به گزارش افکارنیوز،

لبخند زدن چیز زیبایی است؛ بیان واقعی احساسات درونی در یک لحظه خاص. ممکن است عده‎‌ای این ابراز احساسات را دوست نداشته باشند آن هم فقط به دلیل اینکه ممکن است از نشان دادن دندان‌هایشان در آن لحظه حس ناخوشایندی داشته باشند، این حس کم‌کم اعتماد به نفس را از شخص گرفته و گاهی موجب می‌شود که از اجتماع دور بماند، آن هم فقط به دلیل اینکه راز زیبایی لبخند را نمی‌داند.

باید بگوییم که کارهای زیادی است که باعث می‌شود لبخند‌تان تقویت شده و زیبایی آن را در همه‌ی زمان‌ها حفظ کنید، اولین گام این است که مراجعه به دندانپزشک را از خود دریغ نکنید. یک دندانپزشک زیبایی با مشورت و راهنمایی‌های مفید می‌تواند زیباترین لبخند دنیا را به شما هدیه بدهد.

خط صاف دندان‌ها یکی از رازهای لبخند زیبا

اگر بین دندان‌های شما فاصله و شکاف‌های گسترده وجود دارد، اگر دندان‌هایتان صاف و تراز نیست، و در کل دندان‌‌های نامرتبی دارید برای داشتن یک لبخند زیبا مراجعه به متخصص ارتودنسی را در اولویت قرار دهید.

به خاطر داشته باشید که متخصص ارتودنسی در درست کردن دندان‌ها و ظاهر فرد تبحر خاصی دارد، او  علاوه بر مرتب و صاف کردن دندان‌های کج که به "ارتودنسی" معروف است، می‌تواند در تقویت سلامتی لثه و دندان‌ها، جلوگیری از ساییدگی و آسیب‌دیدگی و حتی بهبود جویدن و گفتار، نقش بسزایی داشته باشد.

شاید خیلی‌ها اعتقاد داشته باشند که ارتودنسی یک عمل زیبایی است، درست است که باعث مرتب شدن دندان‌ها می‌شود، اما این عمل در واقع بسیار در عملکرد دهان و دندان تاثیرگذار است. ارتودنسی که در آن دندان‌ها توسط براکت‌ و ترازکننده، در جای درست خود قرار می‌گیرند، برای هر فردی بسته به نوع بی‌نظمی دندان و مشکلات آن مختلف است. معمولا زمانی بین ۶ ماه تا ۲ سال بیمار این براکت را در دهان خود دارد که بنا به سلیقه خود می‌تواند یکی از سه نوع ارتودنسی را که شامل ارتودنسی نامرئی، ارتودنسی ثابت و ارتودنسی دیمون است، را انتخاب کند.

تا قبل از ورود اتودنسی نامرئی و شفاف رنگ، خیلی از بیماران از این درمان فراری بودند، اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی و تنوع گسترده در درمان‌های دندانپزشکی، فرار کردن از یک لبخند زیبا برای همگان جای تعجب دارد.

خب تا اینجا متوجه شدیم که برای اینکه با اعتماد به نفس لبخند بزنیم باید دندان‌های صاف و مرتب داشته باشیم حال می‌رویم سراغ قدم بعدی...

لمینت دندان؛ جادوی ترمیم رنگ و  ترک‌خوردگی‌های دندان

مواد خوراکی مانند قهوه و سیگار در تغییر رنگ دندان‌ها نقش بسزایی دارند، هرچقدر هم که شما مرتب باشید و مسواک را فراموش نکنید مطمئن باشید جادویی که لمینت دندان برای شما به ارمغان می‌آورد، کم از عصای جادویی نخواهد بود.

همرنگ و یک دست شدن رنگ دندان با کامپوزیت دندان

کامپوزیت دندان یک ماده سفید رنگ که دقیقا همرنگ دندان است، برای پر کردن دندان پوسیده، سوراخ شده و شکسته به کار می‌رود. کامپوزیت دندان در زیبایی نقش بسزایی را دارد.

همچنین کامپوزیت‌ها در پر کردن دندان، ساخت لمینت‌ها، تاج گذاشتن جزئی یا کامل روی دندان و ترمیم دندان کاربرد دارند.در کامپوزیت، زیبایی، که مهم‌ترین فاکتور یک لبخند زیباست، به شما هدیه داده می‌شود.

برگرداندن دندان‌های از دست رفته با  ایمپلنت دندان

گاهی لبخند فرد با یک جای خالی از دندانی که کشیده شده یا شکسته همراه است، اما از آنجایی که گفتیم متخصصین دندان می‌توانند تمام نگرانی شما را برای یک لبخند جادویی برطرف کنند، برای حل این مشکل، ایمپلنت دندان را به شما پیشنهاد می‌دهند.

ایمپلنت از سه قسمت تاج، اتصال‌دهنده یا اباتمنت و پایه ایمپلنت تشکیل شده است، می‎‌تواند جای خالی دندان از دست رفته را پر کند. در ایمپلمنت دندانی یک پیچ از جنس تینانیوم که با استخوان طبیعی مخلوط شده است در داخل دندان به عنوان پایه استفاده می‌شود، سپس اباتمنت با ظاهر شش و گاهی هشت ضلعی، یک رابط میان پایه و تاج ایپملنت قرار می‌گیرد و در آخر تاج که شکلی مانند دندان و جنسی از مواد سرامیکی دارد مثل دندان طبیعی روی  اتصال‌دهنده قرار می‌گیرد.

بعد از کاشت ایمپلنت دندان ، شما می‌توانید با خیال راحت یک لبخند باشکوه در هر زمان که خواستید احساسات واقعی خود را بروز دهید بزنید، اما قبل از آن بیایید یک نکته‌ی اساسی را بررسی کنیم که شاید برای شما هم سوال باشید؛ تفاوت ارتودنسی، لمینت و کامپوزیت در چیست؟

تفاوت ارتودنسی، لمینت  و کامپوزیت دندان

در ارتودنسی، متخصص ارتودنسی استفاده از براکت دندان‌ها را با توجه به میزان بهم‌ریختگی و نامرتب بودن از ۶ ماه تا ۲ سال برای فرد مورد نظر تجویز می‌کند، بعد از برداشتن براکت دندان‌ها مرتب می‌شوند، این روش پایدار بوده و تغییر نمی‌کند همچنین به دلیل اینکه این عمل جزو جراحی‌های درمانی قرار می‌گیرد در تقویت استحکام و عدم آسیب دیدن لثه و دندان‌ها نقش بسزایی دارد.

لبخند

در لمینت زمانی که برای یک دست کردن دندان‌ها می‌گذارید از ارتودنسی کوتاه‌تر است، خلاصه به ۲ الی ۳ جلسه درمانی می‌شود. دندان‌پزشک لمینت‌ها را که پوسته‌های نازک شکل و رنگ دندان هستند بر روی سطح دندان قرار می‌دهد و با تغییر شکل، اندازه و رنگ دندان، ظاهر دندان‌ها را بهبود می‌بخشند تا شما به آن هدفی که دارید برسید. بیشتر اوقات لمینت در دندان‌هایی جلویی انجام می‌شود. لمینت در منظم کردن دندان‌ها بسیار تاثیرگذار است.

همان‌طور که متوجه شدید کامپوزیت با لمینت نیز یک کار مشترک دارند، اما چیزی که باعث تفاوت میان این دو می‌شود؛ علاوه بر تفاوت جنس مواد مورد استفاده، در لمینت نیاز به تراش و قالب‎گیری هست اما در کامپوزیت نیست. همچنین زمان ساخت لمینت سه هفته و کامپوزیت یک هفته است.

یک تفاوت دیگر در این دو، آن است که وقتی دندان دچار پریدگی شود، در لمینت امکان ترمیم آن نیست اما در کامپوزیت می‌توان آن را دوباره ترمیم کرد.

کامپوزیت دندان، لمینت دندان، ارتودنسی یا ایمپلنت دندان ، این ‌که کدام برای دندان شما و نشان دادن احساسات‌ مهم است تصمیمی است که  متخصص ارتودنسی ، دندانپزشک زیبایی و یا جراح دندانپزشکی برای شما می‌گیرند، با خیال راحت با آنها مشورت کنید و مطمئن باشید مفیدترین راه‌حل را به دست خواهید آورد.