به گزارش افکارنیوز،

 وزیر خارجه سودان گفت: خارطوم تلاش می‌کند که نظامیان سودانی را از جنگ یمن خارج کند.

عمر قمرالدین که با شبکه تلویزیون فرانس 24  گفت وگو می‌کرد،  اظهار داشت: ورود ارتش سودان به جنگ یمن در دوره رهبری عمرالبشیر ( رئیس جمهور سابق سودان ) انجام شد. او بود که سودان را به ورطه چنین جنگی کشاند.

وی با بیان اینکه ورود به جنگ همانند خروج از آن نیست، تصریح کرد: دولت انتقالی خارطوم درحال تلاش برای برون رفت از جنگ یمن است . برهمین اساس، سودان بسیاری از نظامیانش را از جنگ خارج کرده‌ است و فقط تعدادی اندک از نظامیان سودانی در یمن باقی مانده‌اند.

 سودان بیش از 15 هزار نظامی خود را به جنگ یمن اعزام کرده بود، اما به دنبال افزایش اعتراضات داخلی و بدرفتاری فرمانده‌هان سعودی اماراتی با نظامیان سودانی، خارطوم تصمیم گرفت تا نظامیان خود را درجنگ یمن کاهش دهد.

 سودان در بهمن ماه سال گذشته اعلام کرد: از 5 هزار نظامی این کشور که در جنگ مشارکت دارند، تعداد آنان را به 650 نفر کاهش خواهد داد اما منابع آگاه سعودی دو هفته  قبل  به  پایگاه خبری میدل ایست گفتند: هزار و 18 نظامی سودانی از طریق دریا وارد بندر جیزان واقع در شرق عربستان وهم مرز با یمن شدند .

نظامیان سودانی از سال 2015 تاکنون در ائتلاف متجاوز عربی به فرماندهی عربستان و امارات در کنار نیروهای دولت مستعفی عبدربه هادی منصور علیه ارتش و کمیته‌های مردمی یمن ( صنعا ) می جنگند.