به گزارش افکارنیوز،

اینستاگرام با قالب مناسب برای موبایل و همچنین دارا بودن جذابیت بصری بسیار سریع به یکی از محبوب‌ترین شبکه‌های اجتماعی میان مردم تبدیل شده است.

بر اساس گزارش Pew Research، از سال 2012 تعداد افرادی که از اینستاگرام استفاده می‌کنند، تقریباً 400٪ افزایش یافته است. حدود 71٪ از افراد 18-24 ساله در سال 2018 از این شبکه اجتماعی استفاده کرده‌اند.

اساس کاربر محور بودن اینستاگرام نسبت به سایر شبکه‌های اجتماعی در آمریکا نسبتاً سریع‌تر رشد می‌کند، زیرا این شبکه به طور خاص در بین افراد 18 تا 24 ساله بسیار محبوب است.

2

محبوبیت روزافزون اینستاگرام، مورد توجه بازاریابان دیجیتال قرار نگرفته است.

با این حال، تقریباً رقابت میان برندهایی که از اینستاگرام استفاده می‌کنند، بسیار شدید است.

طبق گزارش اعلام شده توسط اینستاگرام در سال2018 ، 98٪ برندهای مرتبط با مد و فشن و 100٪ از برندهای مرتبط با اتومبیل در حال حاضر در اینستاگرام هستند.

برای اینکه بتوان درهم برهمی موجود در صفحات برندها را درست کرد و به آنها سر و سامان داد این است که، یک برنامه محتوایی موفق برای اینستاگرام تدوین کرد. در این مقاله، نحوه تدوین این برنامه محتوایی و داشتن یک استراتژی محتوا برای اینستاگرام را یاد خواهید گرفت.

 1. برای نوشتن محتوای خود از قبل برنامه ریزی کنید

اینستاگرام شبکه‌ی شلوغی است. برندها به طور متوسط 27.9 بار در ماه محتوا در این شبکه ایجاد می‌کنند.

به عبارت دیگر، اگر می‌خواهید با برند تجاری خود در دسترس باشید و مخاطبان را با برند خود درگیر کنید، تقریباً هر روز باید پست بگذارید.

این به این معنی است که شما باید حداقل 2 تا 3 هفته قبل برای محتوایی که قرار است در اینستاگرام منتشر کنید برنامه ریزی کنید.

این برنامه ریزی، گرچه تا حدودی وقت گیر و مستلزم الزاماتی است، اما به شما در ایجاد یک محتوای منسجم کمک می‌کند که باعث می‌شود مخاطبان مورد نظر خود را به سمت خود جلب کنید.

محتوای صفحه فید اینستاگرام جایی است که کاربران برای اولین بار با برند شما در تعامل خواهند بود. بنابراین، نگه داشتن یک سبک مشخص در محتوا و زیبایی بصری مداوم، می‌تواند به شما در ایجاد تصویر برند کمک کند.

برای برنامه ریزی محتوای خود در اینستاگرام می‌توانید از ابزارهایی استفاده کنید تا هم پست‌های خود را در زمان مشخص ارسال کنید و هم محتواهای مربوط به هر پست را در جایی داشته باشید که بتوانید به راحتی به آنها دسترسی داشته باشید.

می‌توانید محتواهای خود را به صورت هفتگی و ماهانه در یک زمینه تدوین کنید.

موضوع شما هرچه باشد، مطمئن شوید که تمام تصاویر، ویدیوها و سایر مطالب مرتبط با آن را آماده دارید.

به طور کلی باید محتواهایی نیز برای مواقع حساس و در مورد تحولات غیر منتظره تولدی کنید که این محتواها از قبل قابل پیش بینی نیستند و در زمان وقوع نیاز به خرد جمعی دارد.

 1. از هشتگ‌های مرتبط استفاده کنید

با توجه به گفته فرزانه علی نقی کارشناس محتوا، محتوا در اینستاگرام باید به موقع به دست مخاطب هدف برسد تا بتواند تأثیر حداکثری داشته باشد.

بهترین راه برای دیده شدن محتوای شما استفاده از مناسب‌ترین و دقیق‌ترین هشتگ‌ها است.

هشتگ همچنین می‌تواند محتوای شما را در اینستاگرام وایرال کند و به شما در تجزیه و تحلیل رقبای خود کمک کند.

برای بهینه سازی محتوای خود می‌توانید از سه نوع هشتگ زیر استفاده کنید.

 • هشتگ‌های ترند: این نوع هشتگ‌ها در حال حاضر محبوب‌ترین هشتگ‌ها در اینستاگرام هستند. به عنوان مثال، هشتگ‌های مربوط به گردشگری #ایرانگردی و #تهرانگردی، هشتگ‌های مربوط به عکس و عکاسی مانند #عکاسی و #عکس_روز و موارد بسیار دیگر از ترندهای هشتگ فارسی هستند.
 • هشتگ‌های عمومی: هشتگ‌های متداول و پرطرفدار در طول سال هستند. به عنوان مثال #عشق، #instagood ، #مد و #خوشبختی در این دسته بندی قرار می‌گیرند.
 • هشتگ‌های خاص: این هشتگ‌ها مختص صنعت شماست. این دسته همچنین شامل هشتگ برند شما نیز می‌شود. به عنوان مثال، در حالی که #adidas هشتگ برند آدیداس است، #فروش_لباس_ورزشی، #ورزش، #فوتبال جزء هشتگ‌های خاص این صنعت هستند.

در هر پست اینستاگرام می‌توانید حداکثر 30 هشتگ اضافه کنید. اما با استفاده تمام 30 هشتگ پست شما اسپم می‌شود.

به طور متوسط برای هر پست خود، 5 تا 6 هشتگ پیشنهاد می‌شود.

با این حال، تحقیقات اخیر نشان می‌دهد که پست‌هایی با نه هشتگ بهترین تعامل را به دست می‌آورند.

3

قبل از استفاده از هشتگ‌ها، حتماً در مورد آنها تحقیق کنید. برای مشخص کردن هشتگ‌های مناسب می‌توانید از ابزارهایی مختص این کار استفاده کنید.

همیشه لیستی از هشتگ‌های مرتبط با کسب و کار خود و همچنین محبوب در اینستاگرام را داشته باشید.

 1. ارسال محتوا در زمان مناسب

یکی دیگر از عوامل مهم که باعث می‌شود محتوای با کیفیت بالا به مخاطبان مناسب برسد، زمان بندی برای ارسال پست است.

زمانی را بری ارسال پست در نظر بگیرید که مخاطبان هدف شما آنلاین باشند.

با توجه به داده‌های SproutSocial بهترین و بدترین زمان برای ارسال پست توسط برندها در اینستاگرام به شرح زیر است:

 • بهترین زمان برای ارسال پست: چهارشنبه ساعت 11 صبح و جمعه بین 10 تا 11 صبح.
 • بهترین روز: چهارشنبه.
 • بهترین زمان برای درگیر کردن مخاطب: سه شنبه تا جمعه، 10 صبح تا 3 بعد از ظهر.
 • بدترین روز برای ارسال پست: یکشنبه.
 • کم‌ترین میزان درگیر شدن مخاطب با پست: اواخر شب و صبح زود از ساعت 11 شب تا 3 بامداد.

4

با این وجود، این زمان‌بندی‌ها بسته به جاویژه، مخاطب هدف (گروه سنی) و مکان شما ممکن است کمی متفاوت باشد.

تجزیه و تحلیل‌ اینستاگرام می‌تواند ایده بهتری در مورد زمان و روز خوب برای انتشار پست، با مشخص کردن زمانی که مخاطب مورد نظر شما در اینستاگرام فعال است، ارائه دهد.

 • برای رسیدن به این تجزیه و تحلیل بر روی Instagram Insights روی نوار سمت راست بالای صفحه پروفایل حساب کسب و کار خود کلیک کنید.
 • به قسمت audience یا مخاطبان بروید.
 • شما می‌توانید فعالیت مخاطبان خود را در بخش Followers مشاهده کنید.
 1. نتایج را اندازه گیری کنید

قسمت نهایی تدوین برنامه محتوای اینستاگرام شما اندازه گیری نتایج است.

شما باید هر یک از کمپین‌ها و محتوای پست‌ها و میزان عملکرد آنها را برای بهبود تولید محتوا، زمان بندی و بهینه سازی هشتگ، ارزیابی کنید.

باید معیارهای کلیدی زیر را در این بررسی لحاظ کنید:

نظرات (Comments)

نظرات کاربران، به شما درک بهتری از چگونگی دریافت پست توسط مخاطبان می‌دهد، که از طریق آن می‌توانید زمان برای فکر کردن در مورد ارتقاء آن بگذارید.

بازخورد بیشتر محتوا و گرفتن نظر بیشتر توسط مخاطب، نشان دهنده این است که محتوای شما ارتباطی با مخاطب پیدا کرده است. بنابراین، می‌توانید از پست‌هایی که بیشترین تعداد نظر را دارند، الهام بگیرید.

نرخ درگیر شدن (Engagement Rate)

با تقسیم تعداد لایک و نظر بر تعداد کل دنبال کنندگان صفحه کسب و کار خود، می‌توانید نرخ اینگیجمنت را برای یک پست پیدا کنید.

به عنوان مثال، پست زیر توسط بردبرند منتشر شده است که دارای 2،179 لایک و 12 نظر با 159،000 دنبال کننده است.

5

بنابراین، نرخ درگیر شدن مخاطب یا همان اینگیجمنت برای این پست به شرح زیر خواهد بود:

 • (2,179 + 12) تقسیم بر 159,000 ضرب در 100 برابر است با 1.37

1.37 نرخ متوسط نرخ اینگیجمنت این پست است.

دیده شدن (Reach)

می‌توانید در Insights اینستاگرام این رقم را برای هر پست پیدا کنید. این عدد درباره تعداد کل افرادی است که پست شما را دیده‌اند.

بر خلاف تصور، حتی اگر شخصی چندین بار پست شما را ببیند، باز هم به عنوان یک Reach حساب می‌شود. بنابراین، این عدد یک اندازه گیری دقیق‌تری از موفقیت محتوای شما در پست نشان می‌دهد.

خرید (از لینک‌های دارای قابلیت خرید)

سرانجام اگر پیج برند شما پیج بیزینسی است و در آن از لینک خرید اینستاگرام استفاده می‌کنید، باید میزان فروش از طریق‌ لینک‌ها را تجزیه تحلیل کنید.

برای استفاده از لینک خرید مستقیم از طریق اینستاگرام باید حساب کاربری شما تأیید شود. برای ردیابی ترافیک ارسال شده از سمت اینستاگرام به سمت وب سایت از ابزارهای مرتبط استفاده کنید.

پایان کار

ایجاد یک برنامه محتوایی موفق برای یک پلتفرم از شبکه‌های اجتماعی پر سرعت و از نظر بصری جذاب مانند اینستاگرام آسان‌تر از آنچه گفته می‌شود، انجام می‌شود؛ درست نیست؟

پیروی از این چهار نکته باید به شما در ایجاد یک برنامه محتوایی کمک کند که می‌تواند به شما در رساندن برند به هدف مشخص همچنین برندسازی در اینستاگرام کمک کند.

حتماً با تغییرات شبکه‌های اجتماعی همگام باشید و براساس این تغییرات برنامه محتوایی خود را تغییر دهید.

منبع: farzane.me