به گزارش افکارنیوز،

آلمان و فرانسه درصدد اعمال تحریم‌های بیشتر اتحادیه اروپا علیه روسیه در ارتباط با پرونده الکسی ناوالنی، منتقد دولت روسیه هستند.

«هایکو ماس» و «ژان ایو لودریان»، وزرای خارجه آلمان و فرانسه طی بیانیه‌ای مشترک، روسیه را مسئول مسمومیت ناوالنی عنوان کردند.

در این بیانیه آمده است: کشور‌های اروپایی بار‌ها از روسیه خواستار شفاف‌سازی درباره مسمومیت « الکسی ناوالنی » در خاک این کشور شده‌اند، اما تاکنون توضیح معتبری از سوی مسکو در این باره ارائه نشده است.

لودریان و ماس اعلام کرده‌اند که پیشنهاد تحریم اشخاصی که مسئول مسمومیت ناوالنی هستند را به همتایان اروپایی خود ارائه خواهند داد.

الکسی ناوالنی ماه گذشته در یک پرواز داخلی در سیبری بیمار شد و به کما رفت؛ او در همان شرایط با هواپیما به بیمارستانی در برلین منتقل شد. طبق اظهارات پزشکان آلمانی، آزمایش‌ها حاکی از مسمومیت ناوالنی است.

مسکو اتهام‌زنی اروپا درباره نقش روسیه در مسمومیت ناوالنی را شدیدا رد کرده است. هفته گذشته نیز «سرگئی ناریشکین» رئیس سرویس اطلاعات خارجی روسیه موسوم به (SVR) اعلام کرد الکسی ناوالنی هنگام خروج از روسیه به مقصد آلمان، هیچ سمی در بدن خود نداشته است. به تازگی خبر رسیده که تحقیقات کشور روسیه درباره پرونده این منتقد دولت آغاز شده است.

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه روز دوشنبه اعلام کرد: پزشکان هیچ اثری از مواد شیمیایی در نمونه‌های ناوالنی پیدا نکرده و این را صادقانه اعلام کرده‌اند. اما من می‌خواهم توجه شما را جلب کنم به این واقعیت که بیمارستان شاریته همچنین هیچ ماده سمی در آزمایش‌های خود پیدا نکرده است. ما هنوز نمی‌دانیم آیا فرانسوی‌ها و سوئدی‌ها این آزمایش‌ها را خودشان انجام داده اند، یا آلمانی‌ها آن‌ها را به سادگی به آنان داده اند. این مسئله ما را بسیار نگران کرده است. ما می‌خواهیم حقیقت را پیدا کنیم و به دنبال آن خواهیم بود.

لاوروف گفت: مسکو تردیدی ندارد که اتحادیه اروپا تلاش خواهد کرد تا در رابطه با پرونده ناوالنی، با تحریم‌های جدیدی بر مبنای نقض استفاده از سلاح‌های شیمیایی، روسیه را هدف قرار دهد. او خاطرنشان کرد آن‌ها برای اجرای این کار نیازی به هیچ مبنای واقعی یا بحث گسترده‌ای از سوی همه طرف‌های متهم به مشارکت ندارند.