به گزارش افکارنیوز،

«آنتون موروزوف» عضو کمیته امور بین الملل دومای دولتی روسیه ، در مصاحبه با شبکه آرتی به اتهام‌های جدید آمریکا علیه روسیه و ایران درباره ممانعت در تولید واکسن کرونای آمریکا واکنش نشان داد.

این مقام ارشدِ روسیه در مصاحبه خود اتهام‌زنیِ جدید واشنگتن را «راهی برای سرپوش گذاشتن بر شکست در تولید واکسن کرونای آمریکایی» عنوان کرد.

امروز (جمعه) «ویلیام اوانینا» مدیر مرکز ملی ضدجاسوسی و امنیتی آمریکا (NCSC)، مدعی شده است روسیه، چین و ایران علاقه‌مند هستند آمریکا نتواند واکسن کووید-۱۹ بسازد.

او در مصاحبه با شبکه تلویزیونی Hearst گفت: «چین، روسیه و ایران سعی می‌کنند تا از دسترسی ما به واکسن جلوگیری کنند».

اکنون موروزوف در واکنش به این ادعا، با بیان آنکه آمریکا در جدول آمار کرونای جهان جایگاه اول را دارد و هر روز وضعیتش بدتر می‌شود گفت که این اتهام‌زنی‌ها راهی برای پوشاندن شکست این کشور در تولید واکسن کروناست. وی افزود: «چنین رویکردی از سوی آمریکا نشان دهنده ضعف و ناتوانی این کشور در برخورد درست با مسائل است».

ماه گذشته «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا، اعلام کرد که واکسن کرونا احتمالا تا اوایل ماه نوامبر (آبان ماه)، و چند روز مانده به انتخابات ریاست جمهوری این کشور، آماده می‌شود. او پیش از این نیز (در اوایل مردادماه) ادعا کرده بود واکسن کرونا دقیقا تا زمان انتخابات آماده می‌شود؛ البته این ادعای او نگرانی مردم کشورش را به همراه داشت.

این ادعای ترامپ در حالی بار دیگر مطرح شد که در یک کنفرانس خبری در کاخ سفید، کامالا هریس به اظهارات او واکنش نشان داده و سخنان او پیرامون آماده شدن واکسن کرونا تا قبل از انتخابات ریاست جمهوری را غیر موثق خواند.

همچنین کارشناسان حوزه پزشکی و بهداشتی آمریکا، برنامه زمانی اعلام شده از سوی رئیس جمهور این کشور در خصوص ارائه واکسن کرونا را غیر قابل باور می‌دانند.

دکتر فائوچی، رئیس موسسه آلرژی و بیماری‌های عفونی آمریکا، نیز در خصوص اقدام ترامپ برای صدور مجوز اضطراری واکسن کرونا هشدار داده است.

بسیاری از ناظران و مقامات سیاسی در آمریکا بر این باورند که ترامپ تولید واکسن کرونا را برگ برنده‌ای در انتخابات ریاست جمهوری سوم نوامبر می‌داند و به همین دلیل قصد بهره‌برداری سیاسی از این مسئله را دارد.