به گزارش افکارنیوز،

سردخانه داری یک صنعت دیرینه و پرسود است. از سالیان دور دغدغه اصلی کشاورزان، دامداران و دیگر کسب و کارها نگهداری طولانی مدت محصولات خود بوده است. آنها همواره تلاش می کردند تا یخچال و سردخانه های کارآمدی بسازند تا ماندگاری محصولات خود را بیشتر کنند.

در زمان های قدیم از مصالحی چون سنگ، آجر، خاک ذغال و غیره برای ساخت سردخانه استفاده میکردند. اما امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی صنعت سردخانه سازی پیشرفت چشمگیری کرده است.

از این رو افراد زیادی به فکر به سرمایه گذاری در این صنعت می افتند. اما باید به این نکته توجه داشت که این صنعت، پرریسک و  پرهزینه می باشد. پس قبل از سرمایه گذاری باید تمام جوانب کار را در نظر گرفت.

انواع سردخانه

سردخانه ها به دو دسته سردخانه زیر صفر و بالای صفری تبدیل می شوند. سردخانه زیر صفر برای نگهداری گوشت، مرغ، ماهی، خرما و سردخانه های بالای صفر جهت نگهداری مرکبات، سبزیجات، دارو و غیره مورد استفاده قرار می گیرند.

همچنین سردخانه ها به دو نوع نگهداری کوتاه مدت و بلند مدت نیز تقسیم می شوند. 

سردخانه های کوتاه مدت بین 2 تا 4 ماه محصول شما را نگهداری می کنند و سردخانه های بلند مدت بین 6 تا 7 ماه که متناسب با نوع نگهداری محصول می توانید در هر بخش سرمایه گذاری کنید.

آشنایی با بازار

شناخت بازار هدف و بررسی آن یک امر حیاتی برای شروع هر کسب و کاری است. قبل از سرمایه گذاری در صنعت سردخانه در مورد بازار هدف خود تحقیق کنید. به طور مثال با توجه به افزایش میزان واردات کالا در سالی های اخیر، نیاز به انبار و سردخانه هایی برای نگهداری این کالاها در برخی از شهر های ایران به شدت احساس میشود و فرصتی مناسب برای سرمایه گذاران ایجاد کرده است.

سرمایه لازم برای احداث سردخانه

 با توجه به نوع کاربری، موقعیت جغرافیایی و ابعاد هزینه ساخت سردخانه متفاوت می باشد. 

به طور میانگین برای احداث سردخانه متوسط چیزی حدود 4 میلیارد سرمایه برای سرمایه گذاری در این صنعت مورد نیاز است. که این هزینه شامل خرید زمین، سوله، هزینه های ساخت سردخانه، تجهیزات، قفسه بندی و غیره می باشد. با توجه به نوع کسب و کار و ابعادی که قرار است محصول در آن چیده شود هزینه متفاوت می شود. 

خرید سردخانه

سرمایه گذار دارای محصول

اگر شما سرمایه گذاری هستید که خود صاحب محصول است، باید توجه داشته باشید در صورت عدم بررسی کامل در این صنعت ممکن است کل سرمایه خود را از دست بدهید.

فرض کنید شما یک سرمایه گذار دارای محصولی هستید که در سال جاری از کشت و کار اول زمین خود 50 تن محصول برداشت دارید. اما در چه صورتی ساخت سردخانه به شما کمک می کند؟ساخت سردخانه زمانی برای شما مقرون به صرفه خواهد بود که شما محصولی داشته باشید و با نگهداری آن ظرف مدت 3 ماه، قیمت آن چندین برابر شود. در این شرایط سردخانه برای شما سودآور خواهد بود. یا در منطقه شما سردخانه ای موجود نباشد در این صورت می توانید با احداث سردخانه ای با دو برابر ظرفیت محصول خود، ظرفیت باقی مانده را اجاره دهید تا هزینه های بالای سردخانه تا حدودی جبران شود.

تسهیلات و وام احداث سردخانه

سازمان جهاد کشاورزی به سرمایه گذارانی که قصد احداث سردخانه دارند، وام و تسهیلات بانکی پرداخت می کند. البته این وام و تسهیلات شرایط مخصوص به خودش را دارد. برای دریافت وام نیاز به طرح توجیهی سردخانه و مجوز سردخانه دارید. پس از تایید طرح و مجوز شما، جهاد کشاورزی معرفی نامه جهت تسهیل اعطای وام به شما می دهد.

طرح توجیهی سردخانه

اما طرح توجیهی سردخانه چیست؟ طرح توجیهی سردخانه، گزارشی است که توجیه پذیری طرح را در ابعاد مختلف از قبیل بازار، فنی و مالی مورد بررسی و مطالعه قرار می‌دهد. طرح توجیهی باید شامل هزینه های ساخت سردخانه، سود و غیره باشد.

طراحی سردخانه

طراحی سردخانه اگر متناسب با محیط و نوع کاربری شما نباشد دردسر زیادی برای شما ایجاد می کند. طراحی فضای داخلی، چیدمان تجهیزات و قفسه، جایگذاری درب ها از نکات اصلی طراحی سردخانه است که گاهی فراموش می شوند.

سردخانه

خرید سردخانه

هنگام سفارش خرید سردخانه بسیار دقت کنید زیرا ساخت سردخانه امری حساس و دشوار می باشد که نیاز به تخصص و تجربه دارد. اگر تمام موانع برای سرمایه گذاری در این صنعت را پشت سر گذاشتید و تصمیم به خرید سردخانه گرفتید حتما با یک تیم متخصص وارد مذاکره شوید. زیرا در صورت خرید سردخانه که استانداردهای لازم را نداشته باشد، ممکن است تمام زحمات و هزینه شما را در کوتاه ترین زمان ممکن از بین ببرد.

گروه صنعتی آریانا در زمینه تولید سیستم های سرد کننده و تجهیزات آزمایشگاهی با بهره گیری از استاندارد های روز اروپا و کادر متخصص افتخار دارد در راستای اهداف بزرگ تقویت تولید داخلی، سهمی هر چند کوچک در اعتلای نام کشور عزیزمان ایران داشته است. جهت مشاوره رایگان و کسب اطلاعات بیشتر در خصوص ساخت سردخانه با مشاورین ما در آریانا تماس بگیرید.