منابع آگاه میگویند دولت قطر برای برخورد با مسأله سوریه و دیگر مسائلی که با آن روبهروست، از یک تیم مشورتی استفاده میکند که شامل افرادی از آمریکا، فرانسه، ترکیه، انگلیس و رژیم صهیونیستی است.

به گزارش «تابناک»، پایگاه اطلاع‌رسانی «العالم» به نقل از «المنار» فلسطین گزارش داد، رهبری این تیم مشورتی را یک دیپلمات برجسته اسبق آمریکایی بر عهده دارد که پیش از این در دولت‌های گوناگون آمریکا در مسائل مربوط به روابط خارجی، مناصب و سمت‌های بالایی داشته است.

این گزارش بدون نام بردن از این فرد تأکید می‌کند، وی از متخصصان در حوزه برنامه هسته‌ای ایران و فتنه‌انگیزی میان شیعه و سنی است و نفوذ وی در میان خاندان «آل‌ثانی» به اندازه‌ای است که آنها را مجبور کرده تا بودجه هنگفتی در اختیار این تیم مشورتی گذارند.

المنار در پایان آورده است، این تیم مشورتی در یکی از قصرهای امیری در دوحه مستقر و وظیفه پاسداری از آن نیز بر عهده یک گروه از مأموران امنیتی خارجی و مزدور است که گویا باید از شرکت آمریکایی بلک‌واتر باشند.

این گزارش در ادامه می‌آورد، هرچند المنار نامی از این دیپلمات آمریکایی نبرده، منابع آگاه به العالم گفته‌اند، این فرد کسی جز «دنیس راس»، فرستاده اسبق آمریکا در خاورمیانه و استراتژیست این کشور در مسائل منطقه نیست. راس که راهبردهایش درباره خاورمیانه برخورد با ایران، سیاست تشویق و فشار‌ راه به جایی نبرد و پس از انقلاب‌های اخیر منطقه ناچار به استعفا شد، اکنون به خدمت رژیم قطر درآمده تا جبران شکست‌های خود را کند.

دنیس راس که پس از کناره‌گیری در یکی از مراکز پژوهشی و مطالعاتی جمهوری‌خواهان نزدیک به مراکز صهیونیستی به کار مشغول شد، همواره سیاست‌های اسلام‌ستیز داشت و بر این باور بود که تنها مانع در برابر گسترش نفوذ رژیم صهیونیستی، محور مقاومت است که باید آن را از میان برد و از همین ‌روی، پس از آغاز شورش‌های مسلحانه در سوریه به خدمت قطر درآمد تا علیه یکی از کشورهای عضو این محور اقدام کند.

این منابع در ادامه تأکید می‌کنند، راس به تنهایی در این تیم مشارکت ندارد و افراد دیگری در ساختار سیاسی آمریکا که سیاست‌های کم کردن تنش را در پیش گرفته و معتقد بودند باید راه تعامل را در پیش گرفت، با اعلام موضع درباره سوریه، عملاً شعارهای پیشین خود را فراموش کردند. آنها با نام بردن از جان کری سناتور دمکرات آمریکایی، وی را از مشاوران نزدیک راس برمی‌شمرند.

هر چند آمریکایی‌ها سیاست برخورد با سوریه و حذف اسد را در پیش گرفته بودند و یک تیم از دیپلمات‌ها و بلندپایگان آمریکایی مانند راس، کری، مک‌‌کین و رابرت فورد هدایت آن را بر عهده داشتند، با غلبه دولت سوریه بر شورش‌های مسلحانه، این تردید در واشنگتن پدید آمده که سیاست حذف اسد، راه به جایی نخواهد برد و آمریکا امروز به بازیگری دست دوم در سوریه تبدیل شده است.

از این ‌روی، آمریکا ناچار به ایجاد تغییراتی در تیم خود در شورای امنیت برای بررسی مسأله سوریه شد؛ هر چند در این تیم، افراد تندرویی مانند رابرت فورد هنوز هستند، سیاست ابلاغی به آنها این است که با ارتباط گیری با روسیه، عراق و حتی دیپلمات‌های سوری حاضر در شورای امنیت، به ایجاد کانال‌های ارتباطی با دمشق مبادرت کنند.

گفتنی است، نشریه «فارن پالیسی» چاپ آمریکا به تازگی در گزارشی با انتقاد از سیاست آمریکا در قبال سوریه، آن را شکست خورده خوانده و آورده است: «اوباما نمی‌تواند خود را راضی کند که با رژیم سوریه و متحدانش به راهکاری برسد. در حقیقت، واشنگتن از یک توان راهبردی در مورد سوریه برخوردار نیست و به همین سبب، نه به عنوان رهبری در پشت صحنه بلکه به عنوان قدرتی که هر جا بخواهند او را می‌کشند و می‌برند تا از سیاست‌ها و دستور کار دیگران حمایت کند، مطرح شده است».

فارين پاليسي در پایان به آمریکا توصیه کرده بود، اما بهترين راه اين است كه واشنگتن به ايجاد دوباره يك كانال مستقيم و کارساز با رژيم سوريه و مراكز قدرت در آن كشور بپردازد. اگر واشنگتن در اين راه گام بردارد آينده با خطوطي خاكستري و نه سياه و سفيد ترسيم خواهد شد؛ آيندهاي كه البته كمتر ميتواند خواسته آنها كه سر اسد را ميخواهند، برآورده كند؛ مسألهای که گویا مقامات آمریکایی آن را در دستور کار خود قرار دادهاند، ولی راههای رسیدن به این خواست اندکی سخت به نظر میرسد.