به گزارش افکارنیوز،

بازی های فکری همیشه می توانند سبب رشد و پرورش بخش های مختلف ذهن کودک مان شوند؛ هنگامی که کودک در سنین مختلف بازی های متفاوت فکری را تجربه می کند، به طرز قابل توجهی، آمادگی لازم برای رو در رویی با مشکلات و موانع زندگی را پیدا می کند اما از طرفی دیگر، آگاهی والدین نسبت به اهمیت بازی های فکری و تاثیر آن بر رشد روانی و فکری کودک، امری ضروری است.

بازی های فکری جذاب و مهیج به سادگی می توانند باعث درگیر شدن ذهن کودک شوند و او را وادار به تخیل، تفکر و تجزیه و تحلیل کنند. در نتیجه، این گونه بازی ها، موجب افزایش هوش کودک مان می شوند.

محققان اعلام کرده اند که خلاقیت کودکان زمانی که به مهد کودک می روند حدود ۱۰۰ است و این خلاقیت، رفته رفته با بزرگ شدن کودکان کم تر و کم تر خواهد شد تا در نهایت در بزررگسالان به عددی زیر ۱۰ می رسد. حال اگر می خواهید کودکان خلاق و باهوشی داشته باشید، به آن ها بیاموزید که جطور بازی کنند، زیرا بازی فکری اهمیت زیادی در آینده آن ها خواهد داشت.

بازی های تخته ای، فرصت یادگیری زودرس را به کودکان می دهد.

حتی بازی های ساده مانند بازی مارپله به بازیکنان کمک می کند تا پله ها را بشمارند، فضاها را بشمارند و هماهنگی چشم و مهارت در کنار مهره و تکه های اطراف زمین بازی، کمک می کند تا آن ها مهارت های شان را،‌ توسعه دهند. بعلاوه، یادگیری صبر کردن تا رسیدن نوبت و پیروی از قوانین هر مسابقه، درس های مهمی است که کودکان با بازی کردن می آموزند.

بازی های هیجانی، به افزایش توجه و تمرکز کودک کمک می کند.

بازی های هیجانی، بدون هیچ وقفه ای انجام می شود و نیاز به تمرکز کودک شما بر روی بازی دارند، این می تواند به افزایش توجه کودکان کمک کند. اما یادتان نرود برای افزایش بهره وری از مزیت های بازی های فکری باید با هم متحد باشید. اگر در حال بازی کردن با خانواده تان هستید، حتما یک بازی را بدون اینکه تلفن همراه خود را چک کنید به اتمام برسانید؛ انجام یک بازی فکری بدون وقفه های متعدد، به طولانی تر شدن روند کاهش توجه کودکان، در جهانی که پر است از حواس پرتی های دیجیتالی کمک بسیار زیادی می کند.

بازی های آموزشی، بر روی تقویت ذهن کودکان تمرکز دارد.

بازی های آموزشی، می تواند یک راه هوشمند و آگاهانه برای کمک به دانش آموزانی باشد که بر روی پرورش مهارت هایی که هر روز با آن دست و پنجه نرم می کنند، کار کند. در همین حال، بازی های که بازیکنان به طور همزمان با هم بازی می کنند، کودک شما مجبور است همه چیز را به خاطر بسپارد (چه کسی چه کاری انجام داد و غیره)، همین کار باعث تقویت هوش کودکان می شود و همه این اتفاقات زمانی می افتد که کودک شما سرگرم بازی کردن است.

بازی های فکری گروهی، تاثیر کار گروهی را به کودک شما می آموزند.

بازی های فکری گروهی، اغلب شامل پیام هایی در رابطه با افزایش سطح هوشی کودکان ارائه می دهند، شانس آن ها می تواند در یک لحظه تغییر کند، بهتر یا بدتر شود. بازی های گروهی، روش بسیار خوبی برای تشویق بچه ها به همکاری و مشارکت با یکدیگر در سنین مختلف است. برای مثال بازی روپولی، می تواند تمام اعضای خانواده را به چالش بکشد.

11

بازی های کارتی، در افزایش ارتباطات کودکان تاثیر گذارند.

همه می دانیم این روزها، فناوری به همه زمینه های زندگی ما و کودکان مان وارد شده است. حتی بازی های موبایلی و رایانه ای هم جای خود را به بازی های شادی داده است که قدیم تر ها انجام می شد. بازی های کارتی به ما کمک می کنند تا در جمع های دوستانه و خانوادگی به هم نزدیک تر شویم و بیشتر با هم صحبت کنیم. بازی های کارتی مانند بازی اونو عموما گروهی هستند و همین باعث می شود برای چند دقیقه ، تلفن های همراه مان را کنار بگذاریم و لحظات شادی را دور از دنیای دیجیتال و در کنار دوستان و خانواده بگذرانیم.

بازی های ساختنی، ارتباط مستقیم با اعتماد به نفس و افزایش دقت کودکان.

احتمالا این فکر به ذهن شما هم رسیده است که بازی های ساختنی مانند بازی جنگا یا برج هیجان، مختص کودکان است؛ اما چنین چیزی به هیچ وجه صحیح نیست. همانطور که در موارد قبلی خواندید، بازی کردن آن هم از نوع فکری، برای همه افراد در طیف های سنی مختلف مفید است. بازی های ساختنی هم به همین شکل، برای این که بازی مثل بازی پازل را انجام دهید، نیاز به دقت بر تمامی تکه های دارید و جالب است بدانید در هنگام بازی کردن بازی های چیدنی، مغز از حالت فشار و پر تنش بودن خود خارج می شود به حالتی شبیه به رویا دیدن فرو می رود.

12

بهترین منبع خرید بازی های فکری برای کودکان و بزرگسالان

پیدا کردن فروشگاهی که تمامی مدل های بازی فکری را با قابلیت بررسی داشته باشد، کمی سخت به نظر می رسد؛ فروشگاه اینترنتی دانش لند با دارا بودن انواع بازی های فکری، تخته ای، هیجانی، آموزشی، گروهی، کارتی، ساختنی و غیره، امکان بررسی و خرید بازی فکری دلخواه تان، از بین دنیای اسباب بازی ها را فراهم می کند. علاوه بر بازی های فکری، شما می توانید به خرید کتاب های کودک و نوجوان با تخفیف ویژه بپردازید.