پذیرایی جدید باید داشته باشد سبک بودن و راحتی در حمل کردن آن است. مثلا فرض کنید که شما میوه ها را در یک ظرف کریستالی بسیار سنگین بچینید، در آن صورت دیگر قادر به تعارف کردن به مهمان ها نیستید و نمی توانید ظرف به آن سنگینی را بلند کنید. برای پذیرایی شیرینی هم ظرف شیرینی خوری نباید آنقدر سبک باشد که با سنگینی محتویات داخل آن به یک طرف خم شده و بریزد. پس همیشه هنگام انتخاب ظروف پذیرایی آن را در دست بگیرید و سنگینی و سبکی ظرف را به خوبی بسنجید.

مورد بعدی می تواند جنس مواد به کار رفته در ظروف پذیرایی باشد. گاهی شما اقدام به خریدن یک ظرف پذیرایی جدید می کنید اما بعد از مدتی استفاده و چند بار شست و شو می بینید که ظرف شما بسیار کدر شده و زیبایی و درخشندگی قبل را ندارد. این می تواند به دلیل استفاده از مواد نامرغوب و بازیافتی برای ساخت ظروف پذیرایی باشد. پس همیشه در انتخاب ظرف پذیرایی شیک دقت کنید که حالت شفافیت و درخشان بودن در همان لحظه خرید را داشته باشد که بعد از مدتی کدر نشود.

2

ظرف شیرینی خوری

انواع ظروف پذیرایی از نظر جنس

امروزه انواع زیادی از ظرف پذیرایی شیک با جنس های مختلف در بازار عرضه می شوند، که هر کدام از این جنس ها ساختارهای مختلفی دارند و همچنین قیمت های متقاوتی هم دارند. با توجه به گران شدن برخی ظرف های پذیرایی جدید ، بسیاری از شرکت ها اقدام به ساخت ظروف پذیرایی بی کیفیت می کنند. که از نظر اقتصادی تا حدودی مقرون به صرفه تر می باشد. این مقرون به صرفه بودن می تواند گاهی ما را گول بزند، چون این ظرف ها ممکن است از نظر ظاهری بسیار زیبا و شیک باشند اما در باطن از مواد نامرغوب و حتی بازیافتی ساخته شده اند که بعد از مدتی ظاهر اصلی خود را آشکار می کنند. اما ظروف آنتیک هم در بسیاری از فروشگاه ها و سایت های اینترنتی قابل سفارش و خریداری هستند. در ادامه به تعدادی از این ظروف اشاره خواهیم کرد.

 

ظروف پذیرایی کریستالی

امروزه ظرف پذیرایی کریستالی هم نوعی ظرف پذیرایی شیک به حساب می آید. این ظرف ها زیبا، خاص و مورد پسند همه نوع سلیقه ای هستند. چه آنهایی که دوست دار ظروف ساده و خاص هستند، چه آن هایی که کمی تجملاتی تر و دوستدار ظروف طرح دار و پر نقش و نگار هستند. یکی از مزیت های ظروف کریستالی کدر نشدن و شیک بودن آن بعد از گذشت مدت زمان طولانی است. اما یکی از مضررات این ظروف می تواند شکننده بودن آن ها در اثر ضربات شدید باشد.

3

ظرف شیرینی خوری رزینی

ظروف رزینی یکی از جدید ترین و مدرن ترین تکنیک های ساخت ظروف پذیرایی می باشد. این ظرف ها از ترکیب چوب و مواد رزینی ساخته شده و توسط دستگاه های پیشرفته ساخت و پرداخت شده و داخل کوره تثبیت می شوند. بسیار زیبا و خاص هستند و امروزه حسابی مورد توجه قرار گرفته اند.

ظرف پذیرایی جدید مسی

همانطور که از اسمش پیداست این ظروف از مس یا لعاب مس ساخته می شود. این ظروف معمولا جزء دسته دوم ظروف پذیرایی یعنی ظروف آشپزی و غذا خوری قرار دارند. همانطور که پیش تر اشاره کردیم، ظروفی که از خود آلیاژ مس ساخته می شوند جنسی سنگین تر، مقاوم تر در برابر ضربه و زیبا و اصیل دارند اما به دلیل گران بودن مس کارخانه ها از لعاب مس برای ظروف فلزی استفاده می کنند که ظاهری مشابه به مس اما بسیار سبک تر و با مقاومت کمتر هستند.

به طور کلی ظرف پذیرایی مسی که می تواند شامل کلیه وسایل آشپزی مثل: قابلمه و ماهیتابه و کلیه وسایل غذا خوری مثل بشقاب و لیوان ، که جزء ظروف مقاوم و با طول عمر بالا دسته بندی می شوند.  

4

ظروف مسی

ظرف پذیرایی آرکوپال

ظروف پذیرایی آرکوپال هم معمولا مانند مس جزء دسته غذا خوری به حساب می آیند. این ظروف معمولا چینی و شامل کلیه وسایل غذا خوری به صورت ست می باشند. ظروف آرکوپال در تمامی خانه ها جای دارد و جزو یکی از ظروف غذا خوری مقرون به صرفه و دم دستی می باشد. هرچند که آرکوپال های شیک فرانسوی هم در بازار وجود دارند که بسیار گران قیمت و ست های منحصر به فردی دارند. اما ظروف ایرانی یه چیز دیگست.

 

5

آرکوپال

 

انواع ظروف پذیرایی

ظروف پذیرایی همیشه شامل یک دسته بندی خاص نیستند. این ظروف می توانند دسته بندی های گسترده ای از جمله پذیرایی، مهمانی، دم دستی و حتی کادویی داشته باشند که در ادامه مختصر توضیحی درباره آنها می دهیم.

ظروف پذیرایی مجلسی می تواند شامل ظرف میوه خوری پایه دار یا کوتاه باشد که معمولا با پیش دستی ها ست هستند. همچنین می توان به ظرف شیرینی خوری که دارای ابعاد مختلف پایه دار و بدون پایه است اشاره کرد. ظرف آجیل خوری را نباید از قلم انداخت که معمولا با کاسه های آجیل خوری ست هستند.

ظروف غذا خوری هم یکی دیگر از دسته های ظروف پذیرایی می باشد که شامل لیوان، پارچ، بشقاب، دیس و ... است.

حرف آخر

در نتیجه تنوع ظرف پذرایی جدید هر روز در بازار در حال گسترش و پیشرفت است. ما به شما توصیه می کنیم که با توجه به کاربرد ظرف مورد نظر و در نظر گرفتن همه جوانب اقدام به تهیه مناسب ترین ظرف پذیرایی برای منزل خود یا کادو دادن به عزیزانتان کنید.