به گزارش افکارنیوز،

 مؤسسه مالی «یو بی اس» اعلام کرد ثروت میلیاردرهای جهان در بحبوحه شیوع بیماری کووید -19 به شکلی بی‌سابقه افزایش یافت. افزایش ارزش سهام شرکت‌های فعال در حوزه‌های بهداشت و فناوری و بهبود نسبی شاخص‌های بورس مهمترین دلایل این صعود عنوان می‌شود.

در گزارش این مؤسسه -- که بیش از 2000 میلیاردر و حدود 98 درصد از مجموع ثروت آنها را پوشش می‌دهد -- آمده است در ماه‌های نخست همه‌گیری کرونا، ثروت میلیاردرها بیش از 25 درصد افزایش یافت و در ماه ژوئیه (تیر) به 10.2 هزار میلیارد دلار رسید. پیش از این، رکورد مجموع ثروت میلیاردرهای جهان در پایان سال 2019 و با رقم 8.9 هزار میلیارد دلار ثبت شده بود.

این رقم (10.2 هزار میلیارد دلار) از افزایش 5 تا 10 برابری مجموع ثروت میلیاردرهای جهان در 25 سال اخیر حکایت دارد. 25 سال پیش و زمانی که «یو بی اس» بررسی ثروت میلیاردرها را آغاز کرد، مجموع ثروت آنها تنها اندکی از 1 هزار میلیارد دلار فراتر می‌رفت.

به گفته کارشناسان این مؤسسه، شیوع ویروس کرونا به ظهور نوآوری‌هایی در حوزه‌های فناوری، بهداشت و درمان منجر شد که ثروت میلیاردرهای فعال در این حوزه‌ها را بیش از سایرین تحت تأثیر قرار داد. از سال 2018 تا ژوئیه 2020، مجموع ثروت میلیاردرهای فعال در حوزه فناوری 42.5 درصد افزایش یافت و به 1.8 هزار میلیارد دلار بالغ شد. همچنین در همین بازه زمانی، ثروت میلیاردرهای فعال در حوزه‌های بهداشت و خدمات درمانی 50.3 درصد افزایش را تجربه کرد و به 658.6 میلیارد دلار رسید.

این در حالی است که بنا بر مندرجات گزارش «یو بی اس»، فقط اندکی بیش از 200 میلیاردر از کمک 7.2 میلیارد دلاری خود برای مقابله با بیماری کووید-19 پرده برداشته اند.