به گزارش افکارنیوز،

«مایک پامپئو» وزیر امور خارجه آمریکا روز چهارشنبه گفت، کشورش از تمدید معاهده تسلیحات اتمی با روسیه حمایت می‌کند.

به نوشته خبرگزاری «رویترز» ، پامپئو در نشستی خبر گفت: «از فرصت موجود برای تکمیل توافقی بر اساس تفاهمی که طی هفته‌های گذشته درباره احتمال تمدید معاهده نیو استارت حاصل شده است استقبال می‌کنیم».

این در حالی است که «سرگئی ریابکوف» معاون وزیر خارجه روسیه امروز (چهارشنبه) مخالفت با ادعای آمریکا در خصوص حصول توافق موقت با مسکو درباره تمدید پیمان استارت جدید را اعلام کرده و گفت: «مسکو هرگونه توافق درباره استارت جدید که زمان بندی آن با سوم نوامبر که انتخابات ریاست جمهوری آمریکا است را رد می کند.»

این پیمان فوریه ۲۰۲۱ منقضی می‌شود و نماینده آمریکا در امور کنترل تسلیحات گفته که واشنگتن و مسکو به توافق موقتی در خصوص تمدید این توافق رسیده‌اند.

وزیر امور خارجه آمریکا همچنین در نشست خبری روز چهارشنبه خود، درخصوص شکست دیپلماسی کشورش در برابر کره شمالی و رونمایی پیونگ‌یانگ از یک موشک قاره پیمای جدید مدعی شد: «مهم است بدانیم زمانی که یک کشور برنامه موشکی خود را پیش می‌برد، مهمترین کاری که آن‌ها برای اینکه مطمئن شوند این موشک کار می‌کند این است که آن را آزمایش کنند».

پامپئو افزود: «با این حال کره شمالی در یک سال گذشته هیچ موشک بالستیکی را مورد تست قرار نداده‌اند. این در مورد یک سال قبل از آن نیز صدق می‌کند».

او در حالی تلاش می‌کند این موشک جدید را بی اهمیت نشان دهد و درخصوص کارکرد آن تشکیک ایجاد کند که یک فرد مطلع به پایگاه «وکس» گفته است که ترامپ پس از مشاهده رونمایی از موشک بالستیک قاره پیمای پیونگ یانگ بسیار خشمگین شده و گفته، واقعاً از «کیم جونگ اون» رهبر کره شمالی «ناامید» شده است. این فرد افزود دونالد ترامپ پس از مشاهده این گزارش نگرانی خود از این موشک‌های بالستیک را با چند تن از مقامات کاخ سفید در میان گذاشته است.

کره شمالی در رژه بزرگ نظامی خود که شنبه بعد از ظهر به وقت تهران برگزار شد، یک نوع موشک بالستیک  قاره پیمای جدید متحرک به نمایش گذاشت که به گفته کارشناسان بزرگ‌تر از نمونه‌های قبلی است. موشک قاره پیمای جدید بزرگتر از موشک «هواسونگ-۱۵» است که نوامبر سال ۲۰۱۷ آزمایش شد. آزمایش آن موشک در آن برهه موجب اظهار نظر کارشناسان مبنی بر توان رسیدن آن به قاره آمریکا شد.

«کیم جونگ اون» رهبر کره شمالی و ترامپ تا کنون سه بار با یکدیگر دیدار داشته‌اند تا در ازای خلع سلاح اتمی شبه‌جزیره کره، تحریم‌ها علیه کره شمالی لغو شوند اما این دیدارها هیچ نتیجه‌ای نداشته‌اند.

ترامپ وعده داده در صورت انتخاب مجددش به سرعت با کره شمالی به توافق برسد. این در حالی است که «کیم یو جونگ» خواهر کیم ماه گذشته گفته است، چهارمین دیدار میان کیم و ترامپ «غیرضروری» و «بی‌فایده» است.

مایک پامپئو همچنین در نشست خبری روز چهارشنبه درخصوص ناآرامی‌های قره‌باغ گفت: «آمریکا به‌عنوان یکی از طرف‌های گروه مینسک به کمک به آذربایجان و ارمنستان برای دستیابی به توافق پایدار متعهد است. از دو کشور می‌خواهیم که به تعهدات خود ذیل توافق آتش‌بس همل کرده و از هدف قرار دادن نواحی غیرنظامی خودداری کنند».

درگیری‌ها در منطقه مورد مناقشه قره باغ کوهستانی به رغم اینکه دو طرف درگیر بامداد شنبه این هفته بعد از ساعت‌ها مذاکره با میزبانی روسیه، بر سر آتش‌بس توافق کردند، ادامه دارد و باکو و ایروان یکدیگر را به نقض آتش بس متهم می‌کنند.