به گزارش افکارنیوز،

سرمایه گذاری در کشوری که پایه های اقتصادی محکم، اقتصاد رو به رشد و روابط بین المللی پایدار و دوستانه ای با دیگر کشور های دنیا دارد، بطور قطع تهی از امتیاز نمی باشد. با انتخاب کشور ترکیه، شما علاوه بر امکان سرمایه گذاری امن و رشد اقتصادی، درهای زیادی را در زمینه تجارت و بازرگانی به روی خود گشوده اید.

با توجه به همسایگی دو کشور ایران و ترکیه و خصوصیات مشترک بسیار زیاد موجود بین مردم دو کشور از نظر فرهنگی و زبانی و نیز ارتباطات گسترده اقتصادی، خرید ملک در ترکیه می تواند سرمایه گذاری مطمئنی برای هر خانواده محسوب گردد. امتیازاتی از قبیل رشد سریع اقتصادی ترکیه و عضویت این کشور در اتحادیه اروپا در آینده نزدیک، عدم نیاز به ویزا، فاصله نزدیک پروازی ( 3 ساعت) و تصویب قوانین جدید برای دریافت اجازه اقامت از طریق تملکیک آپارتمان، ویلا یا ملک تجاری، عوامل مهمی است که شما را برای سهیم شدن در این پیشرفت تشویق می کند.

در اینجا تعدادی از سوالات پرتکراری که کاربران محترم درباره سرمایه گذاری و خرید املاک در ترکیه پرسیده اند را بررسی می کنیم:

قیمت ملک در ترکیه در مقایسه با کشور های اروپایی و میزان رشد قیمت مستغلات و تورم سالیانه چگونه است؟

قیمت ملک در مقایسه با دیگر کشور های اروپایی، بسیار ارزان تر و میزان رشد قیمت سالیانه در مستغلات بطور 8 درصد در سال 2012 می باشد. البته در سرمایه گذاری های بزرگ (املاک تجاری و زمین) و یا در سرمایه گذاری های بلند مدت (موقعیت های مناسب سرمایه گذاری که آینده درخشانی دارند) چشمگیر و قابل تامل است. به عنوان نمونه، میزان رشد قیمت در پروژه هایی که در حال شروع ساخت می باشند در مقایسه با قیمت همان پروژه در زمان تحویل بالغ بر 50 درصد است.

نحوه اقامت، ثبت شرکت و دریافت اجازه کار و وابستگی آن به خرید مستغلات چگونه است؟

همانطور که مستحضر هستید، اتباع ایرانی بدون نیاز به ویزا، از تاریخ ورود به خاک ترکیه، مدت 3 ماه می توانند اقامت داشته باشند. در حال حاضر دولت ترکیه به هدف حمایت از سرمایه گذار قوانین جدیدی را برای دریافت اجازه اقامت با تملیک آپارتمان، ویلا یا ملک تجاری تصویب نموده است که پیرو آن برای اتباع خارجی با خرید غیر منقول، امکان دریافت اجازه اقامت برای یکسال امکان پذیر خواهد بود و مادامی که صاحب ملک باشند، این اقامت سالیانه تمدید خواهد شد. دریافت اقامت از طریق خرید مستغلات مشروط به ارائه سند مالکیت است که در نهایت در وزارت امور خارجه ترکیه و بخش مهاجرت اداره پلیس، بررسی و نتیجه آن از طریق اداره مهاجرت اعلام خواهد شد. همچنین اتباع ایرانی امکان تاسیس شرکت در ترکیه بدون نیاز به شریک ترک را دارند و از آن طریق می توانند شروع به فعالیت تجاری نموده و پیرو آن اجازه کار و اجازه اقامت دریافت نمایند.

آیا امکان استفاده از وام بانکی در پروژه های در حال ساخت یا تمام شده، برای اتباع خارجی موجود است؟

امکان استفاده از وام بانکی برای اتباع خارجی که در ترکیه درآمد مالی ندارند امکان پذیر نمی باشد.

1

نوع سند مالکیت در ترکیه و بخصوص برای مالکی که تبعه خارجی است چگونه است؟

خریدار ملک در ترکیه سند مالکیت دریافت می کند که سند قانونی و رسمی است و توسط سازمان ثبت املاک ترکیه صادر می شود و هیچگونه تفاوتی بین سند مالکیت تبعه ترک و تبعه خارجی وجود ندارد و مالکیت دائمی می باشد. همچنین شما با ریافت سند به اصطلاح صاحب خاک می شوید، برعکس بعضی از کشورها نظیر امارات (دوبی) که با دریافت سند تنها صاحب به اصطلاح هوا خواهید شد.

در پروژه های در حال ساخت در صورت تاخیر در تحویل ملک، شرایط چگونه است؟

شرکت های سازنده معتبر همواره تلاش می کنند تا در مورد تاریخ تحویل پروژه تاخیری صورت نگیرد و حتی زود تر از موعد بتوانند پروژه را تحویل دهند؛ در هر حال در صورت تاخیر به هر دلیلی، شرکت سازنده می بایست به خریدار با توجه به میزان درصدی که در قرارداد خرید تنظیم شده، جریمه پرداخت نماید.

در امر انتخاب و خرید ملک، چه نکاتی وجود دارد که باید به دقت مورد بررسی قرار گیرد؟

انتخاب موقعیت محلی و مکانی مناسب: انتخاب موقعیت مکانی ملک در استانبول بسیار مهم است و محله و دسترسی به وسایط نقلیه عمومی (سرویس مترو و مترو باس) و نزدیکی به مراکز خرید، بیمارستان، مدرسه و در موارد لوکس نزدیکی به ساحل و منظره دید دریا، در قیمت ملک و رشد قیمتی آن در آینده و میزان اجاره بهای دریافتی، بسیار اهمیت دارد.

انتخاب پروژه مناسب و مطابق با خواسته و تمایلات خریدار: انتخاب پروژه مناسب برای هر خریدار با توجه به سلیقه و بودجه شخص، امری است که مشاورین ما شما را در آن یاری خواهند داد. انتخاب پروژه هایی که توسط شرکتهای معتبر و با سابقه انجام می گردد: شرکت های معتبر و با سابقه طولانی در امر ساخت و ساز، همواره گزینه های مناسب تری برای سرمایه گذاری می باشند که در این امر هم از مشاورین متخصص ما بهره خواهید گرفت.

نظارت دقیق در کلیه مراحل انعقاد قرارداد تا لحظه آخر و تحویل محل و دریافت اسناد مالکیت: در مورد املاک آماده تحویل، همانطور که در بالا توضیح داده شد، آماده کردن مدارک مورد نیاز خریدار و فروشنده و دریافت مدارک و مجوز های ضروری مربوط به ملک از شهرداری و ادارات دیگر که جهت خریداری و صدور سند مالکیت لازم است، به عهده کادر مجرب مشاورین املاک هفت مهر می باشد.

بعد از خریداری ملک، آیا مالک امکان اجاره دادن و دریافت اجاره بها بطور ماهیانه را خواهد داشت؟

مشاورین هفت مهردر تمام موارد یار و همراه شما خواهند بود و قطعا در صورت تمایل مالک، ملک شما را به قیمت مناسب و به مستاجر مطمئن اجاره خواهیم داد و مالک، ماهیانه اجاره بهای خود را دریافت خواهد نمود. در ترکیه طبق قوانین مالک و مستاجر و به شرط تنظیم تخصصی قرارداد و ذکر مواد قانونی لازم، در صورت عدم پرداخت اجاره و یا اتمام مدت قرارداد، مالک براحتی و بدون معطلی می تواند مستاجر را از ملک تخلیه کند. جستجو برای مستاجر مناسب (منظور از مناسب مستاجری است که دارای شغل مناسب، ضامن معتبر و پیشینه خوب باشد) و تنظیم قرارداد معتبر و محکم را به ما بسپارید.

آیا بیش از یک نفر می تواند مالک ملک شود و خرید به صورت شراکتی باشد؟

بلی بیشتر از یک نفر می تواند مالک ملک باشد و در این صورت مقدار سهم هر یک از مالکین در سند مالکیت قید خواهد شد.

2

آیا اتباع خارجی بخصوص ایرانی، امکان گشایش حساب بانکی در ترکیه دارند؟

بلی، هموطنان عزیز ایرانی بدون داشتن اقامت، امکان گشایش حساب بانکی در بانکهای با سرمایه ترک (بدون شریک خارجی) را دارند و برای این منظور نیاز به دریافت شماره مالیاتی و ارائه سند مالکیت در ترکیه، آدرس محل سکونت در ایران قابل اثبات از طریق ارائه ترجمه رسمی یکی از قبوض آب، برق یا تلفن در ماه جاری، به همراه ترجمه رسمی پاسپورت می باشد.

سایر سوالات و موارد مرتبط با مهاجرت به ترکیه و سرمایه گذاری در کسب و کار و خرید املاک در ترکیه را می توانید از طریق لینک زیر در سایت هلدینگ هفت مهر ترکیه مشاهده نمایید:

خدمات خرید و سرمایه گذاری املاک