به گزارش افکارنیوز،

دقت کرده‌اید در هر موضوعی، وقتی پای زنان به میان می آید، داستان به خود می‌پیچد؟ نه اینکه واقعا ماجرا پیچیده باشد ها، نه! اما به خاطر ملاحظات و برخی نابرابری‌ها، عموما چندان به زنان پرداخته نمی‌شود و حتا وقتی قرار است به موضوعات زنان و یا به خود زنان  هم پرداخته شود، کار بیخ پیدا می‌کند! در موضوع زنان، همیشه محافظه‌کاری‌ای وجود دارد که قاعده‌ای جهان شمول است. همه اینها در حالی ست که زنان نیمی از جمعیت جهان را تشکیل می‌دهند. اصلا چرا راه دور برویم، زایش، خلق و تکثیر جهان، به دوش زنان است پس به صورت بالفعل، نقشی کلیدی در آینده جهان دارند. اصلا چطور می‌شود این بخشِ مهم جهان را ندید؟!

ترکیب این نقش کلیدی و آن اجحاف‌ها، بانی بسیاری از حرکت‌های فمینیستی در جهان می‌شود.

بیایید کمی ذهنمان را شخم بزنیم، در میان تمام اتفاقات سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و حتا تبلیغی، چند اتفاق را به خاطر می آورید که به زنان پرداخته باشند؟ در این کند و کاو، چند نقطه روشن خودشان را از انبوهِ خاطرات و اتفاقات بیرون می‌کشند و راست راست مقابلمان می‌ایستند. جاهایی که زنان، «محور» بوده‌اند، زنان تکریم شده‌اند و زنان مرکز توجه بوده‌اند.

روراست بگویم که در اتفاقات سیاسی، کمتر پیش می آید که زنان تکریم شوند. بگذریم از اینکه نخست وزیر نیوزیلند (جِسیندا آردرن) به‌عنوان اولین مقام عالی یک کشور که توانست همه‌گیری کرونا را در کشورش کنترل کند، بسیار مورد تحسین قرار گرفت. به این نمونه‌ها، تکریم زنان گفته نمی‌شود، این نمونه ارتباط نزدیکی با توانایی زنان دارد و هیچ ربطی به تکریمشان ندارد.

اگر کمی عمیق شویم، به یاد می آوریم که حرکت‌ها و کمپین‌های تبلیغاتی، بیشترین خواستگاه تکریم زنان است؛ چه تبلیغات فرهنگی، چه تبلیغات اجتماعی و چه تبلیغاتِ بازاریابی.

حالا فکر می‌کنم نقطه دارند روشن‌تر می‌شوند! احتمالا در آن لابه‌لا، صابون «داو» به ذهنتان برسد! همان برندی که به زنان می‌گوید؛ مهم نیست چه شکل و سایز و ابعادی داشته باشی، تو زیبا هستی!

نقطه‌های روشن ...

بیایید کمی جلوتر برویم. بیایید سرکی در میان انبوه کمپین‌های تبلیغاتی بکشیم و ببینیم چند برند به تکریم زنان، فارغ از تفاوت‌های جنسیتی و فیزیکی پرداخته‌اند. «داو» را که گفتیم؛ روی «زیبایی طبیعی» تمرکز دارد.

لباس غواصی به تن کنید! قرار است شیرجه ای در دریای عمیق کمپینهای تبلیغاتی بزنیم. آنهایی که به خاطر انتخاب موضوعات جذابشان در ذهنمان مانده‌اند.

ببینید کارمان به کجا کشیده که برای پیدا کردن نشانی از زنان، باید لباس غواصی به تن کنیم!

کمپین «ممنون مامان» شرکت پی‌اندجی (تولید کننده برندهای پمپرز، ژیلت، براون و ...) هم سال ۲۰۱۰ حسابی سر و صدا به پا کرد. «آدیداس» هم که دیگر سرآمد است. بزرگترین تولید کننده لوازم ورزشی اروپا و دومین برند لوازم ورزشی دنیا، با کمپینهای بینظیرش شناخته می‌شود. این برند سال ۲۰۱۶ کمپینی به راه انداخت با عنوان «راه خودت را بساز» و زنان ورزشکار نقش‌آفرینان اصلی آن بودند. تمرکز،این کمپین بر نشان دادنِ توانایی زنان در «خلق» بود. خلقِ راه‌های موثر در زندگی. تعدادِ کمپین‌های این چنینی، زیاد نیست. انگشت‌شمارند! اما سوالی که ذهن را مشغول می‌کند این است «در ایران ماجرا چطور است؟ آیا کمپینی به نام زنان و برای زنان به راه افتاده؟»

بانوی-طبیعت

بانوی طبیعت باش!

حقیقتا پاسخ به سوالِ بالا کمی سخت است. احتمالا در آن شنایی که به کف اقیانوس رفته‌ایم، خاطرات محوی از بعضی کمیپن‌ها به یادمان بیاید، اما این کمپین‌ها عموما سر و صدایی نداشته‌اند.

مسئله این است که به خاطر وجود برخی محدودیت‌ها در ایران، کار برای تبلیغاتچی‌ها نسبت به تمام نقاط دنیا، سخت‌تر است. به بعضی موضوعات، مخصوصا با محوریت «زنان» چندان نمی‌توان پرداخت. اما با این حال، هنوز کارهای کوچکی انجام می‌شود.

درباره «بانوی طبیعت» شنیده‌اید؟

اولین چیزی که بعد از شنیدن این عبارت در ذهنتان نقش می‌بندد چیست؟

«توجه به طبیعت»، چیزی شبیهِ «بازگشت به طبیعت»، نه؟!

خلوص را می‌توانید در طبیعت پیدا کنید. طبیعت؛ همه‌ی آنچه که شما برای زندگی نیاز دارید، به شما می‌دهد: اکسیژن، آب، غذا و در کل «حیات». برای همین است که وقتی برای خرید مواد غذایی به سوپر مارکت می‌روید، اولین دغدغه ذهنیتان این می‌شود که «این محصول چقدر طبیعی و ارگانیک است».

می‌گویند مادرانی که خانواده‌شان را با مواد غذایی طبیعی تغذیه می کنند، یک قدم جلوتر از زنان دیگر هستند! شاید نتوان صحتِ این جمله را اثبات کرد، اما به هرحال، بانویی که به صورتی ویژه‌تر برای خانواده‌اش تلاش می‌کند، بیشتر قابل تقدیر است.

اما فارغ از معنای «طبیعت»، تصویر دیگری هم در ذهن نقش می‌بندد؛ محصولات «طبیعت»...

محصولات این کارخانه در رقابتی نه چندان نزدیک با برندهای موجود در بازار، جزو اولین انتخاب‌ها هستند. طعم، بو، تازگی و در کل همه‌ی آن چیزی که در یک محصول خوراکی می‌تواند برای شما مهم باشد، در محصولات این کارخانه پیدا می‌کنید.

قرار نیست از خوبی‌های محصولات این کارخانه بگوییم، آنچه که این روزها باعث می‌شود نام «طبیعت» را بیشتر بشنویم، «کمپین زنانه» این برند است. کمپینی با عنوان «بانوی طبیعت باشید» که با تعیین جایزه‌های قابل توجه و جذاب (هر هفته 2 جایزه ۳۰ میلیون تومانی که در طی 20 هفته انجام میشه) می خواهد سهم کوچکی در تکریم زنان سرزمینمان داشته باشد. فرقی نمی‌کند کجایید و چه می‌کنید، فقط کافی‌ست «بانو» باشید تا هدف این کمپین قرار بگیرید! گرچه تمرکز کمپین برای معرفیِ دوباره‌ی محصول «رب» این کارخانه است اما همینکه محوریت را بر «تکریم زنان» قرار داده‌اند، قابل تحسین است.

«بانوی طبیعت باشید» نشان می‌دهد هر زنِ ایرانی می‌تواند هم زن باشد، هم مدیر باشد و هم مدبر، هم زندگی‌بخش باشد و هم زندگی‌ساز و در کنارِ همه اینها، می‌تواند بانوی طبیعت باشد و سزاوار تکریم است. هدف این کمپین فقط متوجه زنان است و اینکه زنان، فارغ از نگاهِ کلیشه‌ای جامعه، قدرتمندتر از آنند که حتا یک مرد می‌تواند باشد!

احتمالا انتظار زیادی‌ست که نمونه های انگشت شماری مثل «بانوی طبیعت باشید» بتوانند نگاه کلی به موضوع زنان را تغییر دهند، اما موضوع این است که این حرکت‌های کوچک که در قالب «مسئولیت اجتماعی» از برخی برندها سر می‌زند، می‌تواند بانی یک حرکت بزرگتر باشد. حرکتی که می‌تواند تکریم زنان و توجه به زنان در جامعه را به یک «سبک زندگی» تبدیل کند.

برای اطلاعات بیشتر از این کمپین به صفحه اینستاگرام طبیعت مراجعه کنید.