به گزارش افکارنیوز،

 دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا دیروز یکشنبه و با نقض پروتکل‌های بهداشتی به علت دیدار با حامیانش در بیرون از بیمارستانی که در آن به علت ابتلا به ویروس کرونا تحت درمان است، با واکنش شدید جامعه پزشکی مواجه شد. ترامپ به ویروس جدید و مرگبار کرونا مبتلا شده است.

ترامپ هنگام حضور کوتاهش خارج از مرکز پزشکی نظامی والتر رید در نزدیکی واشنگتن، در داخل خودرو ضدگلوله اش دست تکان می‌داد و ماسک بر صورت داشت. به نظر می‌رسد این حضور کوتاه برای نشان دادن بهبود وضع سلامتی وی پس از پیام‌های گیج کننده پزشکانش برنامه ریزی شده بود.

اما کارشناسان شکایت داشتند که این اتفاق دستورالعمل‌های بهداشت عمومی دولت خود را نقض کرده، دستور العمل‌هایی که بیماران را مجبور می‌کند در زمانی که تحت درمان و ناقل ویروس هستند، در انزوا باشند و با کسی دیدار نکنند. او همچنین سلامت سرویس مخفی را که مسئول محافظت از وی هستند، نیز به خطر انداخته است.

ترامپ ، که بار‌ها به دلیل نادیده گرفتن دستورالعمل‌های بهداشت عمومی و انتشار اطلاعات نادرست در مورد این همه گیری مورد سرزنش قرار گرفته است، در ویدئویی که درست قبل از این دیدارش در توییتر منتشر شد، گفت که در زمانی که با این ویروس مبارزه کرده است درباره کووید چیز‌های زیادی آموخته است.

اما کارشناسان با استفاده از رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی از اقدام اخیر وی [ماشین سواری مقابل هواداران] انتقاد کردند و گفتند اثبات شد او هیچ چیز یاد نگرفته است.

جیمز فیلیپس، یکی از کارشناسان دانشگاه جرج واشنگتن در خصوص این اقدام ترامپ گفت:«هر کسی که در جریان این حرکت غیرضروری رئیس جمهور در آن وسیله نقلیه حضور داشت، باید ۱۴ روز قرنطینه شود. برای این تئاتر سیاسی آن‌ها ممکن است مریض شوند. ممکن است بمیرند. آن‌ها به دستور ترامپ زندگی خود را برای این تئاتر به خطر انداختند. این دیوانگی است.»

جود دیر، سخنگوی کاخ سفید گفت که اقدامات احتیاطی مناسب برای محافظت از ترامپ و کارکنان پشتیبانی وی از جمله استفاده از تجهیزات محافظ، انجام شده بود.

زِکه امانوئل، رئیس گروه اخلاق پزشکی و سیاست‌های بهداشتی در دانشگاه پنسیلوانیا و کارشناس تلویزیونی، این اقدام ترامپ را برای حضور در میان حامیانش «شرم آور» توصیف کرد. وی در توئیتی نوشت: «او کارمندان سرویس مخفی اش را وادار کرد با یک بیمار مبتلا به کووید-۱۹ در خودرویی که پنجره هایش بالا است، رانندگی کنند. این کار آن‌ها را در معرض خطر عفونت قرار می‌دهد. برای چه؟»

این نمایش چند ساعت پس از آن برگزار شد که تیم پزشکی ترامپ گزارش کردند «او همچنان روند بهبود را طی می‌کند» و می‌تواند از اوایل روز دوشنبه به کاخ سفید بازگردد که دارای امکانات لازم برای درمان رئیس جمهور است.

شین کانلی، پزشک ترامپ در جلسه توجیهی روز یکشنبه گفت «رئیس جمهور روز جمعه پس از پیشرفت سریع بیماری با تب شدید به والتر رید منتقل شد.»

کارشناسان بهداشت شکایت دارند پیام رسانی از طرف دولت- و به ویژه تیم پزشکی ترامپ- باعث سردرگمی گسترده شده است.

کانلی روز یکشنبه اذعان کرد این واقعیت را که به رئیس جمهور اکسیژن داده شده است، به مردم نگفته است، زیرا قصد ایجاد نگرانی و همهمه نداشته است.

با توجه به این که ستاد انتخاباتی ترامپ در ماه آخر رقابت‌های انتخاباتی سختی را مقابل جو بایدن رقیب دموکرات ترامپ دارند، تمام تلاش خود را برای ایجاد این حس که رقابت‌ها ادامه دارد، به کار گرفته است.

جیسون میلر، معاون ستاد انتخاباتی ترامپ روز یکشنبه به‌ ای بی سی گفت که روز شنبه نیم ساعت با ترامپ صحبت کرده و رئیس جمهور شوخی می‌کرد.

البته بحث‌ها درباره این موضوع که ممکن است ترامپ افراد زیادی در معرض ابتلا به کووید ۱۹ قرار دهد، افزایش یافته است.

جدول زمانی ارائه شده از سوی مشاوران و پزشکان ترامپ حاکی از این است که وی روز پنج شنبه در بدمینستر نیوجرسی حتی زمانی که اطلاع یافته است هوپ هیکس به ویروس کرونا مبتلا شده است، با بیش از ۳۰ حامی مالی دیدار کرده است. این دیدار‌ها چند ساعت پیش از اعلام ابتلای ترامپ به ویروس کرونا انجام شده است.

بیش از ۲۰۰ نفر در جمع آوری کمک مالی حضور داشتند و به همین علت یک عملیات ردیابی ارتباط‌ها در نیوجرسی در حال انجام است و درباره هزاران نفری که احتمال دارد با افراد حاضر در این رویداد ارتباطی داشته اند، تحقیق می‌شود.