به گزارش افکارنیوز،

طراحی هویت بصری در واقع طراحی استراتژی معرفی و ایجاد تمایز برای یک برند است.

خلق تمایز سبب می‌شود تا برند شما در یک یا چندین حوزه‌ی خاص نسبت به سایر رقبایتان در جایگاهی بالاتر قرار بگیرد. البته هویت بصری برند لزوما برای پیروزی و برتری در رقابت تعریف نمی‌شود. بلکه در نخستین قدم، هویت بصری برای شخصیت بخشیدن به یک کسب و کار است.

شخصیت یک برند، نشان دهنده‌ی هسته‌ی درونی آن است. موضوع انحصار ذاتی و ظاهری نیز در شخصیت برند و هسته‌ی درونی آن مشاهده می‌شود. انحصار ذاتی برند مثل ویژگی‌ها یا برتری‌های مختص هر فرد می‌باشد. انحصار ظاهری در برند هم مانند یکتا بودن اثر انگشت در انسان‌ است. طراحی هویت بصری مانند چتری است که هم تمایز ظاهری و هم ذاتی یک کسب و کار را پوشش می‌دهد.

طراحی هویت بصری چیست و چه رابطه‌ای با طراحی هویت برند دارد؟

مهمترین و حساس ترین بخش هویت هر برند، هویت بصری است. طراحی هویت بصری پروسه‌ای است که به منظور ایجاد پایه و اساس هر برند انجام می‌شود. طراحی هویت بصری نیازمند ابزارهای تخصصی است. لوگو، رنگ‌بندی، تایپوگرافی و حتی عکسها، از ابزارهای خاص طراحی هویت بصری هستند. تمامی این ابزارها باید به صورت منسجم به کار گرفته شوند. چرا که ساده‌ترین هدف طراحی هویت بصری، ارائه‌ی یک تصویر ذهنی از ذات و اهداف یک کسب و کار است. به صورتی که مشتریان با مشاهده هر اِلمان هویت بصری به تمایز برند شما پی ببرند.

هویت استراتژیک، هویت مفهومی، هویت بصری و هویت کلامی از اجزای اصلی هویت برند می‌باشند. در نگاه کلی، طراحی هویت بصری بخشی از هویت برند است. اما با نگاه تخصصی‌تر این چنین نیست. چرا که نگاه استراتژیک و مفهومی به یک برند بیشتر از همه با طراحی هویت بصری برند برای افراد قابل درک خواهد بود. به طور خلاصه، سایر اجزای هویت برند در هویت بصری گنجانده می‌شوند.

عملکرد استودیو مانی در طراحی هویت بصری چگونه است؟

حوزه‌ی طراحی هویت بصری از گستردگی و پیچیدگی خاصی برخوردار است. منظور از پیچیدگی این حوزه، نقش پُر اهمیت مفاهیم عناصر، رنگها و اشکال در هویت بصری برند می‌باشد. هویت بصری برند اولین و تاثیرگذارترین شاخصه ی مهم هر نشان تجاری است که سایر اجزاء یک برند را شکل می دهد.

به همین دلیل ضروریست طراحی هویت بصری برند توسط مجموعه های حرفه ای و متخصص در این زمینه انجام شود تا بر پایه تخصص و تجربه طراحان حرفه ای به بهترین نتایج برسید. استودیو مانی یک مجموعه‌ ای فعال و با تجربه در حوزه‌ی طراحی هویت بصری است که رویکرد استراتژیک دارد. وجه تمایز استودیو مانی با سایر مجموعه‌های مشابه، چیرگی کارشناسان آن بر ماهیت موضوع هویت بصری برند  است.

طراحی لوگو  یا نشان تجاری برند

طراحی لوگو یکی از جنبه‌های طراحی هویت بصری است. ارزش طراحی لوگو همانند داشتن یک شناسنامه می‌باشد. به بیانی دیگر، هدفمندترین ابزار برای اشاره به یک برند یا یک سازمان، لوگو یا نشان تجاری است. به صورتی که مشتریان با مشاهده‌ی لوگوی شما در می‌یابند که نام و حوزه‌ی تخصصی کسب و کار شما چیست.

2

لوگو یا نشان تجاری از چند بخش مهم تشکل شده اند. اول تایپوگراف یا لوگوی نوشتاری که نام تجاری شرکت ها یا برندها با فونتی اختصاصی طراحی می شود. بخش دوم نشان تصویری لوگو است که یا بصورت پیکتوگرام طراحی می شود و یا مونوگرام خواهد بود. پیکتوگرام نقشی تصویری از یک یا چند اِلِمان مرتبط با موضوع کسب و کار است و مونوگرام با استفاده از حروف شاخص نام تجاری طراحی می شود.

در طراحی لوگوی تجاری لازم است موارد متعددی رعایت شود. انسجام عناصر، ارتباط ساختاری با موضوع کسب و کار، مفاهیم رنگها و اشکال استفاده شده از مهمترین این موارد است.

3

 طراحی پکیج برند

طراحی پکیج برند شامل طراحی تمامی عناصر هویت بصری و سازمانی یک برند می‌شود. طراحی هویت بصری، هویت سازمانی، تعیین رنگ اختصاصی، طراحی بسته بندی محصول، تدوین شعار برند، طراحی ساختار عناصر تبلیغات، عکاسی صنعتی و تبلیغاتی جزو مهمترین موارد طراحی پکیج برند به شمار می‌روند.

مهمترین  اجزاء تشکیل دهنده پکیج هویت بصری برند:

  • لوگو: نشان تجاری یا لوگو اولین و تاثیرگذارترین بخش هویت بصری است که معرف نوع فعالیت و شخصیت کسب و کارها و یا برندها است.
  • رنگ سازمانی، تاثیرات بسزایی بر احساسات مشتریان دارد. رنگ ها مفاهیم مختلف و مختص خود دارند و هر برندی نسب به استراتژی خود بهتر است از رنگ مناسب استفاده کند.
  • هویت سازمانی شامل عناصر مختلف اوراق اداری یک شرکت است. طراحی هویت سازمانی منسجم و حرفه ای نقش پر رنگی در معرفی و بازاریابی شرکت ها در مکاتبات دارد.
  • طراحی بسته بندی محصولات هم یکی از بخش های طراحی پکیج های برندینگ است. طراحی بسته بندی محصولات اهمیت بسیاری در معرفی، بازاریابی و افزایش فروش کسب و کارهای تولیدی دارد.
  • طراحی سایت و سوشال مدیا به شکلی اختصاصی و یکپارچه هم بخشی از پکیج طراحی برند است. برخورداری از ساختار گرافیکی منسجم و جذاب اهمیت ویژه ای در این بخش دارد.
  • طراحی رسانه های تبلیغات آفلاین مانند طراحی کاتالوگ، بروشور، پوستر، بیلبورد و ... اهمیت زیادی برای شرکت ها و کسب و کارها دارد. انسجام در طراحی حرفه ای و چاپ با کیفیت این عناصر هم بسیار مهم است.
  • عکاسی صنعتی و تبلیغاتی از محصولات و یا خدمات شرکت ها ابزاری قدرتمند برای طراحی بخش های مختلف پکیج برندینگ است. تبلیغات بدون حضور عکسهای تبلیغاتی معنا و مفهومی پیدا نمی کنند و لازم است دقت ویژه ای به این بخش داشته باشید.

آن چیزی که در طراحی پکیج برند اهمیت دارد، دقت در رعایت اصول طراحی و سرعت در اجرا و آماده سازی تمام موارد است که خوشبختانه استودیو مانی تمام این موارد را به شکلی حرفه ای انجام می دهد.

4

طراحی هویت سازمانی

طراحی هویت سازمانی بخشی تاثیرگذار در مراودات و مکاتبات اداری برندها و کسب و کارها است. اوراق اداری شرکت ها شامل سربرگ، پاکت، کارت ویزیت نشانگر شخصیت و هویت حرفه ای شرکت ها است. عناصر هویت سازمانی که در نامه نگاری ها و یا بازاریابی های حضوری و غیر حضوری تاثیر مستقیمی در ایجاد ارتباطات تجاری جدید دارد.

سخن آخر

طراحی پکیج هویت بصری و حتی لوگوی تجاری یک شرکت اهمیت بسیاری در معرفی شخصیت کسب و کارها دارد. مدیران شرکت ها و صاحبان کسب و کارهای جدید باید دقت بسیاری در انجام این موارد به خرج داده و حتما سفارش طراحی را به حرفه ای ها بسپارند.