به گزارش افکارنیوز،

اینفوگرافیک یکی از بهترین راه‌ها برای ارتباط با مخاطبان است. زیرا اثرگذاری محتوای بصری در ذهن انسان از سایر انواع محتواها بیشتر و سریع‌تر است. در واقع ترکیب تصاویر، رنگ‌ها، نمودارها، جداول و متن یک ترکیب فوق العاده کامل و جذاب به خصوص برای اطلاع رسانی به مخاطبان است.

اینفوگرافیک چیست؟

به نقل از آکادمی اینفوگرام : اینفوگرافیک نوعی محتواست که از ترکیب محتوای بصری و متنی ساخته می‌شود. واژه اینفوگرافیک (infographic)  از ترکیب دو واژه  information و graphic ساخته شده است. information  به معنای اطلاعات و  graphic به معنای تصویر است. پس محتوای که شامل اطلاعات متنی ، داده‌ای و آماری در کنار تصویر باشد را اینفوگرافیک می‌نامند.

چطور اینفوگرافیک بسازیم؟

قبل از اینکه با ابزارهای آنلاین ساخت اینفوگرافیک آشنا شوید، بهتر است با نکات مهم و پایه‌ای در ساخت اینفوگرافیک آشنا شوید. در ادامه توضیحی مختصر درباره نکات مهم در ساخت اینفوگرافیک ارائه می‌کنیم.

مخاطب را بشناسید

سعی کنید مخاطب خود را بشناسید. با شناخت مخاطب خود می‌توانید اینفوگرافی بهتری طراحی کنید. مهمترین هدف در اینفوگرافیک این است که مفهوم و پیام محتوا برای تمامی مخاطبان هدف چه مخاطبان معمولی و چه متخصصان به سادگی دریافت شود.

اطلاعات جمع‌آوری کنید

اطلاعات و داده‌ها می‌توانند اطلاعاتی باشند که خودتان به دست آورده‌اید یا اطلاعاتی از سایر منابع و اشخاص باشند. نکته مهم این است این اطلاعات درست و از منابع موثقی بوده و اگر از سایر منابع استفاده می‌کنید حتما نام منبع یا شخص را در زیر اینفوگرافیک بنویسید.

با انواع اینفوگرافیک آشنا باشید

انواع اینفوگرافیک

اینفوگرافیک انواع مختلفی دارد. شما باید با آنها آشنا باشید و با توجه به هدف خود بهترین نوع اینفوگرافیک را انتخاب کنید. همچنین خواندن این مقاله و دیدن نمونه اینفوگرافیک های اشتباه را به شما توصیه میکنیم.

مقایسه‌ای:

اگر می‌خواهید دو موضوع را مقایسه کنید باید از این قالب  استفاده کنید. در این مقایسه باید مزایا و معایب مقایسه شوند.

فلوچارت:

برای به نمایش گذاشتن چرخه‌ها بهترین قالب فلوچارت است.

گاه شمار:

اگر می‌خواهید تاریخچه چیزی را بیان کنید بهترین قالب گاه شمار است. این قالب یک روند را در طول تاریخ مشخص می‌کند.

نمودار:

ممکن است داده‌ها حجم زیادی داشته باشند. به همین دلیل بهترین راه برای نمایش حجم زیاد از داده، قالب انواع نمودار است.

تصویری:

اگر لازم است از تصاویر زیادی در اینفوگرافیک خود استفاده کنید، استفاده از قالب تصویری مناسب خواهد بود.

نر افزارهای آنلاین ساخت اینفوگرافیک

نرم افزارهای ساخت اینفوگرافی

از اینفوگرافیک در هر زمینه و موضوعی می‌توان استفاده کرد و بهترین نتیجه را نیز گرفت. اما اکثر افراد تخصصی در تولید اینفوگرافیک ندارند. به همین دلیل تولید اینفوگرافیک برای بسیاری سخت است و نمی‌توانند از مزایای آن بهره‌مند شوند. اما ابزارهای بسیاری وجود دارند که کار ساخت اینفوگرافیک را آسان کرده‌اند.

در ادامه به معرفی نرم افزارهای آنلاین ساخت اینفوگرافیک می‌پردازیم. به علاوه نرم افزارهای رایگان ساخت اینفوگرافیک را نیز در میان این معرفی گنجانده‌ایم.

کانوا  (canva)

 از بهترین بسترهای آنلاین برای ساخت اینفوگرافیک می‌توان به کانوا اشاره کرد. این پلتفرم امکانات بسیار زیادی را در اختیار کاربران خود قرار می‌دهد. کاربران می‌توانند بر اساس نیاز خود بهترین قالب را برای اینفوگرافیک انتخاب کنند. البته برخی امکانات و قالب‌های موجود در این سایت رایگان نیست و با خرید اکانت قابل استفاده خواهند بود.

پیک تو چارت (piktochart)

این سایت بهترین گزینه برای کسانی است که مهارت و اطلاعات کافی برای ساخت اینفوگرافیک ندارند. محیط این سایت بسیار ساده است و استفاده از آن نیز بسیار ساده است. با کشیدن و رها کردن می‌توانید اکثر کارهای خود را در این بستر انجام دهید.

Visme

سایت Visme  عمر زیادی ندارد. با این حال یکی از معروفترین پلتفرم‌ها برای ساخت اینفوگرافیک است. این ابزار آنلاین برای طراحی اینفوگرافی دو حالت برای استفاده دارد. رایگان و اشتراکی! قطعا امکاناتی که با خرید اشتراک در اختیار کاربران قرار می‌گیرد بسیار زیاده بوده و با حالت رایگان قابل مقایسه نیست.

Infogram

تمامی ابزارهای آنلاینی که معرفی کردیم برای ساخت اینفوگرافیک مناسب هستند. البته برخی از این ابزارها برای متخصصان و کار حرفه‌ای تر مناسب است و برخی دیگر برای مبتدیان. اینفوگرام ابزاری برای متخصصان است تا به کمک آن بتوانند اینفوگرافیک‌هایی حرفه‌ای بسازند.

Venngage

این سایت امکانات ابتدایی را در اختیار کاربران قرار می‌دهد تا بتوانند اینفوگرافیک‌هایی ساده بسازند. با خرید اکانت این سایت امکانات کاملتری در اختیار مخاطبان قرار می‌گیرد.

Easelly

بعد از ورود به سایت می‌توانید از قالب‌های آماده برای ساخت اینفوگرافیک استفاده کنید. اما اگر علاقه‌ای به استفاده از قالب آماده ندارید می‌توانید اینفوگرافیک خود را خودتان به کمک ابزارهای موجود در سایت طراحی کنید.

سخن آخر

در طراحی اینفوگرافی، انتخاب درست نرم افزار ساخت اینفوگرافیک بسیار مهم است. نرم افزارهای بسیاری برای طراحی اینفوگرافی وجود دارند که می‌توانید از میان آن‌ها متناسب با سطح طراحی گرافیکی که دارید یکی را انتخاب کنید. ساده‌ترین نرم افزاری که می‌توانید انتخاب کنید پاورپوینت است که نسخه‌های جدیدتر آن با امکانات وسیعی که دارند به خوبی به عنوان یک ابزار طراحی اینفوگرافیک عمل می‌کنند.

در نهایت نیز می‌توانید از ابزارهای آنلاین برای طراحی اینفوگرافیک آنلاین استفاده کنید. این ابزارها اغلب رایگان هستند و به شما اجازه می‌دهند بدون مسلط بودن به نرم افزارهای طراحی نیز اینفوگرافیک های زیبا خلق کنید.