به گزارش افکارنیوز،

 «مایک پنس» معاون ترامپ و «کامالا هریس» معاون جو بایدن در شرایطی چهارشنبه شب (۴:۳۰ بامداد پنجشنبه به وقت ایران) به مصاف هم می‌روند که خبر ابتلای دونالد ترامپ به کرونا  و بستری شدن چند روزه او در بیمارستان برنامه‌ریزی‌های ستاد انتخاباتی جمهوری‌خواهان را به کلی بر هم زده است.

طبق توافق‌های انجام شده، نامزد‌های ریاست جمهوری آمریکا در فصل انتخابات سه بار مناظره انجام می‌دهند. اما معاونان این دو نامزد انتخابات ریاست جمهوری آمریکا تنها یک بار به مصاف هم می‌روند و تنها مناظره میان مایک پنس و کاملا هریس چهارشنبه شب (۴:۳۰ بامداد به وقت ایران) انجام خواهد شد.

بعد از انتخابات ماه نوابر در صورتی که دونالد ترامپ رئیس جمهور شود، مایک پنس این امید را دارد که برای چهار سال دیگر در مسند معاون رئیس جمهور باقی بماند و در صورت پیروزی جوبایدن نامزد انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا، کامالا هریس از سنا به کاخ سفید خواهد رفت.

هدف از برگزاری این مناظره‌ها جلب آرای سرگردان مردم آمریکاست. مناظره کنندگان تلاش می‌کنند تا نظر رای دهندگان خاکستری (رای دهندگانی که هنوز نامزدی را برای رای دادن انتخاب نکردند) را به سمت خود جلب کنند، اما به گفته رسانه‌های آمریکایی، این هدف در نخستین دور مناظره بین بایدن و ترامپ به سرانجامی نرسیده است.

پیش از برگزاری نخستین دور مناظره بین بایدن و ترامپ، انتظارات مردم آمریکا از این دوئل تلویزیونی کم بود. اما نزاع  دو نامزد نتیجه کار را  بدتر از انتظارات اولیه کرد.

با شروع مناظره، جو بایدن ترامپ را متهم به دروغگویی کرد و گفت مردم آمریکا می‌دانند که رئیس جمهورشان یک فرد دروغگو است. بایدن در ادامه مناظره دونالد ترامپ را دلقک نامید و مدعی شد که او درباره هیچ موضوعی اطلاع کافی ندارد.

ترامپ نیز، بایدن را فردی ناتوان خواند، مدعی شد که او کم حافظه است، به اعتیاد پسرش به مواد مخدر اشاره کرد و او را متهم به بی‌اطلاعی کرد.در بخش‌هایی از مناظره دنبال کردن مباحث ناممکن شده بود. مجری، بایدن و ترامپ هم‌زمان با صدای بلند صحبت می‌کردند. ترامپ با کریس والاس صحبت می‌کرد و بایدن با نگاه کردن به دوربین با مردم سخن می‌گفت.

مناظره امشب در حالی بین معاونان نامزد‌های انتخاباتی انجام می‌شود که فضای متشنج مناظره بایدن و ترامپ بر جامعه آمریکایی سایه انداخته است. پیشتر شبکه سی‌ان‌ان در برنامه‌ای گفته بود بازنده اصلی نخستین مناظره بین نامزد‌های انتخاباتی ۲۰۲۰ ، مردم آمریکا هستند. بنابر اعلام شبکه‌های آمریکایی بسیاری از مردم آمریکا معتقدند اگر این مناظره هم همانند جدل بین ترامپ و بایدن باشد تاثیری در رای آن‌ها نخواهد داشت.

پیش‌بینی می‌شود در این مناظره کامالا هریس برای ارائه برنامه‌های بایدن خواهد آمد، اما احتمال دارد مایک پنس شیوه ترامپ را پیش بگیرد و بحث را به سمت اختلافات هریس و بایدن در اولین مناظره مقدماتی دموکرات‌ها و حملات این دو به یکدیگر ببرد.

مناظره بایدن و هریس پشت حفاظ شیشه‌ای

مسئولان برگزاری انتخابات تغییراتی را در محل و نحوه قرار گرفتن مناظره کنندگان انتخاباتی اعمال کرده‌اند. بر همین اساس مایک پنس، معاون ترامپ و کامالا هریس، معاون بایدن در روز مناظره به وسیله محافظی شیشه‌ای از یکدیگر جدا خواهند شد.

در این مناظره که چهارشنبه شب برگزار می‌شود علاوه بر جدا شدن کامالا هریس و مایک پنس، مجری برنامه نیز با محافظ‌ شیشه‌ای از دیگران جدا می‌شود. فیلم زیر مسولان برگزاری مناظره امشب را نشان می دهد که در حال آماده سازی این حفاظ شیشه‌ای هستند.

این تصمیم کمیسیون مناظرات انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، پس از درخواست ستاد انتخاباتی جو بایدن نامزد انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا و همچنین پیشنهاد مرکز کنترل و پیشگیری بیماری‌ها گرفته شده است. ستاد انتخاباتی ترامپ پس از اعلام جداسازی محل قرار گرفتن مناظره کنندگان با حفاظ شیشه‌ای، موافقت خود را با کلیت این طرح اعلام کرده است.

ستاد انتخاباتی ترامپ همچنین اعلام کرد مایک پنس نمی‌خواهد در جعبه شیشه‌ای بنشیند. پنس نیز در سخنانی طعنه آمیز گفته است که اگر هریس می‌خواهد در قلعه شیشه‌ای بنشیند مشکلی نیست.

مقامات مسئول برگزاری انتخابات همچنین اعلام کرده‌اند که بر طبق قوانین جدید همراهانی که در محل برگزاری این مناظره حضور دارند باید از ماسک استفاده کنند  و در صورت رعایت نکردن این قانون از جلسه مناظره اخراج خواهند شد. این تذکرات و الزامی کردن ماسک زدن برای همران به احتمال زیاد در پی مثبت بودن تست کرونای بسیاری از نزدیکان ترامپ و همچنین خودداری همراهان ترامپ از زدن ماسک در مناظره بایدن و ترامپ اتخاذ شده است.

مناظره میان هریس و پنس در حالی برگزار خواهد شد که دو نامزد انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا برای دیده شدن هرچه در آستین دارند رو می‌کنند. 

با ترخیص ترامپ از بیمارستان نظامی والتر رید و بازگشت او به کاخ سفید، کمپین انتخاباتی او اعلام کرد که رئیس جمهوری پس از بستری شدن سه روز در بیمارستان به علت ویروس کرونا همچنان قصد دارد تا در دور دوم مناظرات انتخاباتی ۲۰۲۰ ریاست جمهوری آمریکا که قرار است این ماه در میامی برگزار شود، حضور یابد.

دونالد ترامپ در حالی به استقبال دومین مناظره می‌رود که اخیرا در توییتی اعلام کرده است که انتخابات ماه نوامبر یکی از فاسدترین انتخابات در تاریخ آمریکا خواهد بود.