به گزارش افکارنیوز،

امتحانات مدارس کلاسیک ترین شیوه ارزشیابی تحصیلی دانش آموزان است که سوالات آن عموما توسط معلمان طرح شده و توسط کادر مدیریتی مدرسه برگزار می گردد . طراحی سوالات امتحانی برای معلمان مختلف امری سلیقه ای است که با توجه به روش تدریس و سطح علمی دانش آموزان به سه دسته سوالات سخت ، متوسط و آسان تقسیم می شوند . از آنجاییکه درحال حاضر اصلی ترین شیوه ارزشیابی دانش آموزان برمبنای نمره کسب شده در امتحانات است قصد داریم در این مقاله تکنیک هایی برای موفقیت در امتحانات را به شما آموزش دهیم .

چه سوالاتی در امتحانات طرح می شود ؟

از نظر استاندارد طرح سوال باید به این نکته توجه داشت که تلفیقی از طرح سوالات سخت ، متوسط و آسان انتخاب خوبی برای معلمان است و می توان گفت با این استانداراد تفاوت دانش آموزان مختلف از نظر علمی مشخص می شود .

بسیاری از معلمان با توجه به اختیاری که در طراحی سوالات پایان ترم دارند ، ممکن است نخواهند طبق استاندارد طراحی سوال عمل کنند و در طول سال تحصیلی درباره چگونگی طرح سوال امتحانی به دانش آموزان اطلاعاتی ندهند ؛ این مساله باعث می شود دانش آموزان برای امتحانات پایان ترم خود دچار ابهام درباره نوع سوالات شوند .

همچنین می دانیم که دانش آموزان پایه دوازدهم دوره متوسطه دوم باید برای شرکت در آزمون های نهایی خود را آماده کنند . سوالات امتحان نهایی از به صورت هماهنگ کشوری برای کلیه دانش آموزان طراحی می شوند و طبیعتا خواندن نمونه سوالات امتحانی سال های قبل کمک زیادی در راستای آشنایی دانش آموزان با انواع سوالات می کند و همچنین باعث توجه دانش آموزان به نکات ریز کتاب درسی می گردد .

از طرفی می توان گفت دانش آموزان پایه دوازدهم تنها به فکر قبولی در دروس نیستند چرا که هر چه معدل نمرات امتحانات نهایی آن ها بیشتر باشد به نفع آن هاست زیرا سوابق تحصیلی در کنکور سراسری تاثیر دارد . البته لازم به ذکر است که بسیاری از رشته های دانشگاه ها بدون کنکور و با فیلتر معدل کتبی سال دوازدهم دانشجو می پذیرند ؛ بنابراین دغدغه نوع سوالات طرح شده در امتحانات نهایی ، دغدغه به جایی است که خود باعث ایجاد تشویش در بسیاری از دانش آموزان می شود .

برای دسترسی به بزرگ ترین آرشیو نمونه سوال امتحانی کلیک کنید .

2

نمونه سوالات امتحانی را در چه زمانی بخوانیم ؟

تحقیقات نشان داده است که هر دانش آموز برای آماده کردن خود در امتحانات باید به نکات اصولی توجه کند و طی چند مرحله مطالعه خود را به پایان برساند که این مراحل در ادامه توضیح داده شده اند .

 • ابتدا درس مورد نظر خود را پیش خوانی کنید تا یک دید کلی از آن مبحث را بدست آورید .
 • برای افزایش دقت و تمرکز از مبحث مورد نظر برای خودتان سوال طرح کنید .
 • در این مرحله مطالب را دقیق و کامل بخوانید و پس از آن خلاصه نویسی کنید .
 • در این قسمت مطالب را از حفظ بگویید تا از یادگیری خود مطمین شوید .
 • در آخر ، مطالب را به صورت چشمی مرور کنید و بعد از آن برای سنجش خود شروع به خواندن نمونه سوال کنید .

انجام مراحل بالا باعث ایجاد یک ریتم درست در مطالعه می شود ؛ در ضمن لازم به ذکر است که عوامل زیادی بر انجام درست مراحل بالا تاثیر می گذارند که دانش آموزان بهتر است از آن ها آگاهی کافی داشته باشند که در ادامه به این عوامل اشاره شده است :

 1. ببینید در چه محیطی و در چه ساعتی در طول شبانه روز بیشتر تمرکز دارید و برای مطالعه خود بهترین زمان و مکان تمرکز روی دروس را انتخاب کنید .
 2. سعی کنید غیر از درس خواندن به چیزی فکر نکنید و تمام فکر و ذکرتان مطالعه باشد و همچنین خیال پردازی ها را به بعدا موکول کنید .
 3. خواب کافی داشته باشید .
 4. در ایام امتحانات به تغذیه خود توجه کنید .
 5. روزی نیم ساعت ورزش کنید .
 6. بعد از هر 30 دقیقه مطالعه ، 5 تا 10 دقیقه استراحت کنید و دوباره شروع کنید .
 7. برنامه منظمی برای خود طراحی کنید .
 8. نمونه سوالات مختلف را برای خود جمع آوری کنید .

یکی از مهمترین دروسی که دانش آموزان به دنبال نمونه سوال برای آن هستند درس ریاضی است . سایت مشاوره تحصیلی هیوا برای همه مقاطع به صورت رایگان نمونه سوالات مدارس را در اختیار داوطلبان قرار داده است . به عنوان مثال دانش آموزان پایه ششم می توانند از طریق لینک نمونه سوالات پایه ششم ، از بهترین نمونه سوالات مدارس مختلف استفاده نمایند .

فواید خواندن نمونه سوال امتحانی در شب های امتحان

همیشه دانش آموزان خصوصا در شب های امتحان دنبال نکات طلایی موفقیت در امتحان هستند و بسیاری از آن ها برای خواندن مباحث تا صبح بیدار می مانند . دانش آموزانی که نمونه سوالات امتحانی مختلفی جمع آوری کرده اند می توانند از فرصت استفاده کرده و چند ساعت قبل از برگزاری امتحان برای خود فضای آزمون را شبیه سازی کنند . سپس نکاتی را که فراموش کرده اند و به نظر اهمیت بالایی دارند را مرور کنند که این خود موجب کاهش استرس و بار روانی ایجاد شده از امتحان می شود .

نکته : دانش آموزان با روش آزمون دهی نمونه سوالات مدارس مختلف علاوه بر کاهش استرس امتحان ، برای تثبیت مطالب درسی در حافظه بلند مدت به خود کمک می کنند .

در هر پایه تحصیلی درس ریاضی به دلیل تنوع سوالاتی که دارد از اهمیت بیشتری برخورد دار است . به همین دلیل به دانش آموزان توصیه می شود علاوه بر استفاده از نمونه سوالات درس های مختلف که در سایت هیوا به صورت رایگان قرار داده شده است از نمونه سوالات درس ریاضی نیز استفاده کنند . دانش آموزان پایه هفتم می توانند با کلیک بر روی لینک نمونه سوالات پایه هفتم ، بهترین نمونه سوالات مدارس مختلف را دانلود کنند .