به گزارش افکار نیوز به نقل از مهر، آسوشیتد پرس در گزارش خود می نویسد: مسلمانان یک اقلیت چند میلیون نفری قدرتمند در فرانسه هستند که اغلب در انتخابات این کشور حضور نداشته اند، اما امسال یک نگاه ویژه در انتخابات ریاست جمهوری وجود دارد تا مسلمانان را برای حضور در پای صندوق های رای ترغیب کنند.

بر همین اساس از چهره های سرشناس مسلمانان فرانسه و همچنین امامان جماعت مسجدهای این کشور خواسته شده تا از مسلمانان بخواهند تا در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری شرکت داشته باشند.

به نوشته آسوشیتدپرس، امامان جماعت مساجد و سازمان های اسلامی در راستای همین برنامه از مسلمانان فرانسه خواسته اند تا به وظیفه خود به عنوان شهروندان فرانسوی عمل کرده و به پای صندوق های رای بروند.

دعوت از مسلمانان برای شرکت در دور دوم انتخابات فرانسه در حالی انجام می شود که تا این لحظه مسلمانان فرانسه از هیچ یک از نامزدهای حاضر در رقابت های ریاست جمهوری حمایت نکرده اند.

در بخشی از این گزارش آمده است: دعوت از مسلمانان برای حضور در انتخابات یک اقدام شجاعانه محسوب می شود، چون فرانسه کشوری بوده که در آن پرداختن به آرای اقلیت های مذهبی و استفاده از آرای آنها امری نامتعارف محسوب می شده است.

دور دوم انتخابات فرانسه در روز یکشنبه هفته آینده برگزار می شود و در آن " فرانسیس اولاند " نامزد سوسیالیست های فرانسه به مصاف " نیکلا سارکوزی " رئیس جمهور فعلی این کشور می رود.

در میان این دو نامزد شانس اولاند برای تصاحب آرای مسلمانان بسیار بشتر از سارکوزی است چون وی در سخنرانی های اخیر خود انتقادت تندی را علیه مسلمانان مطرح کرده بود و کارشناسان حاضر در فرانسه اعلام کرده اند که مسلمانان حاضر در محله های فقیر نشین این کشور و همچنین جمعیت جوانان مسلمان فرانسه قصد دارند به نامزد سوسیالیست ها رای بدهند.

در بخش دیگری از این گزارش آمده است: راست گرایان فرانسه که سارکوزی در انتخابات هفته آینده به عنوان نامزد آنها حضور خواهد داشت همواره با دیده انتقاد به مسلمانان نگریسته اند و در موارد متعددی چون غذاهای حلال، شیوه زندگی و رفتار، و حتی زاد و ولد، مسلمانان را مورد انتقاد قرار داده و اعلام می کنند که مسلمانان قصد دارند با زاد و ولد زیاد جمعیت فرانسه را به نفع خود تغییر دهند.

هر چند سارکوزی در صدد است تا به هر نحو ممکن در دور انتخابات آرای راست گرایان افراطی را که در دور اول به "مارین لوپن" رای داده بودند را تصاحب کند اما با توجه به آنها چپ های فرانسه نیز اعلام کرده اند آرای خود را به نفع اولاند در صندوق ها خواهند ریخت. حضور مسلمانان در پای صندوق های رای به نوعی برگ برنده انتخابات فرانسه محسوب می شود.