به گزارش افکارنیوز،

به نقل از دویچه وله، بنا به اعلام وزارت دادگستری آمریکا اولین اعدام فدرال یک زن در این کشور پس از ۷۰ سال اوایل ماه دسامبر اجرایی می‌شود.

الیزا مونتگمری که در سال ۲۰۰۴ به دلیل ارتکاب به قتل محکوم شد، قرار است در ماه دسامبر و بنا به تصمیم وزارت دادگستری آمریکا با ترزیق مواد کشنده اعدام شود. او همچنین نهمین فردی خواهد بود که از ماه ژوئیه تاکنون بنا به حکم وزارت دادگستری آمریکا به اعدام محکوم می‌شود. بانی هدی آخرین زنی است که در سال ۱۹۵۳ در آمریکا به روش گاز گرفتگی اعدام شد.

مونتگمری در سال ۲۰۰۴ یک زن باردار را خفه کرد. دادستان‌های منطقه‌ای اعلام کردند وی با استفاده از چاقوی آشپزخانه، کودک ۸ ماهه این زن را از رحم او خارج کرد. دادگاه منطقه‌ای آمریکا در سال ۲۰۰۷ این زن را به دلیل ارتکاب به قتل محکوم کرد. اما وکلای او معتقدند که موکل آن‌ها در زمان ارتکاب قتل دچار جنون روانی شده است. یکی از وکلای مونتگمری با استناد به این دلایل اعدام او را بی عدالتی توصیف کرد.

گفته می‌شود هم اکنون ۵۶ محکوم دیگر نیز در صف اعدام قرار دارند. دولت آمریکا علی رغم اینکه همیشه به اجرای حکم اعدام در کشور‌های دیگر اعتراض می‌کند و آن را مخالف «حقوق بشر» می‌داند، امسال پس از ۱۷ سال، اجرای حکم اعدام در این کشور از سر گرفته است.

دولت ترامپ اعدام‌های فدرال را از ماه ژوئیه مجدداً از سر گرفته است. در آن زمان دانیل لوئیس لی، سفیدپوست افراطی به قتل یک خانواده سه نفره محکوم و اعدام شد. طبق گفته گروه‌های ضد مجازات اعدام، رئیس جمهور آمریکا برای نشان دادن شهرت خود به عنوان رهبر پایبند به نظم و قانون به اجرای اعدام‌های بیشتر در این کشور روی آورده است.