به گزارش افکارنیوز،

پیکاپ ویزا چیست؟ پیکاپ پاسپورت چیست؟ این‌ها پرسش‌هایی هستند که در این نوشتار در مورد آن‌ها صحبت خواهد شد. آن‌چه که در ادامه می‌آید توضیح پیکاپ ویزا یا پیکاپ پاسپورت است.

منظور از پیکاپ پاسپورت یا پیکاپ ویزا چیست؟

متقاضی دریافت ویزای یک کشور باید پاسپورت خود را همراه با دیگر مدارک درخواست‌شده به مرجع صادرکننده‌ی ویزای کشور مورد نظرش تحویل دهد و پس از انجام دیگر امور مربوط به دریافت ویزا، مثل پرداخت هزینه‌ها، انگشت‌نگاری و مانند آن‌ها، منتظر اعلام نتیجه‌ی درخواست خود باشد.

در برخی موارد پاسپورت متقاضی در سفارت یا دیگر مراجع معتبر صدور ویزای کشور مورد نظر او باقی می‌ماند تا پس از بررسی درخواست، پاسپورت یا با مهر ویزا، درصورت پذیرفته‌شدن تقاضای صدور ویزا، یا بدون ویزا، درصورت ریجکت‌شدن تقاضای صدور ویزا، به او تحویل داده شود.

در برخی شرایط هم متقاضی پس از انجام امور مربوط به دریافت ویزا پاسپورت خود را تحویل می‌گیرد اما ملزم است در زمان اعلام نتیجه‌ی درخواست، پاسپورت خود را به سفارت یا هر مرجع معتبر دیگر برای صدور ویزای کشور مورد نظر تحویل دهد تا مهر ویزا در آن ثبت شود. بنابراین در هر صورت مراجعه‌ی مجدد به سفارت برای گرفتن ویزا ضروری‌ست.

زمانی که سفارت کشور مورد نظر نامه‌ای مبنی بر امکان مراجعه‌ برای تحویل‌گرفتن یا به اصطلاح پیکاپ پاسپورت را برای متقاضی ارسال می‌کند او می‌تواند به دفتر سفارت‌خانه مراجعه کند و گذرنامه‌ی خود را تحویل بگیرد. اما برخلاف زمان ارائه‌ی درخواست صدور ویزا، حضور شخص متقاضی برای تحویل‌گرفتن یا پیکاپ پاسپورت الزامی نیست و او می‌تواند پاسپورت خود را با دادن وکالت به فرد دیگر پیکاپ کند.

استفاده از خدمات پیکاپ ویزا چه مزیتی نسبت به مراجعه‌ی شخصی دارد؟

درصورتی‌که سفارت یا مرجع صادرکننده‌ی ویزای کشور مورد نظر فاصله‌ی زیادی با محل سکونت متقاضی دریافت ویزا نداشته باشد و متقاضی مشکلی، مثلاً مشکلات حرکتی، از بابت مراجعه به سفارت نداشته باشد، مسلماً مراجعه‌ی شخصی برای تحویل‌گرفتن پاسپورت و ویزا درصورت پذیرفته‌شدن تقاضا کم‌هزینه‌تر خواهد بود.

اما این امکان وجود دارد که در برخی شرایط فاصله‌ی بین سفارت یا مرجع صادرکننده‌ی ویزای کشور مورد نظر با محل سکونت متقاضی بسیار زیاد باشد و حتی ممکن است متقاضی دریافت ویزا از طریق سفارت کشور مورد نظر در کشوری به غیر از محل سکونت خود اقدام کند.

در این شرایط مراجعه‌ی مجدد متقاضی به سفارت برای پیکاپ پاسپورت به‌معنی یک سفر تقریباً طولانی برای رفتن به سفارت و تحویل‌گرفتن پاسپورت و پرداختن هزینه‌هایی مانند بلیط رفت و برگشت، اقامت در هتل و خورد و خوراک است. در چنین شرایطی متقاضی می‌تواند پیکاپ پاسپورت خود را به شخص دیگری بسپارد تا او به‌عنوان وکیل به سفارت مراجعه کند و پاسپورت را تحویل بگیرد. مسلماً شخصی که به این منظور انتخاب می‌شود باید شرایطی متفاوت با شرایط متقاضی داشته باشد و مراجعه‌ی او به سفارت هزینه و یا زحمت کم‌تری را نسبت به خود متقاضی بطلبد.

چرا شهروندان ایرانی برای دریافت ویزای بعضی از کشورها به کشورهای اطراف سفر می‌کنند؟

دارندگان پاسپورت ایرانی برای دریافت ویزای کشورهایی مانند آمریکا که در ایران سفارت ندارد باید از سفارت این کشورها در کشوری ثالث اقدام کنند. البته صرف وجود سفارت‌خانه‌ی یک کشور ضرورتی برای اقدام برای دریافت ویزا از طریق همان سفارت را ایجاد نمی‌کند و این امکان وجود دارد که شهروند یک کشور برای دریافت ویزای کشوری دیگر نه از سفارت آن کشور در محل زندگی خود بلکه از طریق سفارت آن کشور در کشور ثالث اقدام کند. این ماجرا درباره‌ی ویزای کشور انگلیس برای ایرانیان هم صدق می‌کند.

اگرچه شهروندان ایرانی می‌توانند از طریق کارگزاری انگلیس در ایران برای دریافت ویزای این کشور اقدام کنند اما شمار زیادی از آن‌ها ترجیح می‌دهند، به علل مختلف، مثلاً تسریع فرایند دریافت ویزا، از طریق سفارت انگلیس در کشوری ثالث اقدام به دریافت ویزا کنند.

در بیش‌تر موارد دارندگان پاسپورت ایرانی از سفارت کشورهای نزدیک به ایران مانند ترکیه، امارات و ارمنستان برای دریافت ویزای آمریکا، انگلیس، کانادا و بعضی کشورهای دیگر اقدام می‌کنند چرا که این کشورها فاصله‌ی زیادی با ایران ندارند و علاوه بر این امکان سفر به آن‌ها از طریق پروازهای متعدد به‌راحتی امکان‌پذیر است.

از آن‌جا که برای تحویل‌گرفتن پاسپورت معمولاً باید به همان سفارتی مراجعه شود که انگشت‌نگاری در آن انجام شده، دارندگان پاسپورت ایرانی باید درصورت اقدام از طریق کشورهای ثالث [از جمله ارمنستان، امارات و ترکیه] برای پیکاپ ویزای کانادا، آمریکا و انگلیس دوباره به همین کشورها بازگردند و ویزا را از سفارت‌خانه‌ی کشور مورد نظر در این کشورها دریافت کنند.

11

چه شرکتی برای پیکاپ ویزا مناسب است؟

همان‌طور که گفتیم در شرایطی مانند اقدام برای دریافت ویزای آمریکا از کشورهای اطراف بهتر است برای اجتناب از سفر مجدد به کشور ثالث و صرف زمان و پرداخت هزینه‌های تقریباً زیاد، پیکاپ ویزا را به وکیلی که بتواند با هزینه‌ی پایین‌تر و با زحمت کم‌تر پاسپورت متقاضی را تحویل بگیرد واگذار کرد. در این بین شرکتی که دارای مجوزهای لازم برای پیکاپ ویزا باشد یکی از بهترین گزینه‌هاست.

کارشناسان شرکت‌هایی که خدمات پیکاپ ویزا را ارائه می‌دهند، درصورت داشتن اعتبار، این امکان را دارند تا تعداد زیادی پاسپورت را همراه خود داشته باشند و بدین ترتیب می‌توانند با دریافت وکالت از جانب متقاضی دریافت ویزا، پاسپورت او را از سفارت کشور مورد نظرش دریافت کنند و در ایران به او تحویل دهند.

پیکاپ پاسپورت زمانی برای شرکت‌های ارائه‌ خدمات پیکاپ به‌صرفه خواهد بود که نمایندگان آن‌ها سفارش پیکاپ پاسپورت تعداد نسبتاً زیادی متقاضی را در هر نوبت سفر خود داشته باشند، چرا که بدین ترتیب هزینه‌ی سفر روی تعداد بیش‌تری از سفارش‌ها سرشکن می‌شود و بدین‌ترتیب متقاضیان هم مبلغ کم‌تری را برای دریافت خدمات پیکاپ ویزا پرداخت می‌کنند. اما باید توجه داشت که همراه‌داشتن تعداد تقریباً زیادی پاسپورت نیازمند کسب مجوزهای لازم داخلی و برون‌مرزی‌ست و در غیر این صورت این امکان وجود دارد که بازرسان فرودگاه مانع پرواز فردی شوند که علاوه بر پاسپورت خود تعداد زیادی پاسپورت را همراه دارد و این می‌تواند باعث گم‌شدن پاسپورت متقاضی شود و شاید بتوان در بهترین حالت آن را با پرداخت هزینه‌ی بالا و با صرف زمان زیاد از مقامات قانونی کشور ثالث تحویل گرفت.

بنابراین مهم است که پیکاپ پاسپورت به شرکتی معتبر سپرده شده و از این که آن شرکت تمامی مجوزهای لازم برای انجام این کار را دارد اطمینان حاصل شود.

مدارک مورد نیاز برای پیکاپ پاسپورت از طریق وکالت کدامند؟

مهم‌ترین مدرکی که باید برای سپردن پیکاپ پاسپورت به شخص دیگر در اختیار او قرار داد وکالتی‌ست که بر اساس آن متقاضی به وکیل اجازه‌ی پیکاپ پاسپورت خود از سفارت کشور مورنظر در کشور ثالث را بدهد. وکالتی که به این منظور بین متقاضی و شرکت ارائه‌دهنده‌ی خدمات پیکاپ ویزا تنظیم می‌شود تنها برای انجام همین کار اعتبار دارد و ارزش دیگری ندارد. علاوه بر وکالت مدارک دیگری مانند مدارک شناسایی، رسید سفارت، پرینت ایمیل سفارت و کپی پاسپورت هم برای پیکاپ پاسپورت از طریق وکیل مورد نیاز هستند.

تفاوت پیکاپ پاسپورت با پیکاپ ویزا چیست؟

پیکاپ پاسپورت و پیکاپ ویزا دو عبارتی هستند که مفهومی تقریباً مشابه دارند و همان‌طور که گفتیم برای تحویل‌گرفتن پاسپورت متقاضی‌ دریافت ویزای یک کشور پس از بررسی درخواست صدور ویزا استفاده می‌شوند. اما می‌توان تفاوتی جزئی بین این دو پیدا کرد چرا که پیکاپ پاسپورت همیشه مترادف پیکاپ ویزا نیست و این امکان وجود دارد که درخواست صدور ویزای متقاضی رد شده باشد و درنتیجه او پاسپورت خود را، بدون مهر ویزا، پیکاپ خواهد کرد. به‌عبارت دیگر پیکاپ ویزا همان پیکاپ پاسپورت در زمانی است که تقاضای صدور ویزای دارنده‌ی پاسپورت پذیرفته شده باشد.

همچنین‌ اگر تمایل به پیگیری سایر اخبار گردشگری و بخش‌های دیگر خبری را دارید، می‌توانید آخرین اخبار را از وب‌سایت خبری «خبر ببر» دنبال کنید. همچنین اگر صاحب کسب و کاری هستید و می‌خواهید آن را بصورت رایگان در فضای مجازی تبلیغ کنید، از استارت آپ «راگهی» استفاده کنید تا بیشتر دیده شوید!