معرفی کتاب‌های فاگوزیست

اگر دانش‌آموز یا معلم هستید و یا به هر طریقی با درس زیست‌شناسی ارتباط دارید، احتمالا تاکنون نام کتاب‌های «فاگوزیست» را شنیده‌اید. کتاب‌هایی که با متودهای جدید و جذاب، سعی در آموزش علم زیست‌شناسی به دانش‌آموزان دارند. این مجموعه توسط فردین جوادی که همزمان دانشجو و مدرس است تهیه شده و با روش‌های جالبی که برای آموزش نکات مختلف درسی به دانش‌آموزان ارائه کرده، با استقبال خوبی نیز مواجه شده است. در ادامه می‌خواهیم مجموعه فاگوزیست را بیشتر معرفی کنیم و به مزیت‌های آن اشاره نماییم.

مجموعه فاگوزیست چه مزیت‌هایی نسبت به سایر کتاب‌های کمک‌آموزشی دارد؟

مجموعه فاگوزیست شامل تعدادی کتاب و جزوه است که بر پایه موضوعات عنوان شده در کتاب‌های درسی نوشته شده‌اند. دانش‌آموزان می‌توانند با تهیه این مجموعه، ضمن مطالعه و یادگیری مباحث مختلف به‌صورت کاملا دسته‌بندی شده و منظم، به نکات جدیدی دسترسی داشته باشند که در کتاب درسی اشاره‌ای به آنها نشده است. این نکات جدید معمولا برای درک بهتر موضوع یا پاسخ‌گویی به سوالات امتحانی کاربرد دارند. به‌طور کلی در کتاب‌های فاگوزیست به جزییات بیشتری درباره هر موضوع پرداخته شده است که در جزوات دیده نمی‌شوند.

یکی از بهترین ویژگی‌های مجموعه فاگوزیست استفاده از تصاویر و شکل‌های جدید است. معلمان و دانش‌آموزان می‌دانند که استفاده از تصاویر مناسب برای درک بهتر مفاهیم زیست‌شناسی تا چه حد مهم است. خوشبختانه کیفیت تصاویر استفاده شده در کتاب‌ها و جزوات فاگوزیست بسیار مناسب است و این موضوع ارزش مجموعه را بالاتر می‌برد.

فاگوزیست تا چه حد به کتاب درسی وفادار است؟

همان‌طور که می‌دانید یکی از موارد مهم در یادگیری درس زیست‌شناسی، به‌خاطر سپردن جملات مهم کتاب درسی است. مخصوصا معلم‌ها رو این موضوع حساسیت زیادی دارند و از دانش‌آموز می‌خواهند پاسخ سوالات امتحانی را دقیقا بر اساس متن کتاب ارائه کند. بنابراین یک کتاب کمک‌آموزشی برای زیست‌شناسی باید به کتاب درسی کاملا وفادار باشد. مجموعه فاگوزیست این ویژگی را دارد. در کتاب‌ها و جزوات این مجموعه از جملات مهم کتاب درسی استفاده شده و توضیحات و نکات اضافی پیرامون آنها مطرح می‌شود. پس می‌توانیم بگوییم که فاگوزیست حتی می‌تواند بهترین جایگزین برای کتاب درسی باشد؛ چون با خواندن آن نه‌تنها همان مفاهیم مهم کتاب درسی به دانش‌آموزان منتقل می‌شود، بلکه می‌توانند به نکات جدیدی نیز دسترسی داشته باشند.

یکی از ویژگی‌های خوبی که در متن کتاب‌های فاگوزیست دیده می‌شود، پررنگ کردن کلمات و جملات مهم است. در متن این کتاب‌ها می‌بینید که عبارت‌های مهم به‌صورت برجسته دیده می‌شوند تا دانش‌آموزان توجه ویژه‌ای به آنها داشته باشند؛ درست مانند حالتی که دانش‌آموز سر کلاس درس نشسته و معلم به او تذکر می‌دهد تا زیر نکات و عبارات مهم متن را خط بکشد. چنین شیوه آموزشی در کتاب‌های کمک‌درسی منجر به درک بهتر مفاهیم می‌شود و دانش‌آموزان را از سردرگمی نجات می‌دهد.

مورد مهم بعدی این است که تمام قیود کتاب درسی را می‌توان در مجموعه فاگوزیست هم مشاهده کرد. این قید‌ها نیز به‌صورت برجسته نوشته شده‌اند تا راحت‌تر در ذهن خواننده بمانند. ضمنا مثال‌هایی برای هر قید ذکر شده تا به‌جای حفظ کردن، دانش‌‌آموزان بتوانند مفهوم را به درستی درک کنند.

کتاب‌های فاگو زیست شامل چه بخش‌هایی هستند؟

در چاپ‌های جدید کتاب‌های فاگوزیست شاهد وجود بخش درسنامه و تمرین (سوالات تستی) هستیم. در بخش درسنامه، ابتدا سعی شده تا موضوعات مهم هر فصل به زبان ساده و صمیمی مطرح شوند. این بخش حجم نسبتا زیادی دارد که با توجه به بیان موضوعات به‌صورت جامع، چنین حجم زیادی منطقی به‌ نظر می‌رسد. در درسنامه کتاب‌های فاگوزیست، بیش از هر چیز به انتقال درست مفاهیم مهم دقت شده است تا دانش‌آموزان بتوانند موضوعات هر فصل را به‌طور کامل فرا بگیرند. همچنین نکات تستی فراوانی در طول درسنامه ارائه می‌شوند. در واقع تمرکز فاگوزیست، آماده‌سازی دانش‌آموزان برای شرکت در آزمون سراسری است؛ به همین خاطر کتاب‌ها و جزوات این مجموعه هرگز از مسیر یاددهی نکات تستی و کنکوری منحرف نمی‌شوند.

بعد از پایان درسنامه مربوط به هر فصل، سوالات تستی مرتبط با موضوعات آن فصل ارائه می‌شوند. این سوالات دارای چهار سطح سختی هستند و کاملا بر اساس سوالات کنکور طراحی شده‌اند. یکی از نکات جالب بخش سوالات در کتاب‌های فاگوزیست آن است که درجه سختی هر سوال در کنار آن ذکر نشده و فقط در قسمت پاسخنامه می‌توان میزان سختی را مشاهده کرد. این موضوع باعث می‌شود تا درست مانند کنکور، دانش‌آموزان هیچ ذهنیت قبلی درباره سوال‌ها نداشته باشند و به تمام آنها به یک اندازه توجه کنند. پاسخنامه سوالات نیز کاملا تشریحی است و به بیان نکات مختلف برای تمام گزینه‌ها می‌پردازد. البته باید به این موضوع توجه داشته باشید که در کتاب‌های فاگوزیست خبری از سوالات کنکور واقعی نیست، بلکه سوالات متفاوتی که شبیه تست‌های آزمون سراسری در سال‌های گذشته هستند، مطرح شده‌اند.

جمع‌بندی

کتاب‌های فاگوزیست در مجموع یکی از بهترین منابع برای یادگیری درس زیست‌شناسی و آمادگی برای شرکت در آزمون سراسری هستند. علاوه بر محتوای قوی این کتاب‌ها، شاهد چاپ باکیفیت آنها نیز هستیم. استفاده از فونت مناسب و خوانا در کنار تصاویر رنگی و زیبا باعث می‌شوند تا مطالعه این کتاب‌ها برای خواننده خسته‌کننده نباشد. همچنین کتاب‌های این مجموعه از نظر ویراستاری هم کیفیت قابل قبولی دارند و اشتباهات املایی و نگارشی بسیار کمی در آنها دیده می‌شود. بهترین ویژگی کتاب‌های فاگوزیست، جامع بودن آنهاست که باعث می‌شود تا نکات مهم کتاب درسی در کنار مفاهیم و نکته‌های جدید، به خوبی در اختیار دانش‌آموزان قرار بگیرد.

پیشنهاد می‌شود که از مجموعه فاگوزیست در طول سال تحصیلی و در کنار کتاب اصلی استفاده شود تا علاوه بر یادگیری بهتر مفاهیم و مرور درس‌ها، آماده‌سازی دانش‌آموزان برای آزمون سراسری هم به شکل بهتری صورت پذیرد.