به گزارش افکارنیوز،

در این مقاله می خواهیم بدانیم که اظهارنامه مالیاتی چیست و مراحل دریافت آن بعد از ثبت شرکت شامل چه مواردی می باشد، پس با ما باشید تا به هر یک از این موارد بپردازیم.

در ایران تمامی شرکت بعد از ثبت شرکت در تهران یا شهرستان ها موظف به پرداخت مالیات می شوند این مالیات بر اساس یک سال مالی تعیین می شود.

ابتدا می خواهیم توضیحی درباره اظهارنامه داشته باشیم تا به موضوع اصلی برسیم.

اظهارنامه چیست؟

به طور کلی به هر نوع گواهی که برای اثبات چیزی به صورت رسمی تنظیم می شود اظهارنامه گفته می شود.

تعریف سال مالی

سال مالی یا Fiscal Year به دوره ی مالی یک شرکت یا موسسه گفته می شود که مدت آن یک سال باشد این مدت زمان، برای حسابداری هر شرکت بیشترین اهمیت را دارد. بر اساس قوانینی که در این میان گذاشته شده است شرکت ها و هر موسسه ای که خدماتی را ارائه می دهند موظفند تا هر ۱۲ ماه یک بار نسبت به گزارش های مالیاتی خود اظهارنامه تهیه کنند البته برخی از شرکت ها مدت سال مالی متفاوتی دارند و ممکن است از ۱۲ ماه بیشتر یا کمتر باشد.

اظهارنامه مالیاتی

کارنامه مالی که هر یک از شرکت ها به اداره امور مالیاتی تحویل می دهند را اظهارنامه مالیاتی می گویند این اظهارنامه ها هم برای اشخاص حقیقی و هم برای اشخاص حقوقی می باشد تنها کاربردی که دارند این است که برای محاسبات مالیات شرکت در طول یک سال مورد استفاده قرار می گیرند. به توصیه مسئولان و کارشناسان در این زمینه، بهتر است که شرکت های تازه تاسیس شده ۴ ماه پس از شروع فعالیت خود اظهارنامه مالیاتی به اداره مالیات ارسال کنند حتی اگر این اظهارنامه سفید باشد لازم است تا این کار را انجام دهند.

مدارک مورد نیاز برای تنظیم اظهارنامه

همانطور که مستحضر هستید هر موردی که قرار باشد به سازمان های دولتی گزارش شود نیازمند یکسری مدارک خاص است. اظهارنامه نیز یکی از این موارد است که به مدارک مشخصی برای ارائه احتیاج دارد (لازم به ذکر است که امروزه ارسال اظهارنامه از طریق اینترنت و نرم افزار مخصوص به آن انجام می شود) مدارک مورد نیاز به شرح زیر است:

دریافت اپلیکیشن اظهارنامه مالیاتی از سایت مربوطه

اطلاعات مرتبط با تشکیل پرونده مالیاتی که مواردی از جمله کد رهگیری پیش ثبت نام و مشخصات اداره مالیاتی، شناسه ملی شخص حقوقی، کد اقتصادی، کلاسه پرونده مالیاتی و... را شامل می شود.

oاطلاعاتی که هویت شرکت و سایر شعبات آن را آشکار می سازد مثل مجوز فعالیت شرکت، روزنامه رسمی، اطلاعات شخصی هر یک از اعضای شرکت به همراه محل سکونت آن ها

oپیش و پس از بستن حساب های موقت شرکت باید تراز آزمایشی کلی و معینی را در تاریخ پایان دوره مالی آماده کنند.

oارائه فاکتوری مبنی بر محصولات به فروش رفته و تولید شده

oارائه فاکتوری از خرید مواد اولیه، گردش کالای ساخته شده و دیگر مواد موجود

oارائه گواهی مبنی بر سود و زیان شرکت

oاطلاعات مربوط به ثبت شرکت ها به همراه روزنامه مربوط به ثبت آن ها

oارائه گواهی مربوط به صادرات و واردات های ارزی

oدر صورتی که شرکت مد نظر شرکت پیمانکاری است باید اطلاعات مرتبط با قراردادهای پیمانکاری را ارائه دهند.

oارائه صورت ریز تعدیلات سنواتی

oارائه شماره فیش و تاریخ پرداخت صورت مالیات های پرداخت شده

oارائه مشخصات کامل حسابدار رسمی شرکت شامل مواردی مثل نام، شماره قرارداد، شماره عضویت می باشد.

oمشخص کردن نوع فعالیت های شرکت

oارائه اطلاعات مرتبط با پرونده مالیاتی

oمشخص کردن تعداد پرسنل و کارکنان در پایان سال مالی

oمشخص کردن تعداد سهامداران و میزان سرمایه هر یک

oارائه یک شماره حساب به منظور درج اظهارنامه مالیاتی

oلازم به ذکر است که انجام امورات تعیین شده و آماده کردن هر یک از موارد برای ارائه ممکن است زمان بر باشد پس پیش از موعد مقرر تهیه آن ها را شروع کنید.

مراحل ارسال اظهارنامه

پس از آماده سازی و تهیه مدارک فوق برای اظهارنامه مالیاتی حالا نوبت به ارسال آن می رسد، برای ارسال اظهارنامه باید به روش زیر عمل کرد:

oپیش از هر کار باید در سامانه امور مالیاتی کشور ثبت نام کرده باشید تا بتوانید اظهارنامه مالیاتی خود را ارسال کنید در واقع ثبت نام در این سایت بدین خاطر است که شما به عنوان یک مودی مالیاتی شناخته شوید.

oبعد از این که اطلاعات ارائه شده از جانب شما مورد تایید قرار گیرد و کد اقتصادی مربوط به تشکیل پرونده مالیاتی به شما تعلق گرفت پس به عنوان مودی مالیاتی شناخته می شوید.

oلازم به ذکر است که اداره امور مالیاتی تنها زمانی به کاربر، نام کاربری و رمز عبور می دهد که مراحل قبل را طی کرده باشد.

oدر صورت داشتن رمز عبور و نام کاربری می توانید به سامانه اداره امور مالیاتی مراجعه و اپلیکیشن مربوطه را دانلو کنید.

oپس از دانلود بر اساس مراحل که وجود دارد باید مدارک مورد نیاز را بارگذاری و ارسال کنید.

در این مقاله سعی بر این داشتیم تا همه موارد را برای شما یادآوری کرده و به شما آگاهی کامل بدهیم. شما در صورت وجود هر گونه ابهام و سوال در هر زمینه ثبتی، می‌توانید با وکلای ما در وب سایت www.tehransabt.com تماس بگیرید تا با ارائه بهترین خدمات و مشاوره به انجام کارتان سرعت بدهند. شما می‌توانید برای دریافت مشاوره با شماره های ۴۳۹۰۲۰۰۰-۰۲۱ که دارای ۱۲۰ خط فعال است تماس بگیرید و یا برای دریافت مشاوره رایگان عدد ۵ را به سامانه ۱۰۰۰۴۳۹۰۲۰۰۰ ارسال کنید و یا با دریافت اپلیکیشین مدیریت امور ثبت شرکت تهران از کافه بازار یا گوگل پلی برای اندروید و یا آیتونز برای آیفون از خدمات ثبتی ما به صورت رایگان بهره مند شوید با اپلیکیشن تهران ثبت در هر زمان و هر کجا هستید به پیگیری کارهای ثبتی خود بپردازید.