به گزارش افکارنیوز،

صنعت سلولزی و کارتن سازی در کشور ما دارای جایگاه ویژه‌ای است. به صورتی که کارتن سازی و تولید جعبه‌های متفاوت در ایران، رویکرد استراتژیک مخصوصی دارد. صادرات کارتن به خارج از ایران برای توسعه دادن زیرساخت‌های کشور، یک نمونه از این رویکرد استراتژیک می‌باشد.

ظرفیت تولید جعبه مقوایی و کاغذی طی یک سال در ایران، بیشتر از سه میلیون است. این موضوع نشان می‌دهد که شاخص‌های رشد کشور با صنایع سلولزی، افزایش پیدا می‌کند. لذا، مشخص کردن بایدها و نبایدهای جعبه سازی سبب می‌شود که این شاخص‌ها در ایران، همچنان روند صعودی داشته باشند. اگر شما هم عضوی از خانواده بزرگ صنعت کارتن سازی ایران بوده و یا به این مقوله علاقه‌مندید، همراه ما باشید.

نکات طلایی کارتن سازی

براساس نیاز مشتری، وارد فرآیند کارتن سازی شوید

محصولات نهایی در کارتن سازی از تنوع زیادی برخوردار هستند. چرا که کارتن‌ها برای نگهداری انواع کالاهای فیزیکی مورد استفاده قرار می‌‌گیرند. برای نمونه، ساختار کارتن تخم مرغ با ساختار کارتن‌هایی که برای نگهداری سایر مواد غذایی استفاده می‌شوند، بسیار متفاوت است. البته نمونه‌های متعددی در این زمینه وجود دارد که ساختار و حتی مواد اصلی به کار رفته در کارتن‌ها فرق دارند. در لیست زیر، انواع کارتن‌ها را در 6 دسته تقسیم بندی کرده‌ایم.

  1. کارتن‌های تاشو

نام دیگر کارتن تاشو، جعبه مقوایی است. جعبه‌های مقوایی در مراکز کارتن سازی به صورتی ساخته می‌شوند که انعطاف پذیری زیادی داشته باشد. چرا که ویژگی اصلی و مشخصه‌ی بارز یک کارتن تاشو، قابلیت انعطاف پذیری آن است. با توجه به قابلیتی که جعبه‌های مقوایی دارند، از آن‌ها می‌توان برای بسته بندی انواع مواد غذایی خشک، استفاده کرد.

  1. کارتن تخم مرغ

طراحی و تولید کارتن تخم مرغ در کارتن سازی با سایر کارتن‌ها متفاوت است. این نوع کارتن با هدف محافظت از تخم مرغ‌ها به هنگام جابه‌جایی یا انتقال، ساخته می‌شوند. در حال حاظر، کارتن تخم مرغ به دو صورت تولید می‌شود. در اولین روش، روزنامه بازیافت شده را می‌توان به حالت خمیر درآورد و آن را در قالب قرار داد. در روش دوم، می‌توان از PET پلی استایرن منبسط شده، استفاده نمود. به طور کلی، روش دوم برای ساخت کارتن تخم مرغ بهتر است.

  1. کارتن دایکاتی

کارتن دایکاتی در فرآیند کارتن سازی دارای شکل و شمایل خاصی نیست. به احتمال زیاد، شما جعبه مقوایی را مشاهده کرده‌اید که مانند کارتن لوازم خانگی، درب ندارند. به این نوع از کارتن‌ها، کارتن دایکاتی می‌گویند. بعد از کارتن‌های تاشو، لقب پراستفاده‌ترین کارتن به کارتن دایکاتی تعلق می‌گیرد.

  1. کارتن‌های آسپتیک

کارتن‌های آسپتیک، نام دیگر کارتن مخصوص نگهداری مایعات در حوزه‌ی کارتن سازی است. بدیهی است کارتن آسپتیک، تنها برای نگهداری مواد خوراکی مایع مناسب است و کاربرد دارد. هزینه‌ی به‌صرفه و اقتصادی کارتن‌های آسپتیک موجب شده تا به جای بسته بندی شیشه‌ای، مورد استفاده قرار بگیرند. همچنین، هزینه‌ی حمل و نقل کارتن‌های آسپتیک نوشیدنی در مقایسه با بسته بندی شیشه‌ای، خیلی کم است.

  1. کارتن بالای شیروانی

همان‌طور که از نام این نوع کارتن پیدا است، کارتن بالای شیروانی دارای شکل و شمایلی همانند شیروانی سقف دارد. کارتن بالای شیروانی دقیقا یک جعبه مقوایی است که با روکش پلی اتیلن، ساخته می‌شود. کارتن بالای شیروانی، بیشتر برای بسته بندی شیر نوشیدنی، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

  1. جعبه‌های سفت و محکم

جعبه‌های سخت و محکم همان کارایی کارتن‌های تاشو را در کارتن سازی دارند. با این تفاوت که استحکام و دوام آن‌ها، بیشتر است. جعبه‌های سفت و محکم همواره گزینه‌ی مناسبی برای محافظت از محصولات فیزیکی نیستند. جهت محافظت از کالاهایی که دارای ارزش بسیار بالایی هستند، از این نوع جعبه‌ها استفاده می‌شود. برای نمونه، جعبه مقوایی سفت و محکم برای کالاهای صادراتی، کارایی دارند.

استقامت و دوام جعبه مقوایی را نادیده نگیرید

استقامت و دوام جعبه مقوایی از جمله پارامترهایی است که در حوزه‌ی کارتن سازی باید به آن توجه کرد. برای نمونه، کالاهایی که به خارج از کشور صادر می‌شوند، باید دارای جعبه مقوایی بادوامی باشند. چرا که این کالاها قرار است برای چندین بار جابه‌جا شوند و احتمال آسیب دیدن جعبه مقوایی وجود دارد. در مقابل، محصولاتی که به صورت روزانه در مغازه‌های محلی به فروش می‌روند، نیازی به جعبه‌های مقوایی با دوام ندارند.

ابعاد محصولات را به هنگام جعبه سازی در نظر داشته باشید

طی کردن مراحل کارتن سازی بدون در نظر گرفتن ابعاد و اندازه‌ی محصول، غیر منطقی است. چون کارتن باید به اندازه‌ای باشد که از تمامی ابعاد محصولات فیزیکی، محافظت کند. در صورتی که در فرآیند کارتن سازی یا جعبه سازی به این مورد دقت نشود، کارتن تولید شده هیچ ارزشی برای مصرف کنندگان ندارد. علاوه براین، در نظر نگرفتن ابعاد محصول موجب می‌شود مقدار ورق و مقوای استفاده شده، افزایش پیدا کند. لذا، قیمت و هزینه‌ی تولید آن برای صنایع بسته بندی، زیاد است.

جعبه مقوایی را با توجه به روانشناسی رنگ طراحی کنید

دقیقا نمی‌توان بیان کرد که کدام یک از ترکیب رنگ‌ها برای کارتن سازی مناسب است. چرا که رنگ بسته بندی را نوع برند، مشخص می‌کند. البته این جمله بدان معنا نیست که جعبه سازی با روانشناسی رنگ‌ها محدود می‌شود. منظور این است که تولید و طراحی کارتن بدون در نظر گرفتن رنگ لوگوی برند، کاری غیر اصولی است. چرا که تمامی برندها جهت نمایش هویت بصری در بسته بندی محصولات، نیاز دارند که ارتباط بین برند و ظاهر بسته بندی را حفظ کنند.

به یک شرکت کارتن سازی برتر مراجعه کنید

با تمام نکاتی که گذشت، ممکن است تمایل داشته باشید جهت صرفه جویی در زمان و یا کاهش هزینه‌ها تولید محصولات موردنظر خود را به یک مجموعه معتبر برون سپاری کنید. صنایع بسته بندی شاهد در حوزه‌ی کارتن سازی دارای سابقه‌ی زیادی است. این مجموعه‌ی تولیدی در سال 1369، آغاز به کار کرده است. هدف از فعالیت این مجموعه‌ی حرفه‌ای، تامین تمامی نیازهای مصرف کنندگان می‌باشد. هم‌اکنون نیز انواع زیادی از کارتن‌های چند لایه در صنایع بسته بندی شاهد تولید و ارائه می‌شوند. کارتن عادی، جعبه دایکاتی، جعبه لمینتی و جعبه مقوایی از محصولات باکیفیتی هستند که شما می‌توانید در صنایع بسته بندی شاهد، سفارش دهید. تنوع کارتن‌های موجود در صنایع شاهد در مقایسه با سایر مجموعه‌ها، بیشتر است. علاوه بر کیفیت، قیمت انواع کارتن‌های مقوایی این مجموعه هم مناسب است.

اگر در انتخاب و خرید جعبه مقوایی نیز تردید داشتید، پیش از خرید اینترنتی انواع جعبه‌های مقوایی و کارتن‌های مختلف می‌توانید با کارشناسان صنایع بسته بندی شاهد تماس گرفته و مشاوره تخصصی دریافت کنید.