به گزارش افکارنیوز،

اینماد یا همان نماد اعتماد الکترونیکی از جمله دغدغه های صاحبان کسب و کارهای اینترنتی است که فروشگاه اینترنتی دارند و یا محصول یا خدماتی را برای عرضه در وب سایت خود دارند . اینماد این اطمینان را به کاربر میدهد که سازمانی به نام اینماد زیر نظر یک ارگان دولتی یعنی وزارت صنعت و معدن وجود دارد که وب سایتها و صاحبان کسب و کار را تایید میکند از این رو کاربران با ارامش خاطر اقدام به خرید میکنند.

اما اینماد چه دغدغه هایی را از یک کاربر در زمان خرید حل میکند:

 • لو رفتن اطلاعات شخصی
 • اطمینان کردن به وب سایت جهت خرید کالا
 • اطمینان از برگشت کالا یا محصول خریداری شده
 • شامل شدن شرایط بازگردانی کالا
 • گارانتی محصول خریداری شده

پس اگر قصد راه اندازی یک فروشگاه اینترنتی را دارید اما شک دارید که میتوانید اعتماد  کاربران خود را پس از ورود به سایت ، برای خرید جلب کنید. این نگرانی را از خود دور کنید.

 

ستاره های نماد اعتماد الترونیکی به چه معنا هستند؟

نماد اعتماد الکترونیک را می توان در سه حالت برای طراحی سایت فروشگاهی و طراحی سایت شرکتی اخذ کرد:

۱- نماد اعتماد الکترونیک موقت

این نوع نماد اعتماد الکترونیک برای سرعت بخشیدن به فرایند گرفتن نماد بوده و طراحی سایت فروشگاهی با حداقل معیار های موجود مورد بررسی قرار می گیرد.(که هم اکنون بر روی سایت موجود نبوده و قابل دسترس نمی باشد.)

۲- نماد اعتماد الکترونیک دائم تک ستاره

پس از بررسی طراحی سایت فروشگاهی ، مرکز توسعه تجارت الکترونیک این نوع سایت ها ملزم به رعایت برخی از نکات موجود در سایت کرده و پس از اعمال تغییرات مورد نیاز این برجسب برای آن ها اعطا می شود.

۳- نماد اعتماد الکترونیک دو ستاره

بررسی های صورت گرفته برای اخذ نماد اعتماد الکترونیک دو ستاره دقیقا با نوع تک ستاره ی آن مشابه بوده و تنها تفاوت آن ها در نصب گواهی SSL (لایه ی سوکت های امن )بر روی سایت فروشگاهی می باشد. که لزوما برای امنیت بخشیدن هرچه بیشتر به بستر انتقال اطلاعات میان سایت و بازدیدکنندگان صورت گرفته و جنبه ی حفاظتی دارد.

در این زمینه حتما مقاله گواهینامه SSL چیست و استفاده از آن در طراحی سایت چه مزایایی دارد؟  را بخوانید.

بنابر گزارش های صادره از پلیس فتا ،با روی کار آمدن نماد اعتماد الکترونیک میزان کلاهبرداری های اینترنتی به صورت قابل توجهی کاهش یافته و کاربران با خیال آسوده در سایت هایی که این نماد درآن ها وجود دارد اقدام به خرید می کنند.

آموزش گرفتن نماد اعتماد الکترونیکی (enamad)‎

در ادامه با ما همراه باشید تا مراحل را با یکدیگر پیش ببریم و سولات شما را در خصوص گرفتن نماد الکترونیکی پاسخ خواهیم داد.

شرایط دریافت نماد اعتماد الکترونیکی چیست؟

دقت کنید اولین شرط برای دریافت اینماد این است که شما یک وب سایت فروشگاهی داشته باشید یا وب سایت شما محصول یا خدماتی را برای فروش ارائه کند. در غیر این صورت شرایط دریافت اینماد را نخواهید داشت.

در چه مرحله ای میتوانیم برای دریافت اینماد اقدام کنیم؟

باید پس از تکمیل طراحی وب سایت فروشگاهی خود اقدام به بارگزاری ان بر روی دامنه اصلی کنید یکسری اطلاعات اولیه از جمله چند محصول واقعی را به همراه قیمت بر روی سایت قرار دهید.

همچنین بایستی بدیهیات محتوای یک وب سایت فروشگاهی را از جمله شرایط بازگشت کالا، ثبت شکایات، تماس با ما به همراه آدرس و شماره تلفن درست و درباره ما را داشته باشید.

 بایستی روال خرید به لحاظ فنی به درستی انجام گیرد و روال سبد خرید تکمیل باشد و پس از مرحله طراحی سایت خود بایستی اقدام به دریافت اینماد کنید.

فروشگاه های دارای نماد اعتماد الکترونیکی

از طریق مراجعه به وب سایت اینماد میتوانید از طریق این لینک بر اساس ایتم هایی از جمله نام دامنه ، نوع خدمات ارائه شده، تعداد ستاره اینماد، شهر و ... اقدام به بررسی آدرس وب سایت کنید تا از صحت اطلاعات باخبر شوید.

در نظر داشته باشید حتی درج لوگوی اینماد به لحاظ بصری در طراحی سایت جرم محسوب می شود و پیگرد قانونی دارد و تنها بایستی نمد اعتماد الکترونیکی را داشته باشید تا تصویر آن را در وب سایت خود درج کنید.

 

مراحل دریافت اینماد شامل چه مواردی هستند؟

 • شما بایستی برای قدم اول به ادرس  https://reg.enamad.ir/Panel  مراجعه کنید و ثبت نام انجام دهید.
 • اطلاعات اولیه خود را که شامل صاحب کسب و کار است در این قسمت وارد کنید. دقت کنید کلیه اطلاعات بایستی حقیقی باشند. به عنوان مثال حتما بایستی ادرس و کد پستی درج شده و اطلاعات شخص صاحب کسب و کار به درستی وارد شوند چرا که در مراحل بعدی بایستی این اطلاعات تایید شوند توسط سامانه اینماد.
 •  درج کسب و کار
 • تاییدیه فنی سایت در این مرحله بایستی به صورت واقعی یک یا چند محصول در سایت درج شود و محصولات قیمت داشته باشند حتما و فرایند خرید به درستی توسط وب سایت فروشگاهی شما انجام شود
 • احراز هویت مرحله بعدی است که یک نامه به آدرس درج شده در مراحل ابتدایی ارسال میشود. همین طور ایمیل و شماره تماس هم به تایید خواهند رسید
 • مرحله بعد اینماد چک لیستی در اختیار شما قرار میدهد که بایستی نسبت به تکمیل انها اقدام کنید. از جمله صفحه ثبت شکایات – صفحه تماس با ما و درباره ما به همراه ادرس و تلفن درج شده ای که در پنل اینماد قرار میگیرد.
 • تکمیل تعهدنامه
 • ارسال کد نماد برای درج بر روی سایت
 • بعد از درج بایستی بر روی آن کلیک کنید تا مرحله نهایی را طی کنید

پس از تکمیل موارد بالا میتوانید به بانک مراجعه کنید تا نسبت به دریافت درگاه اقدامات انجام شود. دقت کنید شخصی که اطلاعاتش در پنل اینماد ثبت میگردد به عنوان صاحب ان کسب و کار می تواند به بانک مراجعه کند.

قیمت نماد اعتماد الکترونیکی چقدر است؟ اعتبار اینماد چقدر است؟

برای دریافت نماد اعتماد  الکترونیکی که تمامی کارها  بر اساس وب سایت اینماد انجام می گیرد و نیازی به حضور فیزیکی نیست و هزینه ان تنها 175 هزار تومان است.

طبق مصوبه سال ۱۳۹۷ اعتبار اینماد دو سال است.

 

نحوه تمدید نماد اعتماد الکترونیکی

و بعد از آن در شرایطی که مشکل یا تخلفی نباشد میتوان مجدد آن را تمدید کرد و هزینه ۱۷۵ هزار تومانی را بایستی پرداخت کنید.

آیا تغییر دامنه یا انتقال اینماد امکان پذیر است؟

خیر امکان اینکه نام دامنه تغییر یابد یا اینکه اینماد انتقال یابد نیست اما شما میتوانید در یک اکانت چندین وب سایت را داشته باشید و بایستی مجدد مراحل دریافت اینماد را برای دامنه جدید طی کنید.

آیا شکایت در سایت اینماد امکان پذیر است؟

بله شما میتوانید به مراجعه به سایت اینماد و منوی ثبت شکایات اطلاعات خود را وارد کرده و ثبت نام کنید و اطلاعات سایتی که از ان میخواهید شکایت ثبت کنید شامل نام دامنه و اطلاعات کدهای پیگیری خریداری شده را ثبت کنید. دقت کنید حتما بایستی کد پپیگیری یا شماره فاکتور را داشته باشید.

حال اگر قصد طراحی فروشگاه اینترنتی را دارید و این نگرانی را دارید که کاربران نتوانند به شما اعتماد کنند با خیال اسوده به سراغ پیاده سازی و طراحی وب سایت خود بروید. شرکت طراحی سایت و سئو سایت اینتن با آشنایی کامل به اصول ، ضوابط و قوانین مربوط به اخذ نماد الکترونیک در طراحی سایت فروشگاهی ، این اطمینان را به شما میدهد  که در کلیه مراحل طراحی از آغاز تا مرحله دریافت نماد الکترونیکی ما با شما همراه خواهیم بود.